Chcesz nadać paczkę z jedzeniem? O czym musisz pamiętać

nadanie paczki z jedzeniem ciekawostki paczka

Nadanie paczki z jedzeniem jest możliwe u części kurierów, jednak obowiązują liczne ograniczenia. Większość przewoźników nie obsługuje przesyłek z żywnością szybko psującą się. Niektórzy całkowicie odmawiają realizacji tego typu usługi. Dowiedz się, u których kurierów istnieje możliwość nadania paczki z jedzeniem oraz jak to zrobić.

Jeśli mieszkasz za granicą lub daleko od rodziny, prawdopodobnie tęsknisz za domowymi specjałami. Zwłaszcza w okolicy świąt, kiedy nie możesz wybrać się do domu. Poproszenie mamy lub babci o nadanie przesyłki z ulubionymi potrawami może pomóc ukoić tęsknotę za świąteczną atmosferą. Jednak nie wszystkie specjały nadają się do dłuższego transportu.

Jak przebiega nadanie paczki kurierem z domu?

Żywność najlepiej nadać za pomocą usługi „od drzwi do drzwi”. Jednak odpowiednie zapakowanie przesyłki leży po stronie nadawcy. Kurier może odmówić przyjęcia niewłaściwie zabezpieczonej paczki. Nie wszystkie produkty spożywcze można nadać standardową przesyłką kurierską. Jeśli wymagają niskiej temperatury, tak jak np. mięso czy ryby, musisz poszukać firmy oferującej wysyłki izotermiczne.

Żywność jest problematyczna ze względu na fakt, iż w momencie uszkodzenia paczki wydziela intensywną woń lub może doprowadzić do zalania pozostałych przesyłek w transporcie. Dlatego zawartość zabezpiecz na wszelkie możliwe sposoby. Słoiki owiń kilkukrotnie folią bąbelkową. Jeśli wysyłasz słodycze czy przekąski, powinny znajdować się w twardych, najlepiej metalowych opakowaniach. Cały karton również należy owinąć folią stretch, a wolne przestrzenie kilkukrotnie wzmocnić taśmą. Dobrym pomysłem będzie również wypełnienie opakowania styropianem z wycięciami dopasowanymi kształtem do konkretnych produktów.

Usługa taniego nadania paczki – gdzie szukać?

Szukasz najtańszej opcji nadania przesyłki z żywnością? Przedtem sprawdź, którzy kurierzy podejmują się tej usługi. U większości regulamin nie zakazuje wprost wysyłki jedzenia, jednak zabrania przewozu towarów szybko psujących się lub wymagających transportu w określonej temperaturze. W praktyce nie musisz deklarować zawartości paczki, jednak nie masz prawa do ubiegania się o odszkodowanie np. w przypadku dostarczenia jej po upływie terminu przydatności produktów do spożycia.

Zamiast tracić czas na przeglądanie regulaminów poszczególnych kurierów, rozważ nadanie paczki poprzez Ship Center. W jednym miejscu otrzymasz informacje, którzy przewoźnicy realizują przesyłki zawierające jedzenie. Strona oferuje również niższe ceny, ponieważ współpracuje z kurierami na korzystniejszych warunkach ze względu na wysyłkę tysięcy paczek miesięcznie.

Którym kurierem nadać paczkę, jeśli zawiera jedzenie?

Kurierzy niechętnie przyjmują jakiekolwiek paczki z jedzeniem. Niektóre produkty nie stanowią problemu w transporcie m.in. konserwy, puszki z herbatą czy sucha żywność pakowana hermetycznie. Dlatego regulaminy firm kurierskich nie zabraniają przewozu jedzenia ogółem, a jedynie:

  • – towarów nietrwałych – w przypadku DPD i UPS,
  • – produktów łatwo psujących się – u InPost, FedEx i GLS.

Jeśli zdecydujesz się nadać żywność niezgodną z regulaminem, nie licz na zwrot ubezpieczenia w razie problemów. Co więcej, w przypadku pęknięcia szklanych butelek lub słoików, przewoźnik może domagać się zwrotu kosztów czyszczenia samochodu czy uszkodzenia innych paczek. Dobrze zabezpiecz wysyłane produkty, a najlepiej poszukaj firmy trudniącej się stricte transportem żywności. W większych miastach trwają pilotażowe projekty m.in. UPS i InPost Lodówkomaty, które wydają się lepszym rozwiązaniem.