Teatr Rampa w Warszawie, wystawy karykatury
Teatr Rampa w Warszawie, wystawy karykatury, informacje o karykaturze
Warszawski Teatr Rampa i wystawy karykatury
27 maja 2016 w warszawskim teatrze Rampa wernisaże trzech wystaw karykatury oraz wręczenie Eryków, nagród SPAK
27 maja 2016 r. o godz. 19.00 w Galerii Sztuki Rampa, w Warszawie przy ul. Kołowej 20, odbędzie się kolejna doroczna Gala Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury. Jej główną atrakcją będzie wernisaż wystawy karykatury “Trzy w jednej”. Będzie to tak naprawdę wernisaż trzech wystaw (można je będzie oglądać już po początku maja, w tym podczas Nowy Muzeów 14 maja). Zostaną też wręczone doroczne nagrody, Eryki.
Pierwsza z wystaw, to indywidualny pokaz wyboru prac wybitnego grafika i karykaturzysty polskiego Krzysztofa Grzondziela. Urodził się w 1959 roku w Mysłowicach. Uczęszczał do Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Katowicach, które ukończył ze specjalizacją: metaloplastyka. W latach 1881-1997 opieka artystyczna Jerzego Dudy-Gracza. W roku 1984 ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie, Wydział Grafiki w Katowicach. Studiował w pracowni grafiki prof. Tomasza Jury, w pracowni malarstwa prof. Macieja Bieniasza i pracowni rzeźby prof. Bronisława Chromego. W prasie jako satyryk zadebiutował w czasopiśmie „Karuzela” w 1997 r. Na wystawie pokazanych zostanie 61 prac artysty na 17 planszach (ramach).
Druga wystawa w Teatrze Rampa, to MANUFAKTURA SATYRY czyli plon ogólnopolskiego konkursu satyrycznego w Żyrardowie. Wystawa prac nagrodzonych i wyróżnionych w latach 2010-215 (z 6 edycji konkursu). Ogółem 104 prace, pokazane na 18 planszach (ramach). Organizatorem konkursu jest Urząd Miejski w Żyrardowie. Konkurs uhonorowany został w 2015 roku doroczną, honorową nagrodą Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury, ERYK’2014.
Trzecia wystawa, to POCZET MONARCHÓW POLSKI wg Witolda Mysyrowicza. To 44 konterfekty polskich monarchów wykonane z okazji 1050 rocznicy chrztu Polski i polskiej państwowości, pokazane na 22 planszach. Cykl wizerunków monarchów jest indywidualną próbą autora, pokazania jak on wyobraża sobie polskich władców, którzy wielokrotnie już portretowani już byli przez wybitnych artystów. Najbardziej znany i popularny, to oczywiście poczet Jana Matejki. Nie są to wizerunki satyryczne, choć można dopatrzyć się kilku złośliwości. Autor wyraźnie jednych władców idealizuje, innych wręcz odwrotnie. Czasem też świadomie bawi się historią, jak choćby ubierając starą już i brzydką Annę Jagiellonkę w strój, jaki zapewne nosiła w młodości, nie zaś wtedy gdy upozowana już była na szacowną, świętoszkowatą matronę. Kto zna ostatnie prace Mysyrowicza, nie powinien być zaskoczony. Są to wizerunki typowo graficzne, stworzone z agresywnych, kolorowych plam, czasem z detalami materii czy ornamentów.
Wszystkim trzem wystawom towarzyszą odrębne katalogi i plakaty. Teatr Rampa zaprasza.
W czasie Gali SPAK oprócz otwarcia wspomnianych wystaw, odbędzie się również uroczyste wręczenie dorocznych nagród honorowych Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury – ERYKÓW. Otrzymają je: Krzysztof Grzondziel i Manufaktura Satyry (duże Eryki) oraz Zbigniew Kołaczek (pomysłodawca i współorganizator Manufaktury Satyry, mały Eryk). Autorem statuetek Eryków jest rzeźbiarz i karykaturzysta, Jacek Podlasiński.
Kolejnym punktem programu Gali SPAK będzie aukcja rysunków satyrycznych na rzecz leczenia małego Wojtka, z chorobą Tibial Hemimeila.
2016-05-08. Teatr Rampa
2 lata więzienia za karykaturę
Turcja. Dziennikarze skazani za publikację karykatury Mahometa w gazecie
Wraca temat francuskiego czasopisma satyrycznego “Charlie Hebdo” który publikował karykatury Mahometa i związanych z nimi ubiegłorocznych zamachów w Paryżu, za sprawą dzisiejszego wyroku sądowego w… Turcji.
Hikmet Cetinkaya i Ceyda Karan, dziennikarze opozycyjnej gazety “Cumhuriyet” po zamachach w styczniu 2015 r. w Paryżu zdecydowali, że tekst o zamachach zilustrują okładką “Charlie Hebdo”. Był na niej rysunek z płaczącym Mahometem trzymającym napis “Jestem Charlie”.
Okładka na była duża, jednak była to pierwsza gazeta w kraju muzułmańskim, która ośmieliła się opublikować karykaturę Mahometa. Premier Turcji publikację karykatury nazwał prowokacją, a sprawa trafiła do sądu. Dziennikarze oskarżeni zostali o obrazę wartości religijnych i podżeganie do nienawiści. Dziś turecki sąd skazał ich na 2 lata więzienia. Ich prawnik zapowiedział apelację.
2016-04-28
Edward Lutczyn w Raciborzu
17 czerwca 2016 r. – wernisaż wystawy Lutczyna i spotkanie z autorem
“Edward Lutczyn: stare i …nowe” – to tytuł wystawy, jaka zostanie otwarta w Muzeum w Raciborzu (ul. Gimnazjalna 1) dnia 17 czerwca o godz. 17.00. Na wernisażu będzie autor, który będzie rysował na oczach publiczności.
Wystawa jest retrospekcją twórczości Edwarda Lutczyna, ukazującą całą jego drogę: od pierwszych prac z dzieciństwa do najnowszych ilustracji książkowych, gazetowych i komiksów. To także okazja, aby zapoznać się z ciekawostkami i cytatami z wywiadów, jakich udzielił artystą.
Ekspozycja potrwa do 31 sierpnia. Jest to jedna z wystaw cyklu “Cztery pory roku z satyrą i komiksem” autorstwa Wojciecha Łowickiego, popularyzatora komiksu polskiego.
2016-06-10
Rysunki Cebuli w Bratysławie
Do 31 czerwca 2016 r. można oglądać ekspozycję Henryka Cebuli
Instytut Polski w Bratysławie (stolica Słowacji) mieści się przy ulicy Klobučníckiej. Jest tu nieformalna Galeria Instytutu Polskiego, prezentująca ekspozycje w oknach na parterze Instytutu. Od 15 czerwca będą tu prezentowane rysunki Henryka Cebuli, polskiego karykaturzysty, który ostatnio jako juror oceniał na Słowacji prace konkursów rysunku satyrycznego Zlatý súdok (ang. Golden Keg) i Kýchanie mozgu (ang. Brain Sneezing). Wystawa potrwa do 31 czerwca.
2016-06-09
Przemysław Zamojski – wystawa w Żyrardowie
Wernisaż wystawy rozpoczął w dniu 14 maja 2016 roku Europejską Noc Muzeów w Żyrardowie
Wernisaż wystawy Przemysława Zamojskiego “Filip de Girard – historia alternatywna” rozpoczął w dniu 14 maja 2016 roku Europejską Noc Muzeów w Żyrardowie. Wystawa została objęta honorowym patronatem przez Prezydenta Miasta Żyrardowa – Wojciecha Jasińskiego. Wydarzenie to rozpoczęło cykl wystaw odbywających się w Galerii “Resursa” w ramach obchodów Roku Filipa de Girarda, w setną rocznicę nadania praw miejskich miastu Żyrardów.
Przybyłych gości powitał kurator artystyczny galerii Zbigniew Kołaczek, który opowiedział o niezwykłej twórczości Przemysława Zamojskiego i o kulisach powstania wystawy, będącej Nagrodą Specjalną Galerii “Resursa” w ubiegłorocznej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Satyrycznego “Manufaktura Satyry”. Obecny na wernisażu artysta podzielił się z zebranymi swoimi fascynacjami historią naszego miasta, a w szczególności postacią Filipa de Girarda. Tak naprawdę wszystkie prezentowane prace zostały przygotowane specjalnie na tę właśnie wystawę.
Kiedy w 1833 roku we wsi Ruda Guzowska zostaje uruchomiona pierwsza na ziemiach polskich fabryka lniarska, jej dyrektorem technicznym zostaje francuski inżynier i wynalazca Filip de Girard. Od jego nazwiska pochodzi nazwa późniejszego miasta powstałego z osady fabrycznej. Maszyny do mechanicznego przędzenia lnu – przędzarki oraz wyczesarki do lnu wynalezione przez Filipa de Girarda zrewolucjonizowały przemysł lniarski, czyniąc na przełomie XIX i XX wieku żyrardowską fabrykę największą fabryką tego typu w całej Europie. Ale ten genialny Francuz dokonał wielu wynalazków obejmujących swym zakresem różne dziedziny życia. Turbiny do odzyskiwania energii fal morskich, dynamometr, kondensator elektryczny, machina do rozwiązywania równań, meteorograf zapisujący zjawiska atmosferyczne, tremolofon – nowy rodzaj fortepianu, lampa hydrostatyczna, szkła matowe do lamp – to tylko niektóre z jego pomysłów.
Wynalazca i jego działalność stały się inspiracją do cyklu prac stworzonych przez Przemysława Zamojskiego, który stworzył alternatywną historię Filipa de Girarda. Autor pokazuje “Nieznane Wynalazki”, takie jak: “peaceum mobile – maszyna do przędzenia snów”, “żyżarteum mobile – machina do rozwiązywania równań napędzana mechaniczną czesarką”, czy “girardilus mobilus – napędzany prasą do wytłaczania soku buraczanego”. Ta poetycka opowieść o szalonych, czasem absurdalnych wynalazkach osadzona jest w realiach miasta Żyrardów.
Wystawę uzupełniają portrety Filipa de Girarda innych autorów, które powstały w ramach kolejnych edycji Ogólnopolskiego Konkursu Satyrycznego “Manufaktura Satyry” w Żyrardowie. Są to: Halina Kuźnicka, Jacek Frąckiewicz, Andrzej Krawczak, Andre Pijet, Krzysztof Grządziel, Witold Mysyrowicz i Zbigniew Kołaczek.
2016-05-16
Teatr Rampa, informacje o karykaturze – z archiwum portalu Sadurski.com