Ciekawostki o Zambrowie, woj. podlaskie
Z czego słynie Zambrów ciekawostki i najważniejsze informacje o Zambrowie w skrócie. Miasto Zambrów – historia, zabytki, atrakcje
Zambrów – informacje
1) Zambrów, to 22-tysięczne miasto w województwie podlaskim, nad rzeką Jabłonką. Prawa miejskie uzyskał w XV wieku.
2) Nazwa miasta pochodzi od słowa “ząbr” oznaczającego miejsce pobytu żubrów. Dodajmy, że w herbie Zambrowa jest czarna głowa żubra na czerwonym tle.
Ciekawostki z historii Zambrowa
3) Pierwsza wzmianka o Zambrowie pochodzi z 1283 roku, kiedy to ustanowiono tu parafię pod wezwaniem świętej Trójcy.
4) Na przełomie XV i XVI wieku miał miejsce rozkwit miasta. W XVII wieku zostało ono zniszczone podczas potopu szwedzkiego, podobnie jak wiele innych polskich miast.
5) Zambrów znajdujący się pod zaborem rosyjskim, utracił prawa miejskie w 1870 r. Odzyskał je w 1919 roku, w wolnej Polsce.
6) W 1939 r. Zambrów liczył 7,5 tys. mieszkańców. Połowa z nich miała żydowskie pochodzenie. Po wojnie, w 1946 roku Zambrów liczył 4130 mieszkańców.
Co jest ciekawego w Zambrowie?
7) Przy ul. Cmentarnej 2 w Zambrowie stoi rzymskokatolicki kościół Trójcy Przenajświętszej. Pierwotny kościół zniszczył pożar w 1538 r., potem zbudowano kolejny. Obecny kościół zbudowano w latach 1874-1879. Kilkaset metrów od niego znajduje się katolicki cmentarz o powierzchni 4. hektarów. Został otwarty w 1795 roku. Na cmentarzu stoi drewniana kaplica z 1795 roku.
8) Posąg żubra z brązu w skali 1:1, zwanego Zambruś, od 2008 r. stoi na placu, przy rondzie Romana Dmowskiego. Żubr jest symbolem miasta, nic więc dziwnego, że doroczne nagrody Burmistrza miasta Zambrów, to “Zambrowskie żubry”.
9) W 2010 r. odsłonięto Pomnik Oficera II Rzeczypospolitej. Stoi na placu przed Zambrowskim Parkiem Przemysłowym. Żołnierz w mundurze z czasów II Rzeczypospolitej stoi na granitowym cokole. W okresie międzywojennym w Zambrowie funkcjonowały dwie szkoły podchorążych rezerwy: piechoty i artylerii.
10) W Zambrowie na skwerku obok kościoła pw. św. Trójcy stoi też pomnik papieża Jana Pawła II.
11) Kamienice przy ul. Tadeusza Kościuszki i placu gen. Władysława Sikorskiego, zostały wybudowane na przełomie XIX/XX wieku.
12) W małym parku (Wyszków, Plac Sikorskiego 2) jest fontanna – pomnik trzech lwów. Została zbudowana pod koniec lat 50. XX wieku, a w 2008 r. była poddana renowacji.
13) Przy pl. Sikorskiego 8 w Zambrowie stoi Pomnik Powstania Styczniowego.
14) Miejscem wypoczynku mieszkańców Zambrowa jest kompleks rekreacyjno-wypoczynkowy nad Zalewem Miejskim. Jego ozdobą jest fontanna, tryskająca na wysokość 15. metrów.
15) Na początku XIX wieku powstał w Zambrowie cmentarz żydowski – kirkut. Obecnie jest tu ok. 100 macew (nagrobków) a najstarsza z nich pochodzi z 1829 roku. Kirkut znajduje się na wzniesieniu przy ul. Łomżyńskiej (na trasie Zambrów – Łomża) i jest ogrodzony.
16) Przy ul. Prymasa S.Wyszyńskiego 8, znajduje się Stadion Miejski. Mecze rozgrywają tu piłkarze Zambrowskiego Klubu Sportowego Olimpia.
Zambrów ciekawostki i zdjęcia: (c) Sadurski.com