Siemię lniane – superfood XXI wieku
W obliczu wielu chorób i zagrożeń dla zdrowia, coraz częściej sięgamy po pełnowartościową żywność, która wprowadza do naszego jadłospisu potrzebne witaminy i składniki odżywcze. Bardzo popularne są superfoods, a jednym z nich jest siemię lniane.
- Właściwości odżywcze siemienia lnianego
- Jak jeść siemię lniane?
Siemię lniane to nic innego, jak niewielkie nasiona pozyskiwane z lnu. Ich liczne właściwości prozdrowotne sprawiają, że siemię lniane na stałe weszło do jadłospisu wielu osób, szczególnie tych, które borykają się z problemami ze strony układu pokarmowego.
Właściwości odżywcze siemienia lnianego
Siemię jest źródłem wielu witamin i składników odżywczych, których ludzki organizm potrzebuje na co dzień do prawidłowego funkcjonowania. Ziarenka lnu zawierają dużą porcję błonnika, który wykazuje działanie prozdrowotne dla układu pokarmowego, wspomaga trawienie i powoduje uczucie sytości na długi czas. Siemię zawiera zarówno błonnik rozpuszczalny, wpływający na długotrwałe uczucie sytości, jak i nierozpuszczalny, który poprawia perystaltykę jelit.
W siemieniu lnianym zawarte są również lignany, czyli roślinne związki bioaktywne, które wykazują właściwości antyoksydacyjne. Wpływają one pozytywnie na układ krążenia, głównie redukują ryzyko występowania miażdżycy i choroby wieńcowej. Wykazują także działanie regulujące dla układu hormonalnego, dlatego ich spożywanie zalecane jest szczególnie kobietom w okresie menopauzy.
Oprócz lignanów i błonnika, siemię lniane jest dobrym źródłem kwasów tłuszczowych OMEGA-3, pozytywnie wpływających na pracę mózgu, a także witamin z grupy B, witaminy E i K, tiaminy oraz kwasu foliowego. Zawiera również wapń, sód, cynk, żelazo, fosfor, magnez i potas.
Jak jeść siemię lniane?
Aby maksymalnie skorzystać z dobroczynnych właściwości siemienia lnianego, warto je spożywać w postaci nieprzetworzonej. Mogą to być zarówno całe ziarna lub ich mielona postać. Trzeba jednak pamiętać, że olej zawarty w siemieniu lnianym szybko się utlenia, a przez to ziarna tracą część swoich właściwości. Z tego powodu siemię należy mielić bezpośrednio przed spożyciem. W takiej formie można je dodawać właściwie do każdego posiłku, np. do jogurtu, owsianki, sałatki czy koktajlu.
Siemię jest też dobrym składnikiem pieczywa, babeczek i ciast. Ziarna można też parzyć – należy je zalać gorącą wodą i poczekać aż napęcznieją. Tak przygotowany napój można bez przeszkód pić nawet codziennie.
Na uwagę zasługuje fakt, że siemię, to produkt łatwo dostępny i tani.
https://www.*nik.pl/len-i-siemie-lniane
Link zdjęty 23.12.22, dziękujemy za współpracę
Zobacz też:
> Orzeszki ziemne ciekawostki
> Dowcip o bananie