Szczyrk – atrakcje i ciekawostki
Szczyrk ciekawostki i najważniejsze informacje o Szczyrku. Historia, zabytki, co zobaczyć, informacje praktyczne dla turystów i narciarzy
Informacje o Szczyrku
1) Szczyrk, to 6-tysięczne miasto w woj. śląskim, w dolinie rzeki Żylicy. Leży na południu Polski, kilkanaście kilometrów na południe od Bielska-Białej, blisko granicy z Czechami i Słowacją. Należy do Euroregionu Beskidy.
2) Okoliczne szczyty górskie, to m.in. Skrzyczne (1257 m n.p.m.), Malinowska Skała, Magura i Klimczok.
Szczyrk i turystyka
3) Szczyrk, to miasto o charakterze turystyczno-wypoczynkowym. Początki turystyki notuje się tu po I wojnie światowej.
4) W Szczyrku zlokalizowanych jest szereg stacji narciarskich. Niektórzy piszą, że jest tu najnowocześniejsza infrastruktura narciarska w Polsce. Jest tu ponad 40 km tras w 10. ośrodkach narciarskich (w tym trzech dużych), m.in.:
- – Ośrodek Narciarski Centralnego Ośrodka Sportu – Ośrodka Przygotowań Olimpijskich na zboczach Skrzycznego,
- – Ośrodek Narciarski Czyrna-Solisko w Szczyrku na zboczach Małego Skrzycznego, ze słynnymi trasami Bieńkula i Golgota,
- – Kompleks Narciarski „Biały Krzyż” na Przełęczy Salmopolskiej z 2 wyciągami,
- – Kompleks skoczni narciarskich Skalite.
5) Przez Szczyrk przechodzi kilka pieszych szlaków turystycznych.
Szczyrk ciekawostki z historii
6) Pierwsze osadnictwo na tym terenie udokumentowano w XV wieku, a w 1630 r. przeprowadzono tu pierwszy spis ludności. Od XVIII w. oprócz rolnictwa rozwijały się tu: pasterstwo i produkcja drewna.
7) W 1990 r. administracja austriacka przeprowadziła spis ludności. W 411. budynkach w Szczyrku na obszarze 1896 hektarów mieszkało 2465 osób, z czego 91,2% było katolikami.
8) Szczyrk uzyskał prawa miejskie w 1973 roku.
Podział terytorialny Szczyrku
9) Części miasta Szczyrk, to: Becyrk, Beskid, Beskidek, Biały Krzyż, Bieniadka, Bieńków, Bieńkula, Biła, Bobula, Borowina, Bugaj, Byrdów, Cerchlisko, Ciche, Czyrna, Doliny, Drodzyska, Dunacie, Gacioki, Górka, Hala Podskrzyczeńska, Hondraski, Jajconka, Jaworzyna, Karkoszczonka, Kaźmirula, Kępki, Kępy, Kotarz, Krupówki, Krzyków, Kubaszki, Kurówki, Lanckorona, Łączysko, Łąki, Majchrówka, Malinów, Migdalskie, Młaki, Mocarze, Mojsokula, Nad Meszną, Nowoć, Pasieki, Pezdówka, Piekło, Płończycka, Pod Beskidem, Pod Brzeziny, Podskole, Podzwalisko, Porębskich, Pośrednie, Reich, Rombaniska, Salmopol, Sialisiokula, Sidzinów, Siodło, Skality, Stanickowskie, Stawisko, Suche, Szczyrk Dolny, Szczyrk Górny, Szewcula, Śliwiacka Łąka, Świniarki, Urbaczkula, Wawrzutka, Wiatrówka, Wielki Kęs, Więzikówka, Wyrobiska, Zachańderka, Zagrody, Zapalenica, Zaprzelina, Za Wodą, Zwalisko.
Szczyrk atrakcje, co zobaczyć
10) Jedną z największych atrakcji Szczyrku jest czynna przez cały rok (od godz. 9.00 do 17.00) kanapowa kolej linowa na szczyt góry Skrzyczne. Są to nowoczesne, 4-osobowe gondole, które mogą przewieść nawet 2400 osób w godzinę. Kasy przy ul Myśliwskiej 45.
11) W Szczyrku jest kilka tras kolejek linowych:
– Szczyrk – Jaworzyna – Szczyrk (kanapa 4-osobowa).
– Jaworzyna – Skrzyczne – Jaworzyna (kanapa 4-osobowa, dalsza część powyższej trasy).
– Szczyrk Solisko – Wierch Pośredni (kanapa 6-osobowa).
– Szczyrk – Hala Skrzyczeńska – Szczyrk (gondola 10-osobowa).
– Hala Skrzyczeńska – Zbójnicka Kopa – Hala Skrzyczeńska (kanapa 6-osobowa).
– Szczyrk – Beskid – Szczyrk (kanapa 6-osobowa).
12) W Szczyrku wzdłuż rzeki Żylicy znajduje się miejsce spacerowe – deptak ze ścieżką rowerową. Rozpoczyna się przy Urzędzie Miasta, biegnie wzdłuż Żylicy obok Amfiteatru Skalite, Skoczni Skalite, Centralnego Ośrodka Sportu, aż do Buczkowic.
13) W centrum Szczyrku (między ulicą Beskidzką a Deptakiem nad Żylicą) znajduje się Plac św. Jakuba, miejsce najchętniej odwiedzane przez turystów. Powstał w 2012 roku na terenie dawnego dworca autobusowego z funduszy unijnych. Są tu: zieleń, ławki i fontanna w kształcie kuli oraz strumień płynący do ciągu rowerowo-pieszego przy rzece Żylicy.
14) Murowana kapliczka z 1830 r., a w niej drewniany krzyż misyjny z 1730 r. znajduje się na rogu ulic: Myśliwskiej i Górskiej.
15) W Szczyrku znajdują się też:
- – Zabytkowe Sanktuarium św. Jakuba (ponad 200-letni drewniany kościół, najcenniejszy zabytek Szczyrku),
- – Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski (Sanktuarium na Górce). Po cudownych objawieniach Matki Boskiej w 1894 r. najpierw wybudowano tu kaplicę, a potem murowany kościół (1912-1926). Obecny kościół wybudowano w latach 1948-1953.
- – Muzeum Techniki (Os. Podmagura 1a), kryta pływalnia, stadion i korty tenisowe (ul. Plażowa 8), wypożyczalnie rowerów, crossowy tor rowerowy (ul. Sosnowa), obiekt do jazdy konnej (ul. Kwiatowa 19).
- – Skocznie Skalite im. Beskidzkich Olimpijczyków (skocznie narciarskie – ul. Sportowa / Deptak nad Żylicą).
15) W Amfiteatrze Skalite (ul. Wypoczynkowa / deptak nad Żylicą) odbywają się imprezy kulturalne i rozrywkowe, m.in. Turniej Kultury Beskidzkiej – znany w Europie od ponad pół wieku festiwal folklorystyczny.
15) Przykładowe odległości ze Szczyrku do okolicznych miast:
– Wisła: 20 km
– Żywiec: 18 km
– Bielsko-Biała: 16 km
– Ustroń: 30 km
– Wadowice: 50 km
– Cieszyn: 55 km
16) Punkt Informacji Turystycznej znajduje się przy ul. Beskidzkiej 41.
Szczyrk ciekawostki, atrakcje + zdjęcia: (c) Sadurski.com
Zobacz też:
> Bielsko-Biała
> Wisła
> Chełm