Stambuł, Izrael, Francja – rysunek satyryczny

Blue Mosque Meczet Sulejmana Stambuł Turcja meczety ciekawostki

Stambuł i rysunek satyryczny

Jak było w Stambule

O kulisach obrad jury Nasreddin Hodja Cartoon Contest 2009 i o pobycie w Istambule pisze jeden z jurorów, Szczepan Sadurski

Metin Peker, przewodniczący związku rysowników tureckich, ogłaszając w gronie jurorów wyniki konkursu powiedział, że Nasreddin Hodja jest najbardziej obiektywnym międzynarodowym konkursem rysunku satyrycznego. Ten temat kilkukrotnie przewijał się potem w nieoficjalnych rozmowach jurorów i osób związanych z konkursem. Skąd takie twierdzenie? Zasady pracy jury są przejrzyste, kolejne etapy wyłaniania prac zakwalifikowanych do  ścisłego finału, a potem ostateczne, tajne głosowanie jurorów wyłaniające laureatów, jest rzeczywistym odzwierciedleniem punktu widzenia wszystkich jurorów.

Już w pierwszym etapie oceniania prac widać było, że rysunek Grzegorza Szumowskiego jest jednym z faworytów dziesiątki jurorów. Te przypuszczenia potwierdziły się, gdy podliczono wszystkie głosy. Polak uzyskał ponad 150 punktów, nieznacznie przegrywając z Aleksandrem Gatto z Włoch i Turkiem Serdarem Günbilenem. Rysunek drugiego Polaka, Jerzego Głuszka również został zakwalifikowany do ścisłego finału (w którym znalazło się dwadzieścia kilka prac), co było równoznaczne z tym, że otrzyma jedno z wyróżnień.

Obrady jury odbywały się w jednym z hoteli w Stambule i przedzielone były wspólnym obiadem w hotelu Kalyon, skąd kilkadziesiąt metrów dalej widać zatokę Bosforu.

Ponieważ to już 29. edycja Nasreddin Hodja Cartoon Contest (a sponsorzy jak zwykle dopisali), organizatorzy mają duże doświadczenie organizacyjne. Zadbali o wszystko,  począwszy od załatwienia przelotów samolotem i pobytu w dobrej klasy hotelu dla jurorów spoza Turcji. Były wycieczki po zabytkowych miejscach Istambułu i najbliższych okolicach, wieczorne biesiady (na jednej z nich było ponad 20 rysowników tureckich, łącznie około 50 osób). Jurorzy otrzymali szereg upominków, mieli specjalne identyfikatory, a miejsce obrad jury oraz wejście do hotelu zdobiły wielkoformatowe banery z logo konkursu.

Teraz przed organizatorami przygotowanie wielostronicowego katalogu oraz pokonkursowej wystawy. Niewykluczone, że wyjątkowo nie jesienią, ale na początku przyszłego roku, aby połączyć tę uroczystość z inną.

•  •  •
Podczas nieoficjalnych rozmów organizatorzy zdradzili zagranicznym jurorom dlaczego akurat oni w tym roku zostali zaproszeni do przyjazdu do Stambułu. Jak było do przewidzenia, brane były pod uwagę ich osiągnięcia, wieloletnie doświadczenie oraz autorytet, jakim cieszą się na arenie międzynarodowej.

Tekst: Szczepan Sadurski
2009-08-13

Werdykt jury w Istambule

W portalu Sadurski.com pełna lista artystów nagrodzonych w 29th Nasreddin Hodja Cartoon Contest 2009. Wśród nagrodzonych są dwaj Polacy: Grzegorz Szumowski i Jerzy Głuszek

1) Grand Prize: Alessandro Gatto – Italy

2) Honour Prize: Serdar Günbilen – Turkey

3) Honour Prize: Grzegorz Szumowski – Poland

4) Honour Prize: Xiaoqiang Hou – China

5) Honour Prize: Aleksei Kivokourtsev – Russia

6) Special Prize of Nasreddin Hodja: Juan Camilo Lopera Arroyave – Colombia

7) Special Prize of Nasreddin Hodja: Wolfgang Schlegel – Germany

8) Special Prize of the Association of Cartoonist: Borislav Stankovic – Serbia

9) Special Prize of the Jury: Marija Dokmanovic – Serbia

10) Special Prize of the Culture Ministry: Andrey Klimov – Russia

11) Special Prize of Press Publications Information General Administration:: Jugoslav Vlahovic – Serbia

12) Special Prize of the Koç Holding: Jerzy Głuszek – Poland

13) Special Prize of Istanbul Greater Municipality: Alie Mazahevi – Iran

14) Special Prize of Chamber Of Architets: Cenk Alparslan – Turkey

15) Special Prize of Cumhuriyet Newspaper: Ahmet Öztürklevent – Turkey

16) Special Prize of Milliyet Art Magazine: Feng Gui Bo – China

17) Special Prize of the Turkish Radio Television Company: Mikio Nakahara – Japan

18) Special Prize of the NTV Channel: Aristides E. Hernandez Guerrero – Cuba

19) Special Prize of the Turkish Radyo Television Company: Saeed Sadeghi – Iran

20) Special Prize of the FOX Channel: Todorovic Bobisa – Serbia

21) Special Prize of the Aksam Newspaper: Agim Krasnigi – Iran

22) Special Prize of Turkish Association of Journalist: Constantin Ciosu – Romania

23) Special Prize of the TV8 Channel: Ludo Goderis – Belgium

24) Special Price: Kemal Buluş – Turkey
2009-08-13

Festiwal w Izraelu

W Tel Awiwie rozpoczął się czterodniowy IX Międzynarodowy Festiwal Animacji, Komiksu i Karykatury

19 sierpnia 2009 r. w stolicy Izraela, Tel Awiwie rozpoczęła się dziewiąta edycja Międzynarodowego Festiwalu Animacji, Komiksu i Karykatury. Jakie będą jego atrakcje?

Karykatury
Gościem honorowym festiwalu jest Danny Kerman, izraelski karykaturzysta, a karykaturzyści zaprezentują na wystawach stworzone wykonane przez siebie karykatury gwiazd i polityków.

Komiksy
Bohaterem komiksowej części festiwalu będzie Srulik – postać stworzona w 1956 r. przez Daniela Gardosha. Srulik ubrany w zielone spodenki i sandały to postać symbolizująca Izrael, gotowa z bronią w ręku walczyć o swój kraj. O Sruliku i komiksach których jest bohaterem opowie córka twórcy komiksu, Daniela.

Animacje
Podczas festiwalu uczestnicy będą mieli okazję obejrzeć mnóstwo filmów animowanych.

Szkoda, że festiwal, choć międzynarodowy, nie jest znany w Polsce, więc prawdopodobnie miłośnicy i twórcy  komiksów, karykatur i filmów animowanych znad Wisły nie dowiedzą się niczego więcej. Może za rok, gdy będzie szykowana dziesiąta edycja festiwalu…
2009-08-20

W tym roku w Saint-Just-le-Martel

Między 5 września a 4 października 2009 r. we francuskiej miejscowości Saint-Just-le-Martel po raz 28. odbędzie się Międzynarodowy Salon Karykatury, Rysunku Prasowego i Humoru. Oto tegoroczne atrakcje tej imprezy

Miejsce: Saint-Just-le-Martel, Limousin, Francja

W dniach 25 września – 4 października 2009 roku, już po raz dwudziesty ósmy odbędzie się Międzynarodowy Salon Karykatury, Rysunku Prasowego i Humoru. Odbędą się wystawy tematyczne, wystawy retrospektywne (indywidualne i grupowe), ekspozycje prestiżowe oraz upamiętniające różne wydarzenia. Wystawy zorganizowane zostaną w Saint-Just-le-Martel, a także w innych miejscowościach regionu Limousin oraz poza regionem. Przy okazji wystaw odbywać się będą różne spektakle i spotkania, umożliwiające rozmowy publiczności z artystami.

XXVIII Salon w Saint-Just-le-Martel będzie zorganizowany wokół tematu głównego: „Rok 2009, Rok Astronomii”. Oto pełna lista ekspozycji i oficjalnych atrakcji Salonu:

Wystawy grupowe:
• Prace konkursowe z roku 2009.

Wystawy „odkrycia”:
• Rysunek prasowy w Korei Południowej.

Wystawy prestiżowe:
• Twórcy zagraniczni świętują „Prawa Dziecka” – dzieciństwo i edukacja, dzieciństwo i wolność, dzieciństwo i sprawiedliwość (prezentacja zorganizowana we współpracy z ONZ, UNESCO, organizacją Cartooning for Peace…)

Wystawy „historyczne”:
• Generał de Gaulle w Pałacu Prezydenckim – pięćdziesiąt lat później…
•  Od Lincolna do Obamy, dzieje prezydentów…
• 1929 – „czarny czwartek” i wielki kryzys…
• Chiny widziane oczami rysowników z całego świata, 60 lat po Mao Tse Tungu, 20 lat po placu Tian’anmen…

Wystawy tematyczne – indywidualne i grupowe, zorganizowane w Saint-Just-le-Martel oraz w innych miejscach (Departament, Region Limousin, poza Regionem):
• Internet ma 40 lat – czterdzieści lat temu na UCLA (University of California in Los Angeles) narodził się przodek sieci internetowej…
• Bohaterowie komiksów i rysunków prasowych – osiemdziesiąt lat Tintina.
• Euro – to już dziesięć lat…

Wystawy retrospektywne:
• Tygodnik Pilot – to już pięćdziesiąt lat…
• Satyrykon – wystawa poświęcona polskiemu festiwalowi – lata 1979–2008.
• Rysownicy sądowi

Inne wystawy i atrakcje Salonu:
• Wystawy – hommages.
• Wystawy młodych twórców.
• Przyznanie nagród w różnych kategoriach (rysunek prasowy, humor, karykatura…).
• Inne spektakle, seminaria, spotkania. Wymiana myśli pomiędzy  profesjonalistami, publicznością, młodymi twórcami.
2009-08-10