stal nierdzewna w sporcie ciekawostki

Stal nierdzewna w sporcie – w jakich dziedzinach góruje?

Czas czytania:3 minut/y, 43 sekund/y

Nie oszukujmy się – u praktycznie każdej osoby sport odgrywa lub odgrywał ważną rolę w życiu. Z czasem coraz więcej ludzi zaczyna interesować się przeróżnymi dziedzinami sportowymi i chcą być aktywni fizycznie. Jak mówi sławne przysłowie „sport to zdrowie” i ciężko się z tym nie zgodzić przez to ile bycie aktywnym fizycznie ma zalet.

Sport jest polecany dla osób w każdym wieku, od najmłodszych dla rozwoju mięśni, lepszej koordynacji i kondycji, oraz dla osób starszych, aby zniwelować bóle różnych partii ciała, dotlenić organizm oraz poprawić samopoczucie. Sport nie tylko sprzyja wysiłkowi, ale też jak wcześniej wspomniałem jest to idealny sposób na poprawę humoru i wyrzucenie z siebie całej negatywnej energii. To chyba całkiem logiczne, że sport stał się głównym dostawcą rozrywki na świecie, a co za tym idzie rynek sportowy jest olbrzymi.

Obecnie stosuje się wiele różnych materiałów do tworzenia akcesoriów sportowych – ostatnio coraz częściej sięga się po wyposażanie różnych elementów w karbon. Jak wiemy karbon jest niezwykle odporny na uszkodzenia, jest to wytrzymały materiał, natomiast cena czasami potrafi przyprawić o ból głowy. Trzeba w takim razie znaleźć zamiennik, inny odpowiednik tego materiału – z odpowiedzią przychodzi stal nierdzewna. Tak – stal nierdzewna, materiał, z którego zrobione są na przykład pręty kwasoodporne. Stal nierdzewna ma o wiele więcej zastosowań w dziedzinach sportowych, niż może Ci się to wydawać, niżej przeczytasz dlaczego!

W jakich dziedzinach sportowych góruje stal nierdzewna?

Wędkarstwo

Tak, wędkarstwo również zalicza się do dziedzin sportowych, co samo w sobie może być już fajną ciekawostką. W wędkarstwie sportowym podstawowym wyzwaniem jest znalezienie i złapanie ryb. Wydaje się być całkiem proste na papierze, ale nie jest to wcale, aż takie łatwe. Ryby potrafią stawiać ogromny opór, przez co cierpi na tym również i sprzęt. Jakie jest rozwiązanie? Stal nierdzewna, która cechuje się zwiększoną odpornością.

wędkarstwo stal nierdzewna w sporcie ciekawostki
Stal nierdzewna, to codzienność współczesnego sprzętu wędkarskiego

Naciski ekologów, w połączeniu z autentyczną troską o zasoby rybne spowodowały, że wielu wędkarzy sportowych zaczęło wypuszczać swoje połowy z powrotem do wody, czasem po zaopatrzeniu ich w przywieszki identyfikacyjne i zapisaniu ich szczegółów, aby wspomóc łowiska. W przeciwieństwie do połowów komercyjnych, które powoduje wiele szkód, jedyny używany sprzęt to haczyk, wędka i kołowrotek. Haczyki wykonane są ze stali nierdzewnej i zwykle wykonuje się z niej też kołowrotki i sprzęt pomocniczy. Jak wiemy stal nierdzewna to jeden z najlepszych materiałów, które są odporne na korozje, a w wędkarstwie jest to tzw. Must have, ponieważ sprzęt ma ciągle kontakt z wodą i z wilgocią.

Kolarstwo

Kolarstwo hobbystyczne, czy też zawodowe – i w jednym i w drugim pojawia się stal nierdzewna, jako wyposażenie rowerów. Rowerem jeździł prawie każdy z nas i dokładnie wiem, czego można spodziewać się po wyjściu ze znajomymi, rodziną czy też samemu, żeby tylko się przewietrzyć – tak jak myślicie, deszczu. W rowerach często możemy spotkać zębatki, które zostały zrobione ze stali nierdzewnej, kasety i wolnobiegi, łańcuchy, a nawet linki do hamulców i pancerze rowerowe, które stosuje się do ochrony przewodów.

Żaden z nas nie chce doświadczyć nieprzyjemnej sytuacji, jaką jest uszkodzenie się jednej części w rowerze zapewniającej bezpieczną jazdę w momencie, jak jesteśmy kilka lub kilkadziesiąt kilometrów od domu. Stal nierdzewna przez swoją wytrzymałość i niezawodność sprawi, że ten problem będziemy mieć z głowy i nadal będziemy mogli cieszyć się spokojną jazdą, nie myśląc o tym, co może pójść nie tak.

kolarstwo stal nierdzewna w sporcie ciekawostki
Stal nierdzewna jest używana także w kolarstwie

Golf

Do produkcji główek golfowych powszechnie stosuje się stal nierdzewną. Gatunek EN 1.4057 jest bardziej miękką stalą nierdzewną powszechnie stosowaną w wysokiej jakości głowicach żelaznych. Mówi się, że pozwalają na najbardziej „wybaczające” i płynne w dotyku zestawy golfowe dostępne obecnie. Gatunki 1.4542 i 15-5PH (UNS15500) są twardsze i można już znaleźć w profesjonalnych główkach z żelaza i drewna. Są rzadziej spotykane w głowach z żelaza, częściej spotkamy je w tych drewnianych. Podczas gdy twardszy materiał zmniejszy miękkość w gatunku 431, nadrabia to, tworząc lepsze ściskanie piłki i zasadniczo generuje uzyskanie lepszego dystansu przy uderzeniu.

Podsumowując, stal nierdzewna jest niezwykle uniwersalnym materiałem, który stosuje się w wielu różnych dziedzinach sportowych – tak naprawdę w większości. Wyżej wymienione sporty są dobrymi przykładami, ale oczywiście jest tego wiele więcej. Jeżeli temat Cię zainteresował i chciałbyś rozejrzeć się za czymś ze stali nierdzewnej to warto wziąć pod uwagę sklep Stalesia. Przy okazji warto jest też zapoznać się ze stalą nierdzewną i dowiedzieć nieco więcej o jej gatunkach – to też znajdziecie na tej stronie. Być może ta wiedza przyda Ci się w przyszłości. Stal nierdzewna to materiał coraz częściej wykorzystywany w wielu miejscach – warto wiedzieć dlaczego jest taka dobra!

miasto Grodków ciekawostki atrakcje zabytki woj. opolskie Poprzedni post Z czego słynie Grodków na Opolszczyźnie
humor żona dowcipy o żonie i mężu kawały małżeństwo Następny post Najlepsze dowcipy o żonach