Gdańsk. Wyspa Sobieszewska – 25 ciekawostek
Wyspa Sobieszewska ciekawostki i najważniejsze informacje o Wyspie Sobieszewskiej w Gdańsku. Jak powstała, atrakcje, co zobaczyć
Wyspa Sobieszewska – informacje
1) Wyspa Sobieszewska ma powierzchnię 35,79 km kwadr. i od 1973 r. znajduje się w granicach Gdańska (15 km od jego centrum). To najdalej na wschód wysunięta część tego miasta. Mieszka tu ok. 3,5 tys. ludzi.
2) Pod względem powierzchni, jest to trzecia do wyspach Wolin i Uznam wyspa polskiego wybrzeża Bałtyku.
3) Wyspa ma w najszerszym miejscu ok. 10 km. Północną część wyspy porasta Las Mierzei, znajdujący się obok piaszczystych wydm. Jest tu 11-kilometrowej długości plaża – najdłuższa plaża Gdańska.
4) Jeszcze stosunkowo niedawno ma wyspę można dotrzeć przez Most Sobieszewski (najdłuższy pontonowy w Polsce, długości 1500 metrów). Obecnie jest tu zwodzony Most 100-lecia Niepodległości Rzeczypospolitej (zbudowany w latach 2017-2018), ma 181,5 m długości i prawie 15 m szerokości.
Jak powstała Wyspa Sobieszewska
5) Zimą 1840 r. podczas zatoru lodowego wezbrane wody Wisły przerwały wydmy w pobliżu wsi Górki. Powstało wtedy nowe ujście Wisły do Bałtyku (od 1842 r Wincenty Pol nazwał je Śmiałą Wisłą). Tym samym przyroda utworzyła półwysep. Aby uniknąć kolejnych powodzi, w 1895 r. przekopano sztuczny kanał długości 7,1 km w miejscowości Szewce i tym samym powstała Wyspa Sobieszewska.
Z historii Wyspy Sobieszewskiej
6) W 1438 r. w dokumentach napisano o karczmie znajdującej się w Sobieszewie. Wówczas była to spora wieś.
7) Obecne Sobieszewo początkowo nazywano Bornsack / Bonensak, co znaczy: worek fasoli, a mieszkańcy trudnili się głównie rybołówstwem.
8) Śluzę w Przegalinie (pd-wsch część wyspy) regulującą obecny bieg Wisły zbudowano w końcu XIX wieku.
9) W okresie Wolnego Miasta Gdańska na Górkach Wschodnich na Wyspie Sobieszewskiej było lądowisko dla hydroplanów.
Wyspie Sobieszewska ciekawostki z historii
10) Na terenie Wyspy Sobieszewskiej od 1974 r. istnieje Izba Pamięci Wincentego Pola (1807-1872). To muzeum poświęcone temu poecie, w który zgromadzono ponad 200 eksponatów.
11) Na plażę na Wyspie Sobieszewskiej Bałtyk wyrzuca bursztyn. Najczęściej jesienią i zimą, podczas sztormu.
12) Na Wieży Ciśnień w Orlinkach znajduje się platforma widokowa, z której można oglądać panoramę wyspy i okolic.
13) Najstarsze pomniki nagrobne w Gdańsku, to zabytkowe stele. Znajdują się obok kościoła w Sobieszewie.
14) Od 1994 r. Wyspa Sobieszewska ma status Obszaru Chronionego Krajobrazu.
15) Na Wyspie Sobieszewskiej mieszka ponad 300 gatunków ptaków. Są tu dwa rezerwaty ornitologiczne: od 1959 r. Ptasi Raj (198 ha) i Mewia Łacha.
16) Mewia Łacha w Świbnie, to rezerwat przyrody mający ponad 150 ha, częściowo zajmujący też Pobrzeże Gdańskie. Można tu obserwować foki, w ich naturalnych warunkach. Uwaga, na teren rezerwatu nie można wprowadzać psów.
17) Na Wyspie Sobieszewskiej są dwa jeziora: Karaś i Raj. Oba są na terenie Ptasi Raj.
18) Jednym z niewielu zabytków na Wyspie Sobieszewskiej, jest Dworek Foresterówka. Podczas II wojny światowej rezydował tu gauleiter i obergruppenführer SS Albert Forster.
Ciekawostki, atrakcje turystyczne, co warto zobaczyć
19) Na Wyspie Sobieszewskiej są dwa strzeżone kąpieliska. W Sobieszewie (ul. Falowa) oraz w Orlu (ul. Lazurowa).
20) W Sobieszewie od 2015 r. jest wieża ciśnień Kazimierz. Są tu dwa zbiorniki po 300 m sześciennych wody. Na wysokości 30 metrów jest taras widokowy dla maksymalnie 15 osób równocześnie, gdzie dojeżdża winda. Można stąd oglądać panoramę Zatoki Gdańskiej, jest 10 metrów nad najwyższymi okolicznymi drzewami.
21) Ulica Przegalińska w Sobieszewie ma 8050 m długości i jest czwartą pod względem długości ulicą Gdańska.
22) Sezonowo z Wyspy Sobieszewskiej (Narodowe Centrum Żeglarstwa, 900 metrów od mostu) do centrum Gdańska (Targ Rybny) kursuje tramwaj wodny F6. Jest kilka rejsów dziennie. W Gdańsku bilety do nabycia na przystanku przy Targu Rybnyn, w Sobieszewie bezpośrednio na statku.
23) Na prywatnej posesji przy ul. Kwiatowej w Sobieszewie stoi ok 450-letni dąb szypułkowy, o wysokości 22 metry.
24) Na Wyspie Sobieszewskiej w latach 1963-2001 była jednostka wojskowa – 23 dywizjon rakietowy Obrony Powietrznej. Obecnie to teren opuszczony, na którym znajduje się m.in. dawny schron.
25) W Gdańsku – Sobieszewie jest rzymskokatolicki kościół – parafia Matki Bożej Saletyńskiej.
Wyspa Sobieszewska ciekawostki: (c) Sadurski.com
Na zdjęciu: Wyspa Sobieszewska, pomnik w Świbnie, z okazji 100-lecia przekopu Wisły (1895-1995). Foto: Gdaniec / cc by-sa 3.0
Zobacz też:
> Puck
> Darłowo
> Świnoujście