muzeum muzea ciekawostki

Niesamowite ciekawostki o muzeach

Czas czytania:2 minut/y, 45 sekund/y

Muzea ciekawostki i zadziwiające fakty. Interesujące muzea świata i ich niezwykłe eksponaty

Zaskakujące fakty na temat muzeów

1) Od 2015 roku 17 największych muzeów szwedzkich (większość z nich znajduje się w Sztokholmie) nie będzie pobierało pieniędzy za bilety. Ministerstwo Finansów wyasygnowało na ten cel 80 milionów koron.

2) Szwecja. W 2015 toku, w mieście Älmhult, w budynku pierwszego sklepu i magazynu firmy meblowej IKEA, powstanie muzeum. Ma je odwiedzać 200 tys. gości rocznie. Obecnie (połowa roku 2014) ta szwedzka firma powstała w 1943 roku, działa w 42. państwach świata.

3) Turyści odwiedzający The Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku zostawiają w mieście 5,4 mld dolarów rocznie. To więcej niż roczny budżet Warszawy i 5 budżetów Krakowa.

Muzeum Historii Naturalnej, Nowy Jork
W Muzeum Historii Naturalnej w Nowym Jorku

4) Komedia “Noc w muzeum” na pewno spopularyzowała Muzeum Historii Naturalnej w Nowym Jorku. Zostało założone w 1869 roku czyli półtora wieku temu. Ale i bez filmu odwiedzających byłoby 5 milionów rocznie, bo tyle osób tu przybywa. W 25. połączonych ze sobą budynków, na powierzchni 81 tys. metrów kwadratowych zgromadzono ponad 130 milionów eksponatów.

> Muzeum Historii Naturalnej, Nowy Jork

5) Na świecie istnieją tylko trzy muzea toalet. Najstarsze otwarto w 1992 r. w indyjskim New Delhi. W Azji jest jeszcze jedno muzeum, w japońskim mieście Kitakyushu (najstarsze eksponaty pochodzą w nim z XIX wieku i chodzi raczej o prezentację marketingową produktów sanitarnych firmy TOTO). Media często piszą o muzeum „Toilet Seat Art Museum”, którym chwali się miasto San Antonio w USA, które jednak należy traktować w kategoriach prywatnych, garażowych zbiorów desek klozetowych a nie poważnego przedsięwzięcia, prezentującego historię wyposażenia toalet. Kolejne tego typu muzeum znajduje się w czeskiej Pradze.

> Muzeum kibelków w Pradze

Muzeum komika, wiatraków, Luwr w Paryżu

6) W miejscowości Le Cellier, niedaleko Nantes (Francja) działa muzeum słynnego komika Louisa de Funes. W Le Cellier spędził ostatnie lata życia i jest pochowany na miejscowym cmentarzu.

7) W muzeum w Finlandii znajduje się oryginalny eksponat – najstarsza zużyta guma do żucia. Wypluto ją 5 tys. lat temu.

Muzeum Guggenheima Nowy Jork ciekawostki
Muzeum Guggenheima, Nowy Jork. Ciekawostki o muzeach

8) Jedynym dotychczas polskim artystą, który miał wystawę w Muzeum Guggenheima był Wojciech Fangor. W 1970 r. pokazano tu 37 jego obrazów.

> Muzeum Guggenheima

9) Muzeum Narodowe w Tokio (Tōkyō Kokuritsu Hakubutsukan), to największe muzeum w Japonii. Równocześnie jest najstarszym, bo zostało założone w 1872 roku.

> Muzeum Narodowe w Tokio

Muzeum Narodowe Tokio Japonia Japan museums muzea w Japonii
Muzeum Narodowe w Tokio, Japonia

10) Muzeum wiatraków w Gifhorn, Niemcy. Prawdopodobnie największą atrakcja miasta jest Międzynarodowe Muzeum Młynów i Wiatraków Wodnych (Internationales Wind- und Wassermühlen-Museum), malowniczo położone nad kanałami i stawami, w północnej części Gifhornu. To największy na świecie skansen z wiatrakami i młynami wodnymi. Znajduje się tu 16 oryginalnych lub wiernie odtworzonych młynów oraz wiatraków wodnych z 12. krajów świata.

> Gifhorn ciekawostki

11) Muzeum Humoru na Ukrainie znajduje się w mieście Kołomyja. Można zobaczyć eksponaty kojarzące się z humorem, satyrą i karykaturą, m.in. pocztówki humorystyczne z różnych krajów, albumy, zdjęcia i zabawne gadżety (np. żartobliwa mapa Ukrainy). Można tu posłuchać nagrań z występów znanych ukraińskich satyryków, obejrzeć filmowe komedie ukraińskie i zagraniczne oraz kupić pamiątki, np. wesołe pocztówki.

> Muzeum Humoru, Ukraina

12) Najczęściej odwiedzanym w 2018 r. muzeum świata był Luwr w Paryżu. Odwiedziło do 10,2 miliona zwiedzających, aż o 25% więcej niż rok wcześniej.

Muzea ciekawostki  (c): Sadurski.com

muzeum Hrubieszów ciekawostki Poprzedni post Hrubieszów – 26 ciekawostek
muzyka na wesele bez disco polo Następny post Wesele bez disco polo – za i przeciw