Sennik egipski – ciekawostki

sennik egipski online ciekawostki znaczenie snów

Sny są nocnym wytworem naszej podświadomości i nie do końca jest wiadome skąd się one biorą. Bardzo często są wypełnione tajemniczymi symbolami, których nie jesteśmy w stanie jasno określić, zinterpretować. Sennik egipski ciekawostki o senniku egipskim

Już od starożytności wierzono iż sny nie są jedynie czystą fantazją, a odpowiednio odczytane mogą przewidywać przyszłość.

Sennik egipski

Sennik egipski, to jeden z najstarszych zbiorów marzeń sennych zawierających sporą liczbę symboli wraz z ich interpretacją. W dużej mierze miał związek z wiarą ówczesnej cywilizacji, która obfitowała w okultyzm, magię i alchemię. Starożytni byli przekonani, że sny zsyłane są przez bogów, którzy w ten sposób chcą przekazać im ważne informacje. Na temat bliżej i dalszej przyszłości, albo są wiadomościami zza grobu od zmarłych najbliższych. Sny mogły być również ważną przestrogą lub ostrzeżeniem. Nie należało ich lekceważyć.

Egipcjanie i ich sny

Egipcjanie, jako jedni z pierwszych, zapoczątkowali kulturę sporządzania senników w celu interpretacji marzeń sennych. Spisywaniem i odczytywaniem snów zajmowali się głównie kapłani boga Serapisa, który w religii starożytnych Egipcjan był bogiem snów.

Luxor starożytny Egipt ciekawostki mumie zabytki
Luxor. Kultura starożytnego Egiptu do dziś jest tajemnicza

Powstałe senniki nazywano wówczas Księgami Snów. Jedna z nich zachowała się do naszych czasów. To sennik z ok. 1275 r. p.n.e., z czasów panowania faraona Ramzesa II. Sennik ten odnaleziono w pobliżu Doliny Królów i zawiera 108 interpretacji marzeń sennych. Także szczegółowe opisy czynności oraz emocji, które mogą pojawić się w trakcie snu. Marzenia senne są również skategoryzowane pod kątem pomyślanych i niepomyślanych. Sny niepomyślane oznaczane były dla odróżnienia kolorem czerwonym.

Wywoływanie snów

Starożytni bardzo często praktykowali także „wywoływanie” snów. Świadczy to przede wszystkim o tym, jak wielką wagę przykładali do marzeń sennych. Chcąc otrzymać we śnie wskazówkę, poradę od bóstwa, należało udać się do świątyni i spędzić w niej całą noc. Aby mieć pewność, że otrzyma się wiadomość, należało spisać na kawałku pergaminu imię danego boga, a następnie spalić je w specjalnej lampie, gdzie ten pergamin płonął przez całą noc. Bardzo często wizyta w świątyni wiązała się z odprawieniem odpowiedniego rytuału oraz modłów.

sphinx sfinks popularne rasy kotów kot ciekawostki koty
Sphinx (sfinks), to jedna z popularnych ras kotów
sennik online sny znaczenie snów interpretacja sen wielki sennik internetowy sennik polski
Wielki sennik online

Kilka najpopularniejszych symboli marzeń sennych według sennika egipskiego

Kot

Kot w mitologii egipskiej był symbolem bogini Bastet – patronki miłości i kobiecości. Jeśli kot śnił się mężczyźnie, mógł symbolizować potrzebę kontaktu z kobietą (bardziej niż o seksualność chodziło o czułość, opiekuńczość, troskliwość). Kot jednak mógł być również ostrzeżeniem przed fałszywością, zdradą ze strony przyjaciół. Głaskanie kota według sennika egipskiego to niewdzięczność, a zabicie kota mogło zwiastować ogromne nieszczęście.

Dziecko

Widziane we śnie dziecko według sennika egipskiego zwiastowało przede wszystkim nieszczęście i niedostatek. Widzieć we śni własne dzieci mogło oznaczać dobre i spokojne życie. Jednak jeśli przyśniły się cudze, ale szczęśliwe dzieci, mogła to być zapowiedź zdrowia i radości. Marzenia senne dotyczące dzieci na ogół Egipcjanie interpretowali jako zmaganie się z jakąś trudną sytuacją. Chude dziecko było symbolem trudnego czasu, a upadające dziecko – niepowodzenia zawodowego. Natomiast widzieć we śnie chore dzieci było oznaką samotności i potrzeby wsparcia najbliższych.

Zęby

Już od starożytności były one symbolem, który widziany we śnie zapowiadał jakieś ważne wydarzenia. Najczęściej tragedię, a nawet śmierć krewnego. Sen o zębach zawsze budził niepokój. Zwiastował zbliżającą się tragedię, straty, porażki. Mógł oznaczać, że nadszedł czas na stawianie czoła problemom, których rozwiązanie z różnych powodów były odwlekane.

Krew

Czerwona krew widziana we śnie była najczęściej symbolem radości, szczęścia. Z kolei ujrzenie we śnie czarnej krwi mogło oznaczać poważną chorobę. Widok krwi płynącej z nosa zwiastował ulgę, która miała wkrótce nadejść po ciężkich komplikacjach życiowych.

Sennik egipski ciekawostki: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Ciekawostki o sennikach
> Sny – ciekawostki