Stambuł, Izrael, Francja – rysunek satyryczny
Stambuł i rysunek satyryczny
Jak było w Stambule
O kulisach obrad jury Nasreddin Hodja Cartoon Contest 2009 i o pobycie w Istambule pisze jeden z jurorów, Szczepan Sadurski
Metin Peker, przewodniczący związku rysowników tureckich, ogłaszając w gronie jurorów wyniki konkursu powiedział, że Nasreddin Hodja jest najbardziej obiektywnym międzynarodowym konkursem rysunku satyrycznego. Ten temat kilkukrotnie przewijał się potem w nieoficjalnych rozmowach jurorów i osób związanych z konkursem. Skąd takie twierdzenie? Zasady pracy jury są przejrzyste, kolejne etapy wyłaniania prac zakwalifikowanych do ścisłego finału, a potem ostateczne, tajne głosowanie jurorów wyłaniające laureatów, jest rzeczywistym odzwierciedleniem punktu widzenia wszystkich jurorów.
Już w pierwszym etapie oceniania prac widać było, że rysunek Grzegorza Szumowskiego jest jednym z faworytów dziesiątki jurorów. Te przypuszczenia potwierdziły się, gdy podliczono wszystkie głosy. Polak uzyskał ponad 150 punktów, nieznacznie przegrywając z Aleksandrem Gatto z Włoch i Turkiem Serdarem Günbilenem. Rysunek drugiego Polaka, Jerzego Głuszka również został zakwalifikowany do ścisłego finału (w którym znalazło się dwadzieścia kilka prac), co było równoznaczne z tym, że otrzyma jedno z wyróżnień.
Obrady jury odbywały się w jednym z hoteli w Stambule i przedzielone były wspólnym obiadem w hotelu Kalyon, skąd kilkadziesiąt metrów dalej widać zatokę Bosforu.
Ponieważ to już 29. edycja Nasreddin Hodja Cartoon Contest (a sponsorzy jak zwykle dopisali), organizatorzy mają duże doświadczenie organizacyjne. Zadbali o wszystko, począwszy od załatwienia przelotów samolotem i pobytu w dobrej klasy hotelu dla jurorów spoza Turcji. Były wycieczki po zabytkowych miejscach Istambułu i najbliższych okolicach, wieczorne biesiady (na jednej z nich było ponad 20 rysowników tureckich, łącznie około 50 osób). Jurorzy otrzymali szereg upominków, mieli specjalne identyfikatory, a miejsce obrad jury oraz wejście do hotelu zdobiły wielkoformatowe banery z logo konkursu.
Teraz przed organizatorami przygotowanie wielostronicowego katalogu oraz pokonkursowej wystawy. Niewykluczone, że wyjątkowo nie jesienią, ale na początku przyszłego roku, aby połączyć tę uroczystość z inną.
• • •
Podczas nieoficjalnych rozmów organizatorzy zdradzili zagranicznym jurorom dlaczego akurat oni w tym roku zostali zaproszeni do przyjazdu do Stambułu. Jak było do przewidzenia, brane były pod uwagę ich osiągnięcia, wieloletnie doświadczenie oraz autorytet, jakim cieszą się na arenie międzynarodowej.
Tekst: Szczepan Sadurski
2009-08-13
Werdykt jury w Istambule
W portalu Sadurski.com pełna lista artystów nagrodzonych w 29th Nasreddin Hodja Cartoon Contest 2009. Wśród nagrodzonych są dwaj Polacy: Grzegorz Szumowski i Jerzy Głuszek
1) Grand Prize: Alessandro Gatto – Italy
2) Honour Prize: Serdar Günbilen – Turkey
3) Honour Prize: Grzegorz Szumowski – Poland
4) Honour Prize: Xiaoqiang Hou – China
5) Honour Prize: Aleksei Kivokourtsev – Russia
6) Special Prize of Nasreddin Hodja: Juan Camilo Lopera Arroyave – Colombia
7) Special Prize of Nasreddin Hodja: Wolfgang Schlegel – Germany
8) Special Prize of the Association of Cartoonist: Borislav Stankovic – Serbia
9) Special Prize of the Jury: Marija Dokmanovic – Serbia
10) Special Prize of the Culture Ministry: Andrey Klimov – Russia
11) Special Prize of Press Publications Information General Administration:: Jugoslav Vlahovic – Serbia
12) Special Prize of the Koç Holding: Jerzy Głuszek – Poland
13) Special Prize of Istanbul Greater Municipality: Alie Mazahevi – Iran
14) Special Prize of Chamber Of Architets: Cenk Alparslan – Turkey
15) Special Prize of Cumhuriyet Newspaper: Ahmet Öztürklevent – Turkey
16) Special Prize of Milliyet Art Magazine: Feng Gui Bo – China
17) Special Prize of the Turkish Radio Television Company: Mikio Nakahara – Japan
18) Special Prize of the NTV Channel: Aristides E. Hernandez Guerrero – Cuba
19) Special Prize of the Turkish Radyo Television Company: Saeed Sadeghi – Iran
20) Special Prize of the FOX Channel: Todorovic Bobisa – Serbia
21) Special Prize of the Aksam Newspaper: Agim Krasnigi – Iran
22) Special Prize of Turkish Association of Journalist: Constantin Ciosu – Romania
23) Special Prize of the TV8 Channel: Ludo Goderis – Belgium
24) Special Price: Kemal Buluş – Turkey
2009-08-13
Festiwal w Izraelu
W Tel Awiwie rozpoczął się czterodniowy IX Międzynarodowy Festiwal Animacji, Komiksu i Karykatury
19 sierpnia 2009 r. w stolicy Izraela, Tel Awiwie rozpoczęła się dziewiąta edycja Międzynarodowego Festiwalu Animacji, Komiksu i Karykatury. Jakie będą jego atrakcje?
Karykatury
Gościem honorowym festiwalu jest Danny Kerman, izraelski karykaturzysta, a karykaturzyści zaprezentują na wystawach stworzone wykonane przez siebie karykatury gwiazd i polityków.
Komiksy
Bohaterem komiksowej części festiwalu będzie Srulik – postać stworzona w 1956 r. przez Daniela Gardosha. Srulik ubrany w zielone spodenki i sandały to postać symbolizująca Izrael, gotowa z bronią w ręku walczyć o swój kraj. O Sruliku i komiksach których jest bohaterem opowie córka twórcy komiksu, Daniela.
Animacje
Podczas festiwalu uczestnicy będą mieli okazję obejrzeć mnóstwo filmów animowanych.
Szkoda, że festiwal, choć międzynarodowy, nie jest znany w Polsce, więc prawdopodobnie miłośnicy i twórcy komiksów, karykatur i filmów animowanych znad Wisły nie dowiedzą się niczego więcej. Może za rok, gdy będzie szykowana dziesiąta edycja festiwalu…
2009-08-20
W tym roku w Saint-Just-le-Martel
Między 5 września a 4 października 2009 r. we francuskiej miejscowości Saint-Just-le-Martel po raz 28. odbędzie się Międzynarodowy Salon Karykatury, Rysunku Prasowego i Humoru. Oto tegoroczne atrakcje tej imprezy
Miejsce: Saint-Just-le-Martel, Limousin, Francja
W dniach 25 września – 4 października 2009 roku, już po raz dwudziesty ósmy odbędzie się Międzynarodowy Salon Karykatury, Rysunku Prasowego i Humoru. Odbędą się wystawy tematyczne, wystawy retrospektywne (indywidualne i grupowe), ekspozycje prestiżowe oraz upamiętniające różne wydarzenia. Wystawy zorganizowane zostaną w Saint-Just-le-Martel, a także w innych miejscowościach regionu Limousin oraz poza regionem. Przy okazji wystaw odbywać się będą różne spektakle i spotkania, umożliwiające rozmowy publiczności z artystami.
XXVIII Salon w Saint-Just-le-Martel będzie zorganizowany wokół tematu głównego: „Rok 2009, Rok Astronomii”. Oto pełna lista ekspozycji i oficjalnych atrakcji Salonu:
Wystawy grupowe:
• Prace konkursowe z roku 2009.
Wystawy „odkrycia”:
• Rysunek prasowy w Korei Południowej.
Wystawy prestiżowe:
• Twórcy zagraniczni świętują „Prawa Dziecka” – dzieciństwo i edukacja, dzieciństwo i wolność, dzieciństwo i sprawiedliwość (prezentacja zorganizowana we współpracy z ONZ, UNESCO, organizacją Cartooning for Peace…)
Wystawy „historyczne”:
• Generał de Gaulle w Pałacu Prezydenckim – pięćdziesiąt lat później…
• Od Lincolna do Obamy, dzieje prezydentów…
• 1929 – „czarny czwartek” i wielki kryzys…
• Chiny widziane oczami rysowników z całego świata, 60 lat po Mao Tse Tungu, 20 lat po placu Tian’anmen…
Wystawy tematyczne – indywidualne i grupowe, zorganizowane w Saint-Just-le-Martel oraz w innych miejscach (Departament, Region Limousin, poza Regionem):
• Internet ma 40 lat – czterdzieści lat temu na UCLA (University of California in Los Angeles) narodził się przodek sieci internetowej…
• Bohaterowie komiksów i rysunków prasowych – osiemdziesiąt lat Tintina.
• Euro – to już dziesięć lat…
Wystawy retrospektywne:
• Tygodnik Pilot – to już pięćdziesiąt lat…
• Satyrykon – wystawa poświęcona polskiemu festiwalowi – lata 1979–2008.
• Rysownicy sądowi
Inne wystawy i atrakcje Salonu:
• Wystawy – hommages.
• Wystawy młodych twórców.
• Przyznanie nagród w różnych kategoriach (rysunek prasowy, humor, karykatura…).
• Inne spektakle, seminaria, spotkania. Wymiana myśli pomiędzy profesjonalistami, publicznością, młodymi twórcami.
2009-08-10