Tunezja ciekawostki atrakcje Afryka

Ciekawostki o Tunezji

Czas czytania:2 minut/y, 12 sekund/y

Tunezja – najważniejsze informacje i ciekawostki o Tunezji, państwie w Afryce

Tunezja – informacje

1) Tunezja, to państwo w północnej Afryce, leżące nad Morzem Śródziemnym. Mieszka tu 12 milionów ludzi. Jego powierzchnia, to
163,6 tys. km kwadratowych czyli połowa wielkości Polski.

2) Oficjalnym językiem w Tunezji jest język arabski. Powszechnie stosowane są także takie języki, jak angielski, francuski i włoski.

3) Stolicą Tunezji jest Tunis, największe miasto kraju. W Tunisie mieszka ponad 600 tysięcy ludzi. Kolejne pod względem liczby ludności miasta kraju, to: Safakis, Susa, At-Tadamun, Kairuan, Kabis, Bizerta, Arjana, Sukra i Kafsa.

meczet Kairuan Tunezja ciekawostki atrakcje Afryka
Meczet w tunezyjskim mieście Kairuan

4) Walutą jest dinar tunezyjski (TND), którego równowartość, to około 2,1 PLN. Jest to waluta niewymienialna i obowiązuje zakaz wywożenia jej poza teren Tunezji.

5) Kuchnia tunezyjska należy do jednych z najbardziej pikantnych na świecie. Najpopularniejsza jest tzw. harissa, czyli pikantna pasta z papryki chilli.

6) Struktura religijna Tunezji jest klarowna. Niemal wszyscy, bo aż 99,5%, wyznaje islam. Drudzy w kolejności są ci, którzy nie utożsamiają się z żadną religią (ok. 0,3%).

El-Jem Tunezja ciekawostki atrakcje Afryka
El-Jem w Tunezji i jeden ze starożytnych zabytków tego kraju

Tunezja – ciekawostki

7) W czasie świętego miesiąca ramadan w Tunezji należy powstrzymać się od spożywania posiłków, picia alkoholu czy palenia papierosów w miejscach publicznych. Takie zachowania mogą spotkać się ze stygmatyzmem ze strony religijnych Tunezyjczyków.

8) Liberalna polityka Tunezji mogłaby zszokować wielu polskich polityków. W Tunezji legalna jest aborcja, a także prostytucja i domy publiczne.

pustynia Tunezja ciekawostki atrakcje Afryka
Na pustyni w Tunezji

9) Tunezyjczycy bardzo swobodnie traktują przepisy ruchu drogowego, co dobrze odzwierciedla nie najlepszy stan ich pojazdów. W Tunezji respektowane jest polskie prawo jazdy.

10) Z krajów arabskich, Tunezja jest najbardziej liberalnym. Świadczą o tym m.in. rozbudowane prawa kobiet. W Tunezji, w odróżnieniu od pozostałych krajów kultury arabskiej, nie występuje wielożeństwo. Kobiety nie muszą także nosić chust, mają też dostęp do edukacji i życia publicznego.

11) Daleko idące prawa kobiet są zasługą żony Habiba Burgiby, premiera, a następnie prezydenta Tunezji. To ona przekonała go tych zmian.

Star Wars Tunezja ciekawostki atrakcje Afryka
Tunezja – te domostwa zagrały w “Gwiezdnych Wojnach”

12) Osady Ouled Soltane i Hadada leżące na Saharze, niedaleko miasta Tatawin położonego 531 km na południe od Tunisu, dobrze znają fani “Gwiezdnych wojen”. Są tu domostwa gliny, wśród których kręcono niektóre sceny filmu.

13) Na przełomie lat 2011/12 miała miejsce tzw. jaśminowa rewolucja. Tunezyjczycy protestowali wówczas przeciwko złej sytuacji materialnej, bezrobociu, braku swobód obywatelskich, a także długoletniej władzy Zajn al-Abidin ibn Ali. W rezultacie protestów, prezydent zrzekł się władzy.

14) Dżabal asz-Szanabi, to najwyższy szczyt pasma Gór Tunezyjskich. Jego wysokość, to 1544 m n.p.m.

Ciekawostki o Tunezji (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Sudan
> Angola
> Etiopia

Charlie Chaplin anegdoty ciekawostki cytaty życiorys Charles aktor aktorzy Poprzedni post Charlie Chaplin – anegdoty, cytaty, ciekawostki
Radom ciekawostki kościół św. Wacława Następny post Ciekawostki o Radomiu