Szczęśliwice w Warszawie – 11 ciekawostek
Z czego słyną Szczęśliwice ciekawostki o Szczęśliwicach, które warto znać. Co tu jest ciekawego, co zobaczyć, fakty z historii
Szczęśliwice fakty
1) Szczęśliwice, to osiedle w dzielnicy Ochota w Warszawie. Jego granice wyznaczają: ul. Grójecka, ul. Bitwy Warszawskiej, linia kolejowa Warszawa-Radom i linia Warszawskiej Kolei Dojazdowej.
2) Park Szczęśliwicki ma 30 ha powierzchni. Został założony w 1961 roku i powstał w czynie społecznym mieszkańców. Zlokalizowany jest między ulicami Włodarzewską i Drawską. Jest tu otwarty basen (czynny w wakacje), woda (największa Glinianka Szczęśliwicka, dawne wyrobisko gliny) oraz Górka Szczęśliwicka.
3) Górka Szczęśliwicka ma 152 m n.p.m. Została usypana w sposób sztuczny. Po II wojnie światowej zwożono tu gruz ze zburzonych domów Warszawy (było to jedno z czterech takich miejsc), a później także śmieci. W latach 1967–1970 wszystko zasypano ziemią i tak powstało najwyższe sztucznie usypane wzniesienie stolicy. Obecnie działa tu całoroczny stok narciarski (Ośrodek Szczęśliwice), a dla narciarzy działają: wyciąg talerzykowy i krzesełkowy. Stok cieszy się największym powodzeniem w zimie. Dodamy, że Ośrodek Szczęśliwice, to jeden z trzech działających w Polsce całorocznych ośrodków narciarskich.
4) Pod koniec XX wieku z Parku Szczęśliwickiego wyodrębniono 0,5 ha powierzchni. Wkrótce zbudowano tu rzymskokatolicki kościół im. Świętego Grzegorza Wielkiego. Adres: ul. Włodarzewska 54.
Szczęśliwice ciekawostki
5) Nazwa Szczęśliwice pochodzi od nazwy Stenclewice. Była tu kiedyś wieś. Wiadomo, że w XVI wieku należała do rodziny Wierzbowów-Stanclewskich lub Stenclewskich. W 1951 roku została włączona do Warszawy.
6) Fort Szczęśliwice, którego resztki obecnie znajdują się na terenie zagrodzonych ogródków działkowych (powstały w latach 60-ych), to ruiny dawnych fortyfikacji Twierdzy Warszawa. Zbudowano go w latach 89. XIX wieku, a po 1909 r. twierdzę zlikwidowano, niszcząc część zabudowań.
7) Reduta Ordona (Reduta nr 54) została rozsławiona przez wiersz Adama Mickiewicza, napisany w 1832 roku. Podczas walk powstania listopadowego (1830-1831) była broniona przez żołnierzy, a dowódcą artylerii reduty był Julian Konstanty Ordon (1810-1887). Podczas ataku Rosjan, 6 września 1931 r. reduta została wysadzona w powietrze. Wokół tego wydarzenia narosło wiele legend. Do dziś trwa spór, gdzie konkretnie się znajdowała. Jedno jest pewne: na terenie Szczęśliwic.
8) Gdy przed wojną na Szczęśliwicach wydobywano glinę, w 1935 r. znaleziono zęby prehistorycznego nosorożca.
9) Jesienią 2023 r. na terenie Parku Szczęśliwickiego postawiono wielką figurę różowego psa Poopilka. Przedstawia kundla, szykującego się do zrobienia kupy. To druga taka figura po tej, jaką wcześniej zamontowano w Parku Pięciu Sióstr na warszawskiej Ochocie, która ma promować działania proekologiczne.
10) Po wojnie krążyła plotka, że w gliniance (na terenie obecnego Parku Szczęśliwickiego) znajduje się zatopiony czołg. Podczas prac prowadzonych przez nurków w 2012 roku, definitywnie rozwiano te plotki.
11) Obok parku, na Szczęśliwicach jest pętla autobusowa Szczęśliwice (ul. Karola Dickensa 34). Jest też przestanek WKD (Warszawskiej Kolei Dojazdowej – Warszawa Aleje Jerozolimskie.
Szczęśliwice ciekawostki + zdjęcia (5): (c) Sadurski.com
Zobacz też:
> Parki Warszawy
> Ciekawostki o ulicach Warszawy
> Warszawa Ursus ciekawostki