Ustrzyki Dolne – ciekawostki i fakty
Z czego słyną Ustrzyki Dolne ciekawostki i najważniejsze informacje o Ustrzykach Dolnych w Bieszczadach
Ustrzyki Dolne fakty
1) Ustrzyki Dolne, to ok. 10-tysięczne miasto w województwie podkarpackim, nad rzeką Strwiąż. Jest siedzibą powiatu bieszczadzkiego oraz gminy miejsko-wiejskiej Ustrzyki Dolne.
2) Nazwa Ustrzyki pochodzi od słów: us (ujście) i rzyk (rzeki).
3) W Ustrzykach Dolnych jest infrastruktura dla narciarzy. Działa Stacja Narciarska Gromadzyń na zboczu góry Gromadzyń (654 m n.p.m.), Stacja Narciarska Laworta otwarta w 1980 roku, 200-metrowej długości wyciąg orczykowy na Małym Królu, także 10-kilometrowej długości trasy biegowe na górze Żuków.
Ustrzyki Dolne ciekawostki z historii
4) Początkowo, na przełomie XVI i XVIII wieku założono wieś Vstryki. Między 1727 a 1945 r. Ustrzyki były miastem (prawa miejskie otrzymały od króla Augusta II Mocnego) i są nim obecnie, od 1952 roku.
5) W latach 1944–1951 miasto leżało w granicach ZSRR. Po podpisaniu przez ZSRR i Polskę umowy o zmianie granic, Ustrzyki Dolne znalazło się w Polsce.
6) Podczas I wojny światowej w Ustrzykach dwukrotnie walczyły ze sobą wojska rosyjskie i austriackie, co zrujnowało miasto.
7) Armia Czerwona weszła do Ustrzyk 29 września 1939 r. Po szybkich “wyborach” miasto i okoliczne ziemie weszły w skład Ukraińskiej Socjalistycznej Republiki Sowieckiej jako część obwodu drohobyckiego. Ukraiński stał się językiem urzędowym. W połowie 1941 r. tereny zajęły wojska słowackie, po czym znalazły się pod okupacją niemiecką.
Ustrzyki Dolne ciekawostki, zabytki
8) W dawnym budynku synagogi (ul. Rynek 5) zbudowanym około 1870 roku obecnie mieści się Miejska Biblioteka Publiczna. Po zdewastowaniu przez Niemców podczas II wojny światowej, przestała być świątynią i przez jakiś czas był tu magazyn na zboże.
9) Barokowy kościół, od 1968 r. Sanktuarium Matki Bożej Rudeckiej Królowej Bieszczadzkiej (ul. Jasień 6, na osiedlu Jasień) wzniesiono w 1740 roku. Na przykościelnym cmentarzu leży ciało Tomasza Winnickiego (1828-1883), przemysłowca, pułkownika powstania styczniowego.
10) Neogotycki kościół Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski (ul. 24 Listopada 24), zbudowano w latach 1909-1911. Wewnątrz znajduje się ikona Matki Boskiej z Dzieciątkiem, z II połowy XVII wieku.
11) W Ustrzykach Dolnych od lat 70. XX wieku znajduje się Muzeum Przyrodnicze Bieszczadzkiego Parku Narodowego. W mieście są też: Muzeum Młynarstwa i Wsi oraz Izba Regionalna.
12) Częścią placu w centrum Ustrzyk jest Park im. Zesłańców Syberyjskich. Od 1998 r. stoi tu stosowna tablica.
Ustrzyki Dolne ciekawostki i zdjęcia: (c) Sadurski.com
Na górnym zdjęciu: centrum Ustrzyk, pomnik Żołnierzom polskim walczącym o Ojczyznę
Zobacz też:
> Baranów Sandomierski
> Łańcut