Szwecja Sztokholm atrakcje turystyczne zabytki co zobaczyć

Z czego słynie Sztokholm, stolica Szwecji? Atrakcje, co zobaczyć

Czas czytania:5 minut/y, 30 sekund/y

Sztokholm atrakcje i zabytki, co zobaczyć

Stolica Szwecji zachwyca zabytkami, choć zniechęca daleko położonym lotniskiem, co powiększa koszta podróży. A jeśli planujesz odwiedzić Sztokholm choćby na weekend lub dowiedzieć się więcej o tym mieście, zapraszamy po garść interesujących faktów.

Z czego słynie Sztokholm?

1. Nagroda Nobla

To chyba najbardziej znana nagroda na świecie. Jest przyznawana od 1902 roku, w szeregu dziedzinach. Aby ją odebrać, osoby nagrodzone muszą przybyć do Sztokholmu. Nagrody wręczane są co roku, w Ratuszu miasta czyli do Stadhuset. Nie tylko dlatego gmach zbudowany w latach 1911-23 jest architektonicznym symbolem Sztokholmu oraz całej Szwecji.

Od 2001 r. jest tu Muzeum Nobla, którego zawartości możesz się domyślać, więc jeśli trafisz do Stadhuset, może je odwiedzić?

> Ciekawostki o Nagrodzie Nobla

ratusz Sztokholm atrakcje Szwecja ciekawostki nagrody Alfred Nobel
Ratusz w Sztokholmie, miejsce wręczania Nagród Nobla

2. Gamla Stan

Gamla Stan czyli Stare Miasto Sztokholmu, położone jest na wyspie Stadsholmen (36 ha powierzchni, jedna z 14. wysp na których jest Sztokholm). Ale bez obaw, wyspa nie jest oddalona od lądu, więc bez trudu tu dotrzemy. Każdy turysta odwiedzający stolicę Szwecji trafia tu z prostego powodu: to zabytkowe i malownicze miejsce. Są tu zabytki i najważniejsze gmachy, w tym zamek, parlament i budynki rządowe. Odwiedziny w Sztokholmie bez zobaczenia Gamla Stan? Nie, to niemożliwe!

Stare Miasto uliczka Gamla Stan z czego słynie Sztokholm atrakcje zabytki
Jedna z uliczek na Gamla Stan czyli Starego Miasta w Sztokholmie

3. Okręt Vasa i jego muzeum

Ten okręt (galeon) miał być największym osiągnięciem marynarki wojennej Szwecji, miał być niezatapialny niczym Titanic, a stał się dla Szwedów hańbą i pośmiewiskiem. Najnowocześniejsza jednostka przy której pracowali najwybitniejsi specjaliści, wyposażona w najlepsze armaty, której wnętrza ozdobiono niczym apartamenty w pięciogwiazdkowych hotelach, w 1628 roku spektakularnie zatonęła zaraz po wodowaniu, na oczach zgromadzonych widzów. A wraz z nią zatonęły szwedzkie sny o wielkiej potędze morskiej.

Po ponad trzech wiekach wydobyto okręt, dodano inne eksponaty i tak powstało Vasamuseet czyli Muzeum Vasa. Oczywiście to tylko jedno z muzeów w tym mieście, o czym zaraz przeczytasz.

Vasamuseet muzeum okrętu Vasa w Sztokholmie
Vasamuseet – muzeum pechowego okrętu Vasa w Sztokholmie

4. Najlepsze muzea w Szkokholmie

Polecam wizytę w Muzeum Narodowym (największej placówce muzealnej w Skandynawii). Miłośników malarstwa skuszą obrazy Rembrandta, Renoira, Rubensa i Paula Cezanne’a, Paula Gauguina, Edgara Degasa, Lucasa Cranacha i Edouarda Maneta.

Można odwiedzić Muzeum Północne (Skandynawskie), Muzeum Historyczne, Muzeum Średniowieczne, Muzeum Nordyckie, Muzeum Miejskie, a miłośnicy sztuki pewnie chętnie odwiedzą Muzeum Sztuki Nowoczesnej.

muzeum Nordiska Museet ciekawostki Szwecja muzea atrakcje
Nordiska Museet – muzeum w Sztokholmie

Szukasz oryginalnych miejsc na spędzenie czasu w Sztokholmie? Nietypowych atrakcji? Polecam Muzeum Więzienia Longholmen. Działało przez 2 i pół wieku i zostało zamknięte w 1975 roku. W muzeum jest gilotyna, którą wykonano jedyną w Szwecji karę śmierci.

Jeśli uciekłeś wzrokiem od słowa “muzea” i przeczytałeś kilka powyższych zdań, w nagrodę taka informacja: w Sztokholmie jest też muzeum zespołu ABBA. Tej nazwy nikomu nie trzeba wyjaśniać – to już legenda muzyki pop.

> Abba ciekawostki

stroje ABBA ciekawostki muzeum muzyka przeboje Sztokholm atrakcje
Autentyczne stroje, w których występowała ABBA – czyli z wizytą w muzeum zespołu. Foto: Frankie Fouganthin / cc by-sa 4.0

5. Król Szwecji i jego pałace

Szwecja, tak jak np. Anglia, jest monarchią. Szwedzi szczycą się tym, że mają króla i rodzinę królewską. Monarcha mieszka w pałacu Drottningholm, jest też Pałac Królewski (Kungliga Slottet) w centrum Sztokholmu (na wspomnianym już Gamla Stanie). Choć dla Szwecji fakt że są królestwem, raczej niewiele z tego wynika. Król – to tradycja, a krajem rządzi rząd i parlament (Riksdag). Przed pałącem paradują pięknie ubrani żołnierze, turyści robią ładne zdjęcia, jednak nic wskazuje na to, aby Szwecja znów kiedyś stała się polityczną i militarną potęgą Europy.

Jak już będziesz w Pałacu Królewskim, koniecznie odwiedź Zbrojownię. Od 1628 r. przechowywano tu kostiumy rodziny królewskiej. Wśród eksponatów jest strój Gustawa III. Nieco zakrwawiony, z dziurą po kuli, która go przeszyła w 1792 roku.

warta żołnierze przed pałacem królewskim w Sztokholmie
Warta przed Pałacem Królewskim w Sztokholmie

6. Kościół św. Mikołaja

A może wizyta w najstarszym kościele Sztokholmu? Katedra pamięta XIII wiek. Od Karola XII aż do 1873 r. była świadkiem koronacji szwedzkich monarchów.

pałac Drottningholm Sztokholm atrakcje zabytki co zobaczyć
Sztokholm atrakcje: Pałac Drottningholm. Tu mieszka król Szwecji z rodziną

Atrakcje dla dzieci w Sztokholmie

7. A co z atrakcjami dla dzieci? Jeśli odwiedzasz Sztokholm z dziećmi, może je zainteresować wizyta w Muzeum Junibacken. Jest to muzeum twórczości szwedzkiej pisarki Astrid Lindgren – tej od Pippi Pończoszanki (jeśli znasz tę postać z literatury dziecięcej). Muzeum jest na wyspie Djurgården.

8. W Sztokholmie jest również Muzeum Eksperymentów Toma Titusa. Kto zna Centrum Nauki Kopernik w Warszawie – już wie, czego można się tu spodziewać.

9. Dzieci chętnie też pobawią się w Parku rozrywki Gröna Lund. Zgromadzono tu kilkadziesiąt atrakcji. Bilet kosztuje niemało, ale czego się nie robi dla swoich szkrabów, prawda?

10. A może chciałbyś pokazać dziecku / dzieciom renifera – zwierzę, które (podobno) ciągnie sanie świetego Mikołaja? Jest to możliwe w skansenie (informacja niżej).

11. Na koniec zestawu turystycznych atrakcji dla dzieci w Sztokholmie, jeszcze jedna propozycja. Pójdź z dzieckiem do Muzeum Historii Naturalnej. Zwierzęta, jaja dinozaurów, oceany, historia, meteoryty. Wymieniłem kilka sów – haseł na zachętę, w każdym razie wizyta w tej placówce pogłębi wiedzę dzieci / nastolatków i nie będzie jedynie rozrywką i okazją na spędzenie czasu.

statki Gamla Stan Stare Miasto Sztokholmu stolica Szwecji
Statki zacumowane na nabrzeżu Gamla Stan. Sztokholm atrakcje

Kolejne atrakcje turystyczne Sztokholmu

Co jeszcze zobaczyć, odwiedzając Sztokholm?

12. Można wejść na platformę widokową znajdującą się na szczycie 155-metrowej wieży telewizyjnej Kaknastornet. Osoby lubiące takie destynacje w dużych miastach, pewnie się skuszą. Jednak z doświadczenia wiem, że wizyta w takich miejscach często rozczarowuje. Lepiej poznać zabytkowy Sztokholm mając go na wyciągnięcie ręki i chodząc po jego uliczkach. Jeśli jednak takie miejsca lubisz, po odwiedzeniu Kaknastornet wyszukaj gdzie jest taras widokowy Katarinahissen.

13. Jeśli ktoś lubi skanseny, gdzie zgromadzono przykłady dawnego, drewnianego budownictwa, może odwiedzić sztokholmski skansen. Jest tu półtorej setki obiektów, w tym XVIII-wieczny kościół. Na terenie jest też zoo z łosiami, niedźwiedziami, reniferami i innymi zwierzętami.

14. Mało? Dla miłośników przyrody jest w Sztokholmie Ogród Botaniczny Bergius.

15. Jak już odwiedzisz wszystkie sztokholmskie muzea i obfotografujesz najważniejsze zabytki, a będzie akurat ładna pogoda, może pospacerujesz alejkami któregoś z parków? Jest ich tu podobno pół setki, a oto nazwy najpopularniejszych: Djurgården, Prins Eugens Waldemarsudde (pałac, z a tyłu jest park), Hagaparken (jest w centrum miasta), Park Kungstradgarden.

Szwecja Sztokholm atrakcje metro stacja metra
Jedna ze stacji metra. Sztokholm atrakcje

Metro w Sztokholmie

16. Na koniec informacja dla tych, którzy chcą w Sztokholmie zobaczyć coś więcej, niż zabytkowy Gamla Stan. Podróż po mieście ułatwia sztokholmskie metro, będące najtańszym sposobem przemieszczania się po mieście. Działa od 1950 roku, a jego wszystkie linie, to łącznie 110 kilometrów. Lepiej kupić kartę na ileś tam przejazdów, bo kupowanie biletów pojedynczo kosztuje sporo drożej. I jeszcze jedna informacja, która się przyda: na stacji T-Centralen w środku Sztokholmu krzyżują się wszystkie linie metra.

Sztokholm atrakcje: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Zimowa wycieczka do Sztokholmu
> Atrakcje Tirany, stolicy Albanii

przekąski na imprezę dla dzieci Poprzedni post Przekąski na imprezę dla dzieci – 3 sprawdzone przepisy
kasy fiskalne Opole firmy podatki Następny post Chcesz założyć firmę w Opolu? Sprawdź czy potrzebujesz kasy fiskalnej