Najciekawsze miejsca województwa kujawsko-pomorskiego

województwo kujawsko-pomorskie najciekawsze miejsca atrakcje

Województwo kujawsko-pomorskie nieco ginie na tle swoich sąsiadów, takich jak Wielkopolska czy Pomorze. Nie da się mu jednak odmówić walorów turystycznych, a także przyrodniczych – ogromne połacie terenów zielonych, a także liczne atrakcje, co roku kuszą setki tysięcy turystów. Co warto zobaczyć w tym województwie?

Toruń i wszystko, co związane z piernikami

Pierwszym w zestawieniu ciekawych miejsc tego województwa musi być Toruń! To historyczne miasto było niegdyś jednym z ważniejszych miejsc na mapie szlaków handlowych Polski. Aktualnie jest to miasto przede wszystkim turystyczne. Niesamowity rynek, a także urokliwe, małe uliczki wokół niego mogą przywodzić na myśl Gdańsk.

Niech was to jednak nie zwiedzie. Toruń ma w zanadrzu coś, czego nie ma żadne inne miasto – pierniki! Niemal wszystko, co znajdziecie w tym mieście, ma jakiś związek z piernikami. Bez trudu spotkać można pamiątki, różnego rodzaju potrawy w restauracjach, sklepy, specjalizujące się tylko w tym produkcie, a nawet muzea! Żywe Muzeum Piernika pozwoli Ci stworzyć własny wypiek, a także dokładnie poznać historię, która stoi za tym toruńskim przysmakiem. 

Bydgoszcz atrakcje województwa kujawsko-pomorskiego
Bydgoszcz – miejsce, w którym poznasz historię… brudu

Choć Bydgoszcz dla wielu może być mniej urokliwym miejscem niż Toruń, również i tutaj na brak nudy i interesujących atrakcji narzekać nie można. Jedną z nich jest intrygujące Muzeum Mydła i Historii Brudu. To prywatna kolekcja różnego rodzaju eksponatów, które dokładnie obejrzeć można przy ulicy Długiej w Bydgoszczy.

Poza tym oczywiście warto również udać się na Wyspę Młyńską i podziwiać otaczające ją budynki, które niedawno zostały zresztą zrewitalizowane. W cieplejsze dni z powodzeniem można zorganizować tam piknik czy w samotności usiąść pod drzewem, bawiąc się na przykład w aplikacje mobilne kasyno. Pamiętaj jednak, że szczególnie latem, o ciszę może być tam trudno!

Mając nieco więcej czasu, warto udać się też do Exploseum, które znajduje się na obrzeżach miasta. To muzeum zlokalizowane w niemieckiej fabryce amunicji. Dowiesz się tam nieco zarówno o historii obiektu, jego pracownikach, a także innych aspektach drugiej wojny światowej.

Biskupin województwo kujawsko-pomorskie najciekawsze miejsca atrakcje
Województwo kujawsko-pomorskie najciekawsze miejsca. Biskupin

Muzeum Archeologiczne w Biskupinie

Czasy ubiegłego wieku to zdecydowanie zbyt późno jak na twoje zamiłowania historyczne? Nic straconego! Tuż obok miejscowości Żnin, a dokładnie w Biskupinie, znajduje się Muzeum Archeologiczne. Powstały na zrekonstruowanej osadzie ośrodek to jedna z najważniejszych atrakcji historycznych regionu, a także całej Polski.

W Biskupinie dowiesz się wszystkiego o codziennym życiu ludzi sprzed wieków – ich sposobach na pozyskiwanie pożywienia, rozrywkach czy odzieniach. Zwiedzanie całego obiektu nie powinno zająć więcej niż kilka godzin, jednak osoby, które pochłonięte zostały przez klimat historii, mogą skorzystać z noclegu na terenie muzeum. To naprawdę interesujące doświadczenie!

Historyczna stolica Polski – Kruszwica

Jeśli lubisz małomiasteczkowy klimat, o którym wspominał chociażby Dawid Podsiadło w swoim utworze, z pewnością spodoba Ci się kilka mniejszych miejscowości województwa kujawsko-pomorskiego. Jedną z nich jest Kruszwica

Historyczna stolica Polski słynie przede wszystkie wszystkim z ogromnego jeziora polodowcowego, które mierzy około 25 kilometrów długości. Choć miasto nie jest szczególnie duże, na pewno będziesz miał tutaj co robić! Przede wszystkim przejdź się po parku, który okalany jest wspomnianym jeziorem, a także spróbuj wspiąć się na Mysią Wieżę. Widok z niej robi wrażenie!

1196 / zawsz / województwo kujawsko-pomorskie najciekawsze miejsca

Zobacz też:
> Brodnica
> Brześć Kujawski