Komiksowe różności
Biblioteka mangi
Za kilka lat w Tokio (Japonia) zostanie otwarta biblioteka komiksów manga, a także gier video oraz kreskówek z mangą
Na początku 2015 r. na Uniwersytecie Meidżi w Tokio zostanie otwarta biblioteka sztuki manga. Będzie to największy tego typu zbiór mangi, gdzie oprócz komiksów znajdą się też kreskówki, gry video i inne mangowe “obiekty”. Manga będzie na uniwersytecie przedmiotem badań naukowych.
Manga powstała w Japonii i szybko rozpowszechniła się na całym świecie. Postacie mangowe poznać je po tym, że mają wielkie oczy, a dziewczynki mają bardzo podkreślone, kobiece kształty.
2009-10-24
Komiksy ekonomiczne nagrodzone
Podajemy pełną listę laureatów II edycji konkursu na komiks i animację o tematyce ekonomicznej
Jak wczoraj informowaliśmy – tu link podczas uroczystej gali w Warszawie wręczono nagrody konkursu organizowanego przez Fundację FOR i Bank Zachodni WBK. Pula nagród w konkursie wyniosła 35 tys. zł.
Grand Prix za najlepszy komiks otrzymali Łukasz Bogacz (scenariusz) i Roman Gajewski (rysunki). Drugą nagrodę otrzymał Maciej Trzepałka, a trzecią – Michał Drabik.
Dodatkowo nagrodzone zostały najlepsze komiksy w każdej kategorii tematycznej (nagrody w wysokości 1 tys. zł). Największe uznanie jury w
kategorii „Skąd się bierze dziura budżetowa? – czyli problemy finansów publicznych w Polsce” zdobył Tomasz Bereźnicki. W kategorii „Korzyści z
prowadzenia własnej firmy/Trudności w zakładaniu własnej firmy” autorką najlepszej pracy okazała się Emilia Jaroszewska. W kategorii „Dlaczego warto brać udział w wyborach?” zwyciężył Marek Regner, w kategorii „Socjalizm czyli gospodarcza droga donikąd” główną nagrodę zdobyły ex eaquo dwie prace: Łukasza Majewskiego oraz Macieja Jasińskiego i Jakuba Mathia.
Każdy z członków jury przyznał również nagrodę dla komiksu, który chciał w szczególny sposób wyróżnić. Autorzy wybranych prac otrzymali nagrody rzeczowe. Prof. Leszek Balcerowicz nagrodził pracę Piotra Getlera, Tomasz Bagiński wyróżnił pracę Macieja Jasińskiego i Jakuba Mathia, Jackowi Fedorowiczowi najbardziej podobał się komiks Konrada i Artura Ganczarków, Michał Ogórek wyróżnił Magdalenę Grudowską, Tomasz Leśniak – Piotra Perłowskiego, a Rafał Skarżycki – Łukasza Majewskiego. Nagrodę Marka Raczkowskiego otrzymała Emilia Jaroszewska, Antoni Rodowicz wyróżnił komiks Macieja Jasińskiego i Jakuba Mathia, a Artur Adamski – pracę Ingi Widlińskiej.
Za komiksy w kategorii wiekowej do lat 16 trzy równorzędne nagrody w wysokości 1 tys. zł otrzymały: Katarzyna Wymazał, Maja Jaroszkowska oraz Maria Kąpa.
Grand Prix za najlepszą animację otrzymał Przemysław Liput. Drugie miejsce zajął Michał Jaszowski, a trzecie – Bartosz Słomka.
Celem konkursu było upowszechnienie wiedzy ekonomicznej wśród Polaków oraz obalanie mitów związanych z ważnymi zagadnieniami dotyczącymi nas wszystkich, takimi jak: problem dziury budżetowej, prowadzenie własnej firmy, udział w wyborach, czy też wpływ gospodarki socjalistycznej na współczesną Polskę.
2010-03-10
Ratman na wystawie
Podczas festiwalu Komiksowa Warszawa 21 kwietnia 2010 r. odbędzie się wernisaż wystawy Tomasz Niewiadomskiego z komiksami o Ratmanie
Tomasz Niewiadomski (ur. 1971 r.), absolwent grafiki na warszawskiej ASP, tworzy rysunki i komiksy. Największą popularność zyskał jego cykliczny komiks z Ratmanem. I to właśnie plansze tego komiksu można będzie oglądać na wystawie, która zostanie otwarta 21 kwietnia 2010 r. (środa) w Warszawie.
Festiwal, organizowany przez Polskie Stowarzyszenie Komiksowe, odbędzie się w dniach 24-25 kwietnia w Centralnym Basenie Artystycznym (Warszawa, ul. Konopnickiej 6). Będą miały miejsce spotkania z twórcami i wydawcami komiksów, wystawy. Wśród zaproszonych na festiwal gości są: Jeff Lemire, Piotr Kowalski, Mateusz Skutnik oraz Paweł Kłudkiewicz.
2010-04-17