Ochota, dzielnica Warszawy. Niezwykłe fakty
Ochota ciekawostki i najważniejsze informacje. Skąd Ochota wzięła swą nazwę? Szczęśliwice, ulica Grójecka, historia, co zobaczyć na Ochocie. Wszystko, co powinieneś wiedzieć o tej dzielnicy Warszawy
Ochota
1) Ochota, to najgęściej zaludniona dzielnica Warszawy. Na powierzchni 90464 ha mieszka ponad 80 tys. ludzi.
2) Ochota podzielona jest na 4 obszary: Stara Ochota (jej centralną częścią był plac Gabriela Narutowicza z pętlą tramwajową), Filtry, Szczęśliwice i Rakowiec.
3) W pobliżu obecnej ul. Kaliskiej od 1835 r. stała karczma Ochota. To od niej wzięła swą nazwę dzielnica Ochota.
4) Urząd dzielnicy Ochota znajduje się przy ul. Grójeckiej 17.
Ochota ciekawostki z historii
5) Tu, gdzie dziś jest Ochota, w przeszłości była wieś Wielka Wola. Ochotę włączono do Warszawy w 1916 roku.
6) Szybki rozwój Ochoty miał miejsce w okresie międzywojennym. Powstało wtedy wiele nowych domów. W 1923 r. wzdłuż ul. Grójeckiej przeprowadzono linię tramwajową, a w 1927 r. trasę Elektrycznej Kolejki Dojazdowej (obecna WKD).
7) Już 8 września 1939 r. wzdłuż ulicy Grójeckiej odparto pierwszy atak niemieckich czołgów. Mieszkańcy czynnie wspierali polskich żołnierzy aż do 27 września. Obecnie przy ul. Grójeckiej stoi pomnik Barykada Września.
8) Rozkaz rozpoczęcia Powstania Warszawskiego wydano na Ochocie, w kamienicy przy ul. Filtrowej 68.
Ochota ciekawostki
9) Ulica Grójecka na Ochocie ma 3,5 km długości i istnieje od XIX wieku. Przebiega przez całą Ochotę, od placu Zawiszy do alei Krakowskiej. Kiedyś była ulicą Lisią. Obecna nazwa jest stąd, gdyż prowadzi w stronę Grójca.
10) Szczęśliwice, to część Ochoty. Nazwa pochodzi od wsi Stenclewice, która w XVI w. była własnością rodziny Stenclewskich. Na Szczęśliwicach jest m.in. Centrum Handlowe Blue City. Zostało otwarte w 2004 r. i ma charakterystyczną, widoczną z daleka, błękitną kopułę. Jest tu również Park Szczęśliwicki (30 ha powierzchni), który powstał w latach 60-ych. Jest potocznie nazywany Glinki, gdyż kiedyś wydobywano tu glinę.
Jest też staw oraz górka, a na niej stok narciarski powstały w latach 80-ych. Przez cały rok można tu zjeżdżać na nartach i sankach, gdyż część stoku jest wyłożona igielitem. Góra postała po wojnie; zwożono tu gruz z odbudowywanej Warszawy, który potem przykryto warstwą ziemi.
Jest też duży staw, po którym pływają kaczki. Park Szczęśliwicki, to dogodne miejsce do rodzinnych spacerów oraz uprawiania sportu przez cały rok.
11) Najbardziej znana ulica Warszawy – Aleje Jerozolimskie częściowo biegnie przez Ochotę. Ma prawie 12 km długości i powstała w latach 1823-1824.
12) Plac Narutowicza znajduje się w centralnej części Ochoty. Został wytyczony w latach 20-ych XX wieku, a w 1923 r. otrzymał imię Gabriela Narutowicza (1865-1922). Był on pierwszym prezydentem II Rzeczpospolitej. Pięć dni po objęciu urzędu zginął, zastrzelony przez zamachowca.
13) Na Ochocie znajduje się zbudowany w latach 80. XX wieku Zespół Stacji Filtrów, będący częścią systemu wodociągów warszawskich. Większość obiektów znajduje się w rejestrze zabytków.
14) Na Ochocie jest dworzec kolejowy Warszawa Zachodnia, który w ostatnich latach jest rozbudowywany. Jest też przystanek kolejowy Warszawa Ochota, na trasie Szybkiej Kolei Miejskiej (SKM) i Kolei Mazowieckich (KM). W dzielnicy stoi też gmach Biblioteki Narodowej.
15) Na Ochocie znajdował się Fort Szczęśliwice, wybudowany w latach 80. XIX wieku. Twierdzę zlikwidowano już w 1909 r. i część zabudowań wyburzono. To, co z niego zostało, znajduje się na terenie ogródków działkowych Fort Szczęśliwice. Na Ochocie są też pozostałości Fortu Rakowiec.
16) Na Ochocie, blisko granicy z Wolą, podczas powstania listopadowego (rok 1831) znajdowała się Reduta nr 54, zwana potocznie Redutą Ordona. Adam Mickiewicz napisał o niej patriotyczny wiersz “Reduta Ordona”. Choć Mickiewicz w wierszu uśmiercił Konstantego Juliana Ordona (1810-1887), tak naprawdę przeżył wielki wybuch amunicji, który zniszczył redutę wraz z setką atakujących żołnierzy rosyjskich.
17) Modernistyczny kościół Niepokalanego Poczęcia NMP zaczęto budować przed I wojną światową i nigdy nie powstał hełm jego wieży. Częściowo zniszczony podczas II wojny światowej, został odbudowany. Obecnie (koniec 2021 r.) trwa remont i powstaje druga wieża.
18) Na Ochocie jest Skwer Dobrego Maharadży, a na nim nieduży pomnik z informacjami. Hinduski Maharadża Księstwa Nawanager otoczył opieką blisko tysiąc polskich dzieci – sierot, które między 1942 a 1946 r. ewakuowano ze Związku Radzieckiego. Maharadża znalazł naśladowców, dzięki czemu w Indiach przetrwało wojnę ok. 5 tys. polskich dzieci.
19) Dinozaur w Warszawie? Na Starej Ochocie, przy ul. Żwirki i Wigury 93 stoi naturalnej wielkości figura allozaura – drapieżnego dinozaura. Nie można go dotknąć, ale zobaczyć stojąc za ogrodzeniem oraz sfotografować.
Warszawska Ochota ciekawostki i zdjęcia: (c) Sadurski.com
Zobacz też:
> Żoliborz
> Parki Warszawy