rynek ratusz Skierniewice ciekawostki atrakcje zabytki

20 ciekawostek o Skierniewicach

Czas czytania:2 minut/y, 48 sekund/y

Skierniewice ciekawostki i najważniejsze informacje o Skierniewicach, które powinieneś znać. Historia, zabytki, atrakcje Skierniewic. Co warto wiedzieć o tym mieście

Miasto Skierniewice

1) Skierniewice, to 50-tysięczne miasto w województwie łódzkim, miedzy Łodzią a Warszawą. Przez miasto przepływają rzeki: Skierniewka i Rawka.

2) Skierniewice leżą między lasami. Na północ od Skierniewic jest Puszcza Bolimowska (mająca powierzchnię 18 km kwadratowych), na wschodzie jest Las Zwierzyniecki.

3) W latach 1975–1998 Skierniewice były stolicą województwa skierniewickiego.

4) W Skierniewicach są dwa zbiorniki wodny: Zadębie i Zalew Poniatowskiego.

5) Najważniejsze ulice Skierniewic, to: ul. Łowicka, ul. Widok, ul. Marii Skłodowskiej-Curie, ul. Stefana Wyszyńskiego, al. Macieja Rataja, ul. Mszczonowska, ul. Jana III Sobieskiego, ul. Tadeusza Kościuszki, ul. Zwierzyniecka, ul. Jana Kozietulskiego, ul. Łódzka, ul. 1 Maja, al. Niepodległości, ul. Zadębie, ul. Rawska, ul. Fabryczna, al. Szczepana Pieniążka.

6) Przy ul. Władysława Reymonta 33 mieści się Centrum Kultury i Sztuki.

Skierniewice ciekawostki z historii

7) Pierwsze pisemne wzmianki o miejscowości pochodzą z 1359 roku. Prawa miejskie Skierniewice uzyskały w 1457 roku.

8) Żydzi mieszkali w Skierniewicach już w XVI wieku. Pod koniec XIX wieku co drugi mieszkaniec Skierniewic był Żydem. W 1939 r. hitlerowcy okupanci zamordowali w Skierniewicach 4 tys. Żydów i zburzyli synagogę zbudowaną w 1906 roku. W 1940 r. utworzyli w mieście żydowskie getto, które funkcjonowało do 1943 roku.

Skierniewice zabytki i atrakcje

9) Kościół Świętego Jakuba zbudowano pod koniec XVIII wieku. Stoi przy ul. Senatorskiej.

10) Park Miejski znajduje się w centrum Skierniewic. Został założony w XIV wieku, ma powierzchnię 42 ha. To jedyny park w administracyjnych granicach miasta.

11) W latach 1610–1619 zbudowano w Skierniewicach zespół pałacowo-parkowy, którego najważniejszą częścią jest Pałac Prymasowski. W 1780 r. był przebudowany. Była tu rezydencja biskupów gnieźnieńskich (ostatnim był Ignacy Krasicki). Obecnie pałac można zwiedzać.

12) Rynek w Skierniewicach zachował średniowieczny układ urbanistyczny. Obecnie jego zabudowa, to jedno i dwupiętrowe domy z XIX wieku. Do 1956 r. na rynku było targowisko.

13) Głównym budynkiem stojącym przy rynku jest neorenesansowy gmach ratusza, zbudowany w 1847 roku, siedziba władz miasta. Podczas II wojny światowej było tu więzienie.

14) Izba Historii Skierniewic, to muzeum gromadzące pamiątki dziedzictwa kulturowego i historycznego miasta Skierniewic. Powstało w 1987 r., mieści się przy ul. Floriana 4. Działa też Muzeum Historyczne Skierniewic (ul. Stefana Batorego 64).

15) Przy ul. Łowickiej 1 znajduje się zabytkowa Parowozownia Skierniewice. Została zbudowana w 1845 roku, są tu zabytkowe parowozy, lokomotywy spalinowe i elektryczne oraz drezyny.

16) W powieści Bolesława Prusa “Lalka” nieszczęśliwie zakochany Stanisław Wokulski w Skierniewicach rzucił się na tory kolejowe i w ostatniej chwili został uratowany. Od 2010 r. pod wiatą obok dworca stoi pomnik Wokulskiego z brązu, ważący 200 kilogramów.

Skierniewice ciekawostki

17) Najwyższa budowla w Skierniewicach, to komin Skierniewickiej Spółdzielni Mleczarskiej przy ul. Sobieskiego. Ma 127 metrów wysokości. Najwyższe bloki mieszkalne miasta mają 11 pięter.

18) W Skierniewicach są wody termalne (obecnie dwa czynne odwierty na głębokości 3 tys. metrów). Planowana jest budowa obiektów uzdrowiskowo-rekreacyjnych. Jeśli plany zostaną wcielone w życie, w przyszłości o Skierniewicach będziemy mówić jako o uzdrowisku.

19) W latach 70. XX wieku w Skierniewicach kręcono zdjęcia do filmu fabularnego “Chłopi”.

20) Wielu mieszkańców Skierniewic codziennie dojeżdża koleją do pracy w Warszawie, aby po południu powrócić do swego miasta.

Skierniewice ciekawostki: (c) Sadurski.com
Na górze: ratusz na rynku w Skierniewicach, foto: Piotr Kożurno / cc-by sa 3.0

Zobacz też:
> Łowicz
> Kutno
> Żyrardów

mury miejskie Tallinn Estonia ciekawostki atrakcje zabytki Poprzedni post Estoński CIT od 1 stycznia 2021
nietypowe ubezpieczenia Polska ciekawostki ubezpieczenie drewniany dom zniszczony agenci ubezpieczeniowi dowcipy Następny post Ubezpieczenia w Polsce – ciekawostki