Które pokarmy są bogate w antyoksydant

co to antyoksydanty ciekawostki-pokarmy bogate w antyoksydant

Włączenie do swojej diety produktów bogatych w przeciwutleniacze nigdy nie było tak ważne, ponieważ zanieczyszczenie powietrza, dym tytoniowy, promieniowanie UV, alkohol i smażone potrawy narażają nas na niezliczone źródła stresu oksydacyjnego.

Nasz szybki, nowoczesny styl życia przyczynił się do gwałtownego wzrostu zachorowań na przewlekłe choroby, ale dobra wiadomość jest taka, że włączenie do swojej diety większej ilości pokarmów bogatych w antyoksydanty może pomóc Twojemu organizmowi przetrwać nieustanny atak wolnych rodników.

Czym są antyoksydanty?

W skrócie, antyoksydanty to cząsteczki, które przeciwdziałają szkodliwym skutkom stresu oksydacyjnego, zachowują integralność naszych komórek i chronią nasze DNA przed uszkodzeniami. Spożywanie pokarmów bogatych w antyoksydanty może nawet opóźnić proces starzenia. Ponieważ nasze ciała nie są w stanie syntetyzować większości tych ważnych związków, muszą być one spożywane z pożywieniem esomed.pl/antyoksydanty-w-zywnosci/

Najsilniejszy antyoksydant na świecie

Nie wiesz, gdzie je znaleźć? Nie musisz się martwić. W tym artykule omówimy kilka przykładów pokarmów bogatych w antyoksydanty, które pomogą Ci zwalczyć wolne rodniki i poprawić stan zdrowia w dłuższej perspektywie.

Owoce takie jak truskawki, borówki, czarne porzeczki i żurawina są jednym z najlepszych źródeł witamin i błonnika. Wiele badań wykazało, że regularne spożywanie owoców jagodowych może znacząco obniżyć poziom zapalenia i znacznie zmniejszyć ryzyko rozwoju chorób układu krążenia i niektórych rodzajów raka. Te silne właściwości prozdrowotne wynikają głównie z wyjątkowej zawartości przeciwutleniaczy w tych owocach, w tym kwasów fenolowych, flawonoidów i witaminy C.

Antyoksydanty działanie

Granaty to małe czerwone owoce pełne chrupiących, soczystych nasion. Owoce te mogą być przydatne w leczeniu wielu różnych infekcji i zmniejszaniu ryzyka rozwoju chorób przewlekłych, takich jak zapalenie kości i stawów, cukrzyca typu 2 i choroba Alzheimera.

Słodkie i soczyste śliwki są kolejnym przykładem pokarmu bogatego w antyoksydanty. Jeden średniej wielkości owoc zawiera prawie 6,5 mg witaminy C (prawie 10% zalecanej dziennej wartości).

Chociaż gorzki smak ciemnej czekolady może nie przypaść do gustu każdemu, jest ona jednym z najzdrowszych produktów, jakie możesz znaleźć w sklepie z artykułami cukierniczymi. Jej główny składnik, kakao w proszku, jest bogatym źródłem flawonoidów, takich jak katechina, epikatechina i procyjanidyny. Są to związki, które obniżają stan zapalny, poprawiają zdrowie układu sercowo-naczyniowego i przyczyniają się do lepszej odpowiedzi immunologicznej.

Buraki są bez wątpienia jednym z najlepszych pokarmów bogatych w antyoksydanty. Te warzywa dostarczają znacznych ilości azotanów, związków, które mają bezpośredni wpływ na funkcjonowanie naszego układu sercowo-naczyniowego. Sok z buraków zawiera również dużą ilość przeciwutleniaczy i przeciwzapalnych polifenoli. Warzywa te są szczególnie bogate w betalainy, polifenole, które nadają im charakterystyczny fioletowy kolor esomed.pl