pałace śląskie województwo Śląsk na Śląsku

10 pałaców na Śląsku

Czas czytania:4 minut/y, 9 sekund/y

Śląsk pałace w województwie śląskim. Okazałe, dawne rezydencje. W niektórych z nich odbywają się eventy i wesela.

Pałac w Lublińcu

1) Ten obiekt może poszczycić się może bardzo długą historią, bo sięgającą XIV wieku, gdy ziemie lublinieckie należały do książąt opolsko-raciborskich. Zamek był wielokrotne przebudowy w wiekach późniejszych, a obecnie jest klasycystycznym pałacem. Ciekawostką jest, że tutaj właśnie przechowywany był obraz Matki Boskiej Częstochowskiej podczas potopu szwedzkiego.

Obecnie (od 2010 r) pałac w Lublińcu, to obiekt hotelowy, w którym organizowane są różne imprezy, w tym uroczyste wesela.
> Ciekawostki o Lublińcu

Zespół pałacowy w Nakle Śląskim

2) Nakło znajduje się w powiecie częstochowskim. Pałac zbudowano w latach 1770-1780, a w połowie XIX w. został przebudowany, uzyskując aktualny wygląd. Pałac otoczony jest zabytkowym parkiem krajobrazowym założonym przez Donnersmarcków w II połowie XIX w. W pałacu organizowane są różne imprezy okolicznościowe.

Nakło pałac powiat częstochowski pałace śląskie
Nakło, powiat częstochowski. Foto: Tomasz2706 / cc by-sa 3.0

Pałac w Pszczynie

3) Jest dawną rezydencją magnacką, powstałą po wielu przebudowach z istniejącego tu od XII wieku zamku. W średniowieczu był własnością między innymi książąt opolsko-raciborskich, książąt opawskich i książąt cieszyńskich. W latach 1548–1765 należał do śląskiego rodu Promnitzów, a od 1765 do 1847 roku książąt Anhalt-Köthen-Pless. Od 1847 roku posiadłość była własnością książąt Hochberg von Pless z Książa, którzy przebudowali obiekt, nadając mu swój obecny, neobarokowy kształt.

Po zajęciu Pszczyny przez Armię Czerwoną w lutym 1945 roku, w zamku urządzono szpital wojskowy. W przeciwieństwie do wielu innych budowli tego typu na Śląsku, pałac wraz z wyposażeniem pozostał praktycznie nienaruszony. Zamek w Pszczynie, bo taka jest jego oficjalna nazwa, jest siedzibą utworzonego w czerwcu 1945 roku muzeum.

> Pszczyna ciekawostki

zamek pałac w Pszczynie zabytki atrakcje co zobaczyć pałace śląskie
Pałace śląskie: pałac w Pszczynie

Zespół pałacowo-parkowy w Pławniowicach

4) Pławniowice to wieś, w której znajduje się zespół pałacowo-parkowy. To architektoniczna perełka regionu.Pałac został zaprojektowany w latach 80. XIX wieku na zlecenie hrabiego Franciszka II Bellastrema i wzniesiony na miejscu wcześniejszego pałacu zbudowanego z 1737 roku. Atmosferę miejsca podkreśla zabytkowy park otaczający pałac.

Pławniowice pałac woj. śląskie
Pławniowice, woj. śląskie – pałac. Foto: Pyce, JRG / cc-by so 3.0

Pałac Kawalera w Świerklańcu

5) W Świerklańcu, niewielkiej wsi w okolicy Tarnowskich Gór znajduje się Pałac Kawalera. Położony jest w pięknym, starym parku. Nieopodal stoi dawna kaplica zamkowa z mauzoleum rodzinnym (obecnie kościół filialny pw. Dobrego Pasterza).

Rezydencja została wzniesiona w latach 1903-1906 i pełniła funkcję rezydencji gościnnej, w której zatrzymywały się osoby przybywające z wizytą do hrabiego von Donnersmarcka. Jednym z lokatorów pałacu był cesarz niemiecki Wilhelm II, który do Świerklańca przybywał głównie na polowania. Pałac ocalał podczas II wojny światowej.

Obecnie w Domu Kawalera mieści się elegancka restauracja, w której można zorganizować na przykład uroczystość weselną. Oferuje 38 miejsc hotelowych, kawiarnię i restaurację.

Pałac Kawalera Świerklaniec pałace śląskie
Pałace śląskie: pałac Kawalera w Świerklańcu

Pałac w Czarnym Lesie

6) Pałac stoi w miejscowości Czarny Las w powiecie lublinieckim, 50 km od Katowic. Został zbudowany na przełomie XIX i XX wieku dla Ferdinanda Zieglera, wrocławskiego kupca. W czasie Powstań Śląskich pałacyk niejednokrotnie stawał się tłem do toczących cię wówczas ważnych wydarzeń. Kolejni właściciele przyczynili się do jego przebudowy. W końcu, za sprawą Rogera Sławskiego, obiekt przyjął kształt barokowo-klasycystyczny. Obecnie mieści się tutaj hotel restauracja, winiarnia i SPA. Odbywają się tu m.in. przyjęcia biznesowe i przyjęcia.

Czarny Las pałac powiat lubliniecki
Czarny Las, powiat lubliniecki – pałac. Foto: Przykuta / cc by-sa 3.0

Pałac w Kochcicach

7) Neobarokowy pałac zbudowany dla Ludwika Karola von Ballestrema stoi Kochcicach (2 tys. mieszkańców), w powiecie lublinieckim. Wzniesiono go w latach 1903-1909 i otacza go park angielski. Obok stoi kilka budynków gospodarskich zbudowanych w tym samym czasie, co zamek. Od 1963 r. mieści się w nim Wojewódzki Ośrodek Rehabilitacji.

Kochcice pałac pałace śląskie
Pałac w Kochcicach, województwo śląskie. Foto: Szymon / cc by-sa 4.0

Pałac w Nieznanicach

8) Pierwszym właścicielem majątku w Nieznanicach (w roku 1811) był Marceli Gogolewski. Natomiast pierwszym właścicielem modernistycznego pałacu, którego budowę zakończono w 1918 r. był Aureliusz Wünsche. Pod koniec XIX w. nowi właściciele pałacu otworzyli tu hotel i restaurację. Pałac otacza park ze stawem.

Pałac w Radoszewnicy

9) We wsi Radoszewnica (powiat częstochowski) stoi pałac, otoczony dużym angielskim parkiem. Dwór został zbudowany w XVI wieku, a pod koniec XIX w. przez rodzinę Ostrowskich został przekształcony w pałac. Po II wojnie światowej była tu szkoła, potem zaczął popadać w ruinę. W ostatnich latach trafił w ręce prywatne i odzyskał daną świetność. Są tu organizowane są wesela i inne przyjęcia okolicznościowe.

karykatury na żywo wesele karykaturzysta event atrakcje na wesele Poznań Wielkopolska
Atrakcje na wesele i event w województwie śląskim: Karykatury na żywo

Pałac Rheinbabenów w Siemianowicach Śląskich

10) Pałac, zwany potocznie Zameczkiem, stoi przy ul. Oświęcimskiej 1 w Siemianowicach Ślaskich. Został wybudowany w 1836 lub 1870 roku, a w latach 1906-1907 został przebudowany i zyskał oranżerię. Po II wojnie światowej był tu Zakładowy Dom Kultury kopalni. Od 2016 r. jest tu oddział Siemianowickiego Centrum Kultury. Obecnie właścicielem jest gmina Siemianowice Śląskie. W 130-osobowej sali lustrzanej odbywają się m.in. przedstawienia.

Śląsk pałace + zdjęcia (2): (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Atrakcje na event i wesele w pałacu, zamku
> Ząbkowice Śląskie
> Szczyrk, woj. śląskie

atrakcje na wesele Toruń weselne atrakcja ślub w Toruniu Poprzedni post Atrakcje na wesele w Toruniu
La Paz ciekawostki Boliwia atrakcje Następny post La Paz, miasto w Boliwii. Ciekawostki