malowanie modeli weathering model czołgu hobby

Weathering – co to takiego?

Czas czytania:2 minut/y, 31 sekund/y

Chcesz, aby twój model wyglądał tak, jakby brał udział w niejednej wojnie i wielokrotnie siał postrach na polu bitwy? Zależy ci na tym, aby złożona maszyna nie wyglądała tak, jakby dopiero zjechała z taśmy produkcyjnej? A więc powinieneś rozważyć zastosowanie weatheringu. Czym jest weathering i jak go wykonać? Chyba najlepiej będzie, jeśli zaczniemy od początku…

Na początek

Weathering jest jedną z wielu metod malowania modeli. Technika ta ma na celu sprawienie wrażenia, iż złożony pojazd ma już swoje lata. Innymi słowy: w weatheringu chodzi o wizualne postarzenie modelu. Sama nazwa w języku angielskim oznacza „wietrzenie”. Efekt realistycznego postarzenia pojazdu osiąga się poprzez wieloetapowe podkreślanie niewielkich detali modelu różnymi zabrudzeniami, np. zaciekami, odbarwieniami czy pigmentami imitującymi kurz. Możemy wyróżnić trzy rodzaje weatheringu:

  • Weathering wykonywany aerografem
  • Weathering wykonywany na sucho
  • Weathering wykonywany na mokro

W tym artykule skupimy się na dwóch pierwszych rodzajach – w końcu wiedzę należy sobie dawkować, prawda?

Weathering z wykorzystaniem aerografu – co możesz zrobić?

Technikami weatheringu wykonywanego aerografem są między innymi tzw. postshading i preshading. Pierwsza z wymienionych praktyk polega na nakładaniu cienkiej warstwy ciemnej farby na wyschnięty kamuflaż. Druga z kolei oznacza malowanie krawędzi modelu czarną lub ciemnoszarą farbą jeszcze przed pokryciem składanej maszyny kamuflażem. Ważne jest, aby warstwa imitująca cień przeświecała spod warstwy kamuflującej – to właśnie o ten efekt nam chodzi!

Inną metodą malowania modeli z pomocą aerografu typową dla weatheringu jest modulacja koloru (ang. „color modulation”). Zabieg ten polega na podkreśleniu nasyconymi i jasnymi kolorami wybranych paneli i krawędzi modelu, nałożenie jaśniejszej farby na elementy znajdujące się u góry, oraz przyciemnieniu farbą miejsc znajdujących się niżej. Pamiętaj jednak, że ta metoda nie sprawdzi się przy każdym pojeździe – nie decyduj się na nią, jeśli akurat składasz maszyny latające, np. samoloty. Musimy cię też przestrzec: początkowo pomalowany w ten sposób model będzie wyglądać dość zabawnie i nieestetycznie. Nie zniechęcaj się jednak – po wyschnięciu farby dopracuj go z pomocą odpowiednich filtrów, zacieków lub washingu. Tak pomalowany pojazd z pewnością sprawi wrażenie, jakby przetoczył się swoimi kołami lub gąsienicami przez niejedno pole bitewne.

Weathering na sucho – co możesz zrobić?

Chcąc postarzyć swój model z użyciem suchych produktów, warto, abyś rozważył użycie kolorowych pigmentów, które doskonale imitują sadzę, rdzę lub kurz, a nawet ziemię z nieutwardzonej drogi. Nie bój się “pobrudzić” nimi swojego pojazdu – to tylko doda mu autentyczności. Po naniesieniu pigmentów na wybrane miejsca modelu zwilż je delikatnie rozcieńczalnikiem, alkoholem lub zwykłą wodą – w ten sposób utrwalisz produkt tak, aby pozostał na swoim miejscu.

Inną metodą charakterystyczną dla weatheringu na sucho jest tzw. przecierka, czyli, innymi słowy, dry brushing. To technika stara jak świat! Aby dodać pojazdowi wiekowości, przetrzyj niewielką ilością gęstej farby niektóre wystające elementy modelu. Pamiętaj, aby metodę tę stosować wyłącznie na matowej powłoce malarskiej. Taki zabieg zaowocuje fakturą, która przypomina nalot typowy dla maszyn, które mają już swoje lata.

Weathering wymaga poświęcenia mu czasu, ale zdecydowanie jest tego wart. Stosując powyższe metody, możesz osiągnąć unikatowy efekt, który doda twoim modelom ciekawego charakteru. Nie wierzysz? Sprawdź sam!

Weathering – link zdjęty 7.4.24, dziękujemy za współpracę.

Zobacz też:
>
>

humor budowa dowcipy o budowlańcach kawały żarty Poprzedni post Najlepsze dowcipy o budowlańcach
przydomowy dystrybutor paliwa Następny post Dlaczego warto zainstalować przydomowy dystrybutor paliwa?