10 stadionów piłkarskich Europy
Dziś w Sadurski.com uczta dla kibiców piłki nożnej. Oryginalne zestawienie dziesięciu znanych i mniej znanych stadionów starego kontynentu. Informacje i ciekawostki o obiektach oraz ich zdjęcia, wraz z Wesołym Wieżowcem (jeśli nie wiesz co to takiego, informacja na dole). Stadiony Europy – informacje i ciekawostki
Wkrótce podobne zestawienia – dziesiątka stadionów świata (m.in. Australia, Japonia, Hong Kong, Kanada, Chiny) oraz dziesiątka piłkarskich stadionów w Polsce. Na dole kilka ciekawych linków
1. Stadion Magdeburg (MDCC Arena) – Magdeburg, Niemcy
Obecny stadion oddano do użytku w 2006 r., po budowie trwającej 1,5 roku. Poprzedni obiekt (Ernst-Grube-Stadion) stał w tym miejscu przez ponad 50 lat. Stadion ma 27.250 miejsc, a budowa sfinansowana przez miasto Magdeburg i koncern Hochtief kosztowała 30 mln euro. Pierwszy mecz rozegrano 19 grudnia 2006 r. Tego dnia Magdeburg zmierzył się z Eintrechtem Brunszwik.
Nazwa stadionu MDCC Arena jest wynikiem umowy sponsorskiej z firmą telekomunikacyjną.
2. Alianz Arena – Turyn, Włochy
W miejscu wyburzonego Stadio delle Alpi, w latach 2009-11wzniesiono obecny stadion. Budowę (pochłonęła 122 mln euro) sfinansował Juventus i to klub jest właścicielem obiektu. To pierwszy taki przypadek w Serie A (pozostałe drużyny włoskiej ekstraklasy grają na stadionach miejskich). Obiekt może pomieścić 41.254 widzów. Pierwszy mecz rozegrano 8 września 2011 r., kiedy to Juventus zagrał z Notts County, zakończony wynikiem 1:1. Od lipca 2017 r. stadion nosi nazwę Allianz Arena (wcześniej: Juventus Stadium).
Przy stadionie powstało nowoczesne centrum handlowe, wokół stadionu na promenadzie wmontowano 50 gwiazd, upamiętniających największe gwiazdy piłkarskie Juventusu, a wewnątrz stadionu jest ciekawe, interaktywne muzeum klubu.
3. Estadio Santiago Bernabeu – Madryt, Hiszpania
W miejscu wcześniejszego stadionu Chamartin, w 1945 r. zaczęto budowę nowego stadionu o tej samej nazwie. Było to w czasie, gdy prezesem Realu był Santiago Bernabeu. Stadion był gotowy w 1947 r., a pierwszy mecz Real rozegrał tu 14 grudnia z portugalskim klubem Os Beleneses. Pojemność stadionu wynosiła wówczas 75.342 miejsca.
Po przebudowie w 1954 r. stadion mógł już pomieścić 125 tys. widzów, więc był jednym z największych stadionów piłkarskich świata. W 1957 r. stadion zmienił nazwę na Estadio Santiago Bernabeu.
Po kolejnej modernizacji w 1982 r. (zadaszenie, zmniejszenie liczby miejsc do 105 tysięcy) rozegrano tu finał mundialu Włochy-RFN (3:1). W związku z nowymi przepisami bezpieczeństwa, w 1992 r. zmniejszono liczbę miejsc do 75 tysięcy.
Obok stadionu jest stacja metra Estacion de Santiago Bernabeu (linia 10).
4. Gerhard Hanappi Stadion – Wiedeń, Austria
Jest to stadion klubu SK Rapid Wiedeń (poprzednia nazwa, do 8 stycznia 1899 – Erster Wiener Arbeiter-Fussball-Club (1-y Wiedeński Robotniczy Klub Piłkarski – założony we wrześniu 1898). Obecna (od 1980 r.) nazwa Gerhard Hanappi Stadion upamiętnia wybitnego piłkarza Rapidu oraz reprezentacji Austrii, później też architekta, który ten stadion zaprojektował. Wcześniejsza nazwa tego otwartego w 1977 r. stadionu, to Weststadion (Stadion Zachodni). Obiekt może pomieścić 18,5 tys. kibiców.
5. Old Trafford – Manchester, Anglia
Stadion oddano do użytku w 1910 r. Ponieważ był w pobliżu Kanału Manchesterskiego, podczas II wojny światowej został zbombardowany. Jedyną jego przedwojenną częścią która istnieje do dziś, jest mur między ławkami rezerwowych w Trybunie Południowej, którym wbiegali na boisko. Nazywa się Old Players’Tunnel (Tunel Starych Piłkarzy). Od 1910 r,. przez ten tunel przebiegło wielu sławnych piłkarzy. Obecnie używany tunel znajduje się między Trybuną Południową a Zachodnią i powstał podczas przebudowy stadionu w 1993 r.
Stadion jest obiektem Manchesteru United i obecnie ma 76.300 miejsc. To największy klubowy stadion w Anglii. Pierwszy mecz rozegrano na nim 19 lutego 1910 r. Manchester przegrał 3:4 z Liverpoolem, a 80-tysieczny wówczas stadion był wypełniony w 100 procentach widownią. 2 dni wcześniej z powodu wichury zawalił się drewniany, dotychczasowy stadion Manchesteru.
Wiele miejsc na stadionie przypomina o historii klubu. Na placu przed klubowym sklepem dla fanów, stoi pomnik Świętej Trójki: George’a Besta, Denisa Lawa i Sir Bobby Charltona.
6. Allianz Arena / Arena München – Monachium, Niemcy
Jeden z najnowocześniejszych stadionów piłkarskich świata, oddano do użytku w maju 2005 r. Jego właścicielem jest klub Bayern. Gra na nim drużyna Bayernu oraz reprezentacja Niemiec (wtedy ze względu na przepisy UEFA zmienia nazwę na Arena München. Stadion może pomieścić 75 tys. osób.
Fasada stadionu, to 874 cienkich foliowych poduszek (folia ETFE) napełnionych suchym powietrzem, łącznej powierzchni 64 tys. metrów kwadratowych. Do poduszek wpompowane jest powietrze z wentylatorów, umieszczonych pod stadionem. Każda poduszka może być oddzielnie podświetlana na biało, czerwono lub niebiesko. W dniu meczu Bayernu jest niebieska, w dniu meczu reprezentacji Niemiec – biała. Przy sprzyjającej pogodzie, oświetlony stadion widać z austriackich szczytów górskich, oddalonych o 75 kilometrów.
Wokół stadionu jest rozbudowana infrastruktura (restauracje, biura, sklepy) oraz 4-poziomowy parking na 10.500 samochodów (to największy taki parking w Europie). Na co dzień pracuje tu 200 osób, w dniu meczu 10 razy więcej. Na stadionie nie odbywają się imprezy komercyjne ani koncerty muzyczne.
Podczas mundialu 2006 na stadionie rozegrano kilka meczów (wtedy stadion nazywał się FIFA WM-Stadion München.
7. Generali Arena – Praga, Czechy
Stadion o pojemności 20.854 miejsc, należy do klubu Sparta Praga. Wcześniej (od 1917 r.) był tu inny stadion, rozbudowany w latach 30-ych XX wieku, o pojemności 45 tys. miejsc. Ta drewniana konstrukcja częściowo spłonęła, więc w 1937 r. postawiono stadion z żelbetu. W 1994 r. stanął tu obecny stadion, o pojemności 25 tys. miejsc. W 2015 r. przebudowano na nim trybuny.
8. Emirates Stadium – Londyn, Anglia
Stadion oddany do użytku w 2006 r. (przybył wtedy m.in. książę Filip) stoi w dzielnicy Islington i ma pojemność 60.355 miejsc. Przed umową z Liniami Lotniczymi Emirates, nazywał się Ashburton Grove. Jego wybudowanie kosztowało 430 mln funtów.
Poprzedni stadion Arsenalu Londyn nazywał się Highbury, a jego zegar Clock End przeniesiono na obecny stadion.
Obok stadionu jest stacja metra Arsenal. Dzięki słuchawkom i przewodnikowi audio, każdy może zwiedzać stadion samodzielnie.
9. Stadion Olimpijski – Berlin, Niemcy
To stadion piłkarsko-lekkoatletyczny, w berlińskiej dzielnicy Charlottenburg, obecnie ma 74.228 miejsc. Stadion zbudowany na potrzeby Igrzysk Olimpijskich w 1916 r., które jednak z powodu wojny nie odbyły się. W tym samym miejscu w 1936 r. wybudowano drugi obiekt, który był areną Igrzysk Olimpijskich, odbywających się już w hitlerowskich Niemczech. Ponieważ prawie nie ucierpiał podczas zdobywania Berlina w 1945 r., stał się główną kwaterą brytyjskich sił okupacyjnych.
Stadion jest obiektem piłkarskiego klubu Hertha BSC Berlin, grającego w Bundeslidze. Rozgrywane są tu również mecze Pucharu Niemiec, mecze futbolu amerykańskiego, zawody lekkoatletyczne (m.in. lekkoatletyczne mistrzostwa świata w 2009 r.) i inne. Także koncerty muzyczne (Madonna, Depeche Mode), a dwóch papieży odprawiło tu msze święte. Podczas mundialu w 2006 r. rozegrano tu 6 meczów, w tym finał Włochy-Francja (ten, w którym Zidane uderzył Materazziego głową i dostał czerwona kartkę).
Stadion jest częścią Olympiapark Berlin (m.in. korty, mniejsze stadiony, baseny).
10. Camp Nou – Barcelona, Hiszpania
Największy piłkarski stadion Europy (98 do 120 tys. miejsc – w zależności od roku, bo był przebudowywany), uznawany też za jeden z najlepszych. Powstał w latach 1954-57 za blisko 300 milionów peset. Pierwszy mecz rozegrano 27 września 1957 r. Barcelona zagrała wtedy z reprezentacją Warszawy, wygrywając 4:2. Na stadionie odbyło się wiele ważnych wydarzeń sportowych, m.in. piłkarskie Mistrzostwa Europy (1964) i mundial (1982). Odbyły się tu koncerty (m.in. Michael Jackson, Pink Floyd, Sting, Julio Iglesias, Luciano Pavarotti).
FC Barcelona (Barça) jest dumą Katalonii (część Hiszpanii), a dewizą klubu jest: Més que un club (Więcej niż klub). Nie każdy wie, że klub został założony w 1899 roku przez… Szwajcarów, Anglików i Hiszpanów.
Stadiony Europy ciekawostki + zdjęcia: (c) Sadurski.com
Zobacz też:
> Najgorsze miejsca na stadionach
> Mundial 2018 Rosja ciekawostki
> Na meczu New York Cosmos
> Stadiony piłkarskie w Bukareszcie
> Groundhopping – co to takiego
> Stadiony w Seulu, Korea Południowa
• • •
Wesoły Wieżowiec (ang. Happy Skyscraper), to symbol wymyślonej w Polsce międzynarodowej organizacji o nazwie Partia Dobrego Humoru (Good Humor Party) i jej przenośna „siedziba”. Projekt artystyczny prezesa partii, satyryka Szczepana Sadurskiego wystartował w Nowym Jorku, w październiku 2012 r. W ciągu czterech kolejnych lat Wesoły Wieżowiec odwiedził ponad 500 miejsc, w kilkudziesięciu krajach, na wszystkich kontynentach. Do zabawy może włączyć się każdy, ścigając z Internetu plik do wydrukowania, wycinając i sklejając, a potem fotografując Wesołego Wieżowca w kolejnych ciekawych miejscach, na przykład przed znanymi budowlami (zabytki, stadiony, parlamenty…). W nagrodę – przesłana pocztą, oryginalna legitymacja Partii Dobrego Humoru. Zapraszamy też do kontaktu osoby, którym pomysł z podróżami Wesołego Wieżowca się spodobał i chcą wesprzeć akcję pisząc o niej w mediach, na blogach…
> Lista miejsc na świecie, które dotychczas odwiedził Wesoły Wieżowiec