Wystawa w Teatrze Kamienica, 25 lat SPAK
Teatr Kamienica w Warszawie i wystawa rysunku satyrycznego. Także inne informacje satyryczne
Bohdanowicz w Teatrze Kamienica
24 października 2012 w Warszawie otwarcie wystawy rysunku satyrycznego Juliana Bohdanowicza
“A co mi tam, odnowiłem się!” – taki tytuł nosi indywidualna wystawa rysunku satyrycznego Juliana Bohdanowicza. Zostanie ona otwarta 24 października (środa) o godz. 20:30 w Teatrze Kamienica (Warszawa, Al. Solidarności 93) – w Sali Kolumnowej oraz Sali Butelkowej. Komisarzem wystawy jest Ryszard Wasyluk.
Wernisaż poprzedzi spektakl teatralny “Jak się kochają w niższych sferach” (na stronie internetowej widnieje informacja, ze bilety są już wyprzedane), w którym wystąpią: Anna Oberc, Andżelika Piechowiak, Grażyna Wolszczak, Piotr Cyrwus, Rafał Królikowski i Piotr Polk. Bilety do nabycia w kasie teatru.
Julian Bohdanowicz, rocznik 1942, absolwent Wydziału Grafiki ASP. Jako karykaturzysta zadebiutował rysunkiem w roku 1969 w Szpilkach, gdzie potem w latach 1979-81 i 1989-91 był redaktorem graficznym. Publikował w dużej liczbie czasopism, obecnie drukuje m.in. w Tele Tygodniu.
2012-10-21. Teatr Kamienica
Concept art i rysowanie
Jak tworzyć koncepcje postaci do gier fantasy. Fragmenty wywiadu z Pawłem i Andrzejem Graniakami
W internetowym serwisie HCgamer.pl ukazał się wywiad z braćmi Pawłem i Andrzejem Graniakami, zatytułowany: Concept art to nie tylko rysunek. Poniżej kilka fragmentów.
• (AG) Koncepty tworzy się z głowy. (…) Artysta koncepcyjny musi „znać się” na wszystkim. Wymaga się więc sporej wiedzy z różnych dziedzin. Znajomość ta pozwala na swobodne poruszanie się po meandrach umysłu i wybieranie z zasobów własnej wiedzy tego, co do danego konceptu będzie najbardziej stosowne. Czy trzeba umieć rysować? Oczywiście! Jak inaczej pokazać na obrazku, co artysta miał na myśli? Umiejętność swobodnego rysowania, nie tylko z natury, jest podstawowym wymogiem żeby móc w sposób komunikatywny wyrazić swoją wizję, swój pomysł.
• (AG) Często wygląda to tak, że przychodzi szef i mówi: „Do tej wioski SF na południowych rubieżach Cesarstwa, to potrzebny jest jeszcze jakiś myśliwy. Tylko taki wiecie fajny, żeby był rozpoznawalny”.
No dobra mamy wioskę – to trzy rozsypujące się chaty, które niebawem pochłonie pustynia, poza tym nic. Taka ilość informacji co prawda pozwala na zaprojektowanie fajnej postaci, ale warto to rozwinąć. Staramy się wczuć w myśliwego. „Gdybym mieszkał w tej wiosce, co bym robił, jak żył?” Z tego zaczyna nam już powoli wyłaniać się jakiś obraz, jeszcze bardzo niedokładny, bo to tylko zalążki historii, ale już coś widać. „Żyję na pustyni, nic tu nie rośnie, prawie nie ma zwierząt. Mam różne sposoby, aby upolować, co się da.” Nasz myśliwy zakłada różne dziwaczne sidła i pułapki. Cały jest obwieszony drutami, prymitywnymi mechanizmami itd. „Często podczas polowania muszę przetrwać zamieć”. Płaszcz myśliwego to tak naprawdę złożony namiot. Wystarczy kilka prostych ruchów i namiot stoi. Można powiedzieć, że łowca cały czas jest w namiocie. (…)
Najczęściej nad konceptami do gier czy filmów pracuje cały dział. Jedna osoba robi postacie, inna lokacje, itd. Często, nad jednym projektem pracuje jedna osoba, chociaż nieocenione są burze mózgów podczas prezentowania projektów. Wówczas powstają wspaniałe rzeczy. Ta praca wymaga często skupienia, uwagi i długich godzin w samotności. Ale także nieodzownym jej elementem jest zespół, który podpowie, zasugeruje, doradzi.
• (PG) Ostatnio bardzo często można zauważyć tendencję, wśród młodych rysowników, że to te narzędzia podejmują decyzje, a nie rysownik. (…) Początkujący rysownicy myślą narzędziem, a nie głową i to jest pułapka cyfrowego malarstwa. Rysować można obojętnie czym, ważne jest co rysujesz.
2012-10-22
Obuć się Polsko
Najlepszym rysunkiem października 2012 okazał się rysunek Jacka Fedorowicza. Oto pełna lista laureatów
W organizowanym przez Muzeum Karykatury w Warszawie comiesięcznym konkursie na najlepszy rysunek, tym razem wygrała praca Jacka Fedorowicza (patrz powyżej). Drugie miejsce zajął rysunek Sławomira Łuczyńskiego, a trzecie Grzegorza Myćki. Wyróżnienia honorowe otrzymali: Jerzy Fedro, Monika Janowska, Witold Mysyrowicz, Waldemar Rukść i Marcin Wieczorkiewicz.
Pełna lista finalistów: Przemysław Bukowski, Henryk Cebula, Krzysztof Denkiewicz, Jacek Fedorowicz, Jerzy Fedro, Jacek Frąckiewicz, Mirosław Hajnos, Monika Janowska, Bartosz Jaskóła, Monika Juroszek, Artur Ligenza, Sławomir Lizoń, Alicja Łęgowik, Sławomir Łuczyński, Grzegorz Myćka, Witold Mysyrowicz, Dariusz Pietrzak, Waldemar Rukść, Paweł Stańczyk, Grzegorz Wach, Marcin Wieczorkiewicz, Zbigniew Woźniak, Wiesław Zięba.
2012-10-25. Teatr Kamienica
Wkrótce 25 lat SPAK
Wkrótce rozpocznie się cykl wystaw z okazji 25-lecia Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury, zatytułowany “Koniec żartów”
Niemal 500 rysunków blisko 170. polskich karykaturzystów (w tym 33 zmarłych po roku 1987) zostanie zaprezentowanych na około 80 planszach formatu 100×70 cm – tak w skrócie będzie wyglądać wystawa, którą obecnie przygotowuje Stowarzyszenie Polskich Artystów Karykatury. Wystawa, która najpierw (grudzień) trafi do Galerii Sztuki Teatru RAMPA w Warszawie, a potem też do innych miejsc ekspozycyjnych w Polsce oraz za granicą.
Wystawa ma być retrospektywą polskiej karykatury ostatnich lat i największym tego typu przedsięwzięciem od 1977 roku. Jej autorami będą NIE tylko członkowie założonego w 1987 roku stowarzyszenia SPAK.
Jak informuje obecny prezes SPAK Witold Mysyrowicz, na wystawie można by pokazać nawet 2 razy więcej prac (tyle rysunków ukaże się w okolicznościowym albumie liczącym 288 stron), jednak jest mało miejsc dysponujących aż taką dużą powierzchnią ekspozycyjną.
Portal satyryczny Sadurski.com będzie jednym z patronów medialnych cyklu wystaw “Koniec żartów”, informując na bieżąco o tym, co dzieje się wokół tej artystycznej inicjatywy.
2012-10-25.
Taxi i polscy karykaturzyści
Rysunki Polaków w katalogu międzynarodowej wystawy w Zagrzebiu
Taxi – taki był tytuł i temat przewodni 6 International Car Cartoon Exhibition 2012 czyli międzynarodowego konkursu rysunku satyrycznego zorganizowanego w Zagrzebiu (Chorwacja). Do uczestników konkursu z Polski dotarł właśnie katalog wystawy. Są w nim rysunki: Zygmunta Zaradkiewicza, Jerzego Stępniaka, Henryka Cebuli, Michała Graczyka i Pawła Stańczyka.
2012-10-24
Teatr Kamienica i inne informacje z archiwum portalu: (c) Sadurski.com