rysunek satyryczny karykatura Złota Szpilka

Wystawa w Zamościu, Jan Sawka, Andrzej Will

Czas czytania:5 minut/y, 11 sekund/y

Zamość, Wrocław, rysunek satyryczny, artyści – informacje

Z BWA do Centrum Synagoga

Wystawa satyryczna “Manufaktura Satyry” po pokazaniu w BWA, trafia w drugie miejsce Zamościa

Do końca sierpnia 2012 r. można będzie oglądać w Zamościu plon dwóch satyrycznych konkursów zorganizowanych w Żyrardowie: “Fabryka” (2010) i “Miasto idealne i jego mieszkańcy” (2011). Ekspozycja, która od 5 czerwca była prezentowana w Biurze Wystaw Artystycznych w Zamościu, została przeniesiona w drugie miejsce tego miasta, do Centrum “Synagoga” (Zamość, ul. Pereca 14). Oznacza to, że w okresie największego natężenia ruchu turystycznego, tę wystawę obejrzy sporo widzów.

Centrum “Synagoga” to nowoczesny ośrodek kultury działający w gmachu renesansowej synagogi w Zamościu, odrestaurowanej przez Fundację Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię. Odbywają się tu  wystawy, wykłady, koncerty, a także seminaria i konferencje naukowe. Renesansowa synagoga na Starym Mieście w Zamościu jest jednym z najwspanialszych zabytków kultury żydowskiej w Polsce, znajdującym się na tzw. Szlaku Chasydzkim. Jest też unikalnym przykładem na przenikanie się różnych kultur w sztuce. Jest bodaj jedyną synagogą, której dach wieńczą ozdobne attyki, charakterystyczne dla polskiego renesansu.
2012-08-11. Zamość

Czy będzie ulica Andrzeja Willa

Wśród propozycji nowych ulic we Wrocławiu, znajduje się kandydatura karykaturzysty Andrzeja Willa (1914-1992)

Karykaturzysta, satyryk Andrzej Will, od zakończenia II wojny światowej był związany z Wrocławiem. Nic więc dziwnego, że wkrótce jego kandydatura będzie brana pod uwagę przez władze Wrocławia, podczas nadawania nazw nowych ulic. Wrocławski bank nazw ulic prowadzony przez komisję kultury i nauki rady miejskiej, ma obecnie 120 kandydatur oczekujących na to, aby w przyszłości były wykorzystane jako nazwy ulic. Wśród nazwisk jest Andrzej Will (1914-1992) oraz satyryk Jan Kaczmarek (1945-2007) z kabaretu Elita. Portal Sadurski.com trzyma kciuki za obie kandydatury i przypomina sylwetkę Andrzeja Willa.

Will zmarł 20 lat temu, jednak część rysowników satyrycznych może kojarzyć jego nazwisko. Na Zjeździe Założycielskim SPAK (Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury) w 1987 roku został wybrany do Zarządu Głównego.

Andrzej Will

Studiował w Warszawie, początkowo w Miejskiej Szkole Sztuk Zdobniczych i Malarstwa (1938), potem w Akademii Sztuk Pięknych w pracowniach profesorów Mieczysława Schulza i Felicjana Kowarskiego (1938-39). Jak żołnierz walczył w kampanii wrześniowej, potem działał w konspiracji jako członek Armii Krajowej. Jako karykaturzysta zadebiutował w roku 1940, a w 1942 r. rozpoczął regularną współpracę z codzienną warszawską prasą podziemną. Najpierw z gazetą „Nowy Dzień”, potem z „Demokratą”. W 1943 r. został redaktorem graficznym konspiracyjnego tygodnika satyrycznego „Moskit”.

We wrześniu 1944 trafił do obozu pracy w „Festung Breslau”. Po zakończeniu wojny pozostał we Wrocławiu, włączając się w organizowanie życia artystycznego miasta. Był kierownikiem graficznym „Wrocławskiego Kuriera Ilustrowanego”, tygodnika „Nowe Sygnały” i miesięcznika „Odra”, wykładowcą PWSSP, współzałożycielem „Grupy Wrocławskiej”. Inicjatorem, współorganizatorem i długoletnim przewodniczącym Międzynarodowego Triennale Rysunku, a także współtwórcą wrocławskiej galerii karykatury „Garb”. Jego rysunki z czasów okupacji trafiały do publikacji związanych z okresem II wojny światowej. Zaprojektował m.in. okładkę do wydanej w 1948 roku antologii “Satyra w konspiracji”.

Miał kilkadziesiąt wystaw indywidualnych, brał udział w ok. 300 ogólnopolskich i międzynarodowych wystawach malarstwa i grafiki, nie tylko w Polsce. Był odznaczony m.in. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Biografia na podstawie: muzeumkarykatury.pl
2012-08-28

Zaproszenie do Żyrardowa

15 września 2012 r. wernisaż wystawy pokonkursowej oraz wręczenie nagród laureatom konkursu ,,Manufaktura Satyry. Żyrardów 2012”

15 września o godz. 17.00 w Amfiteatrze w Parku Miejskim im. K.A. Dittricha w Żyrardowie odbędzie się wernisaż wystawy pokonkursowej oraz wręczenie nagród laureatom III Konkursu Satyrycznego “Manufaktura Satyry. Żyrardów 2012”, na który wraz z organizatorami zaprasza portal Sadurski.com.

Wystawa będzie miała charakter plenerowy i zostanie zaprezentowana w urokliwym, XIX-wiecznym parku miejskim. Przypomnijmy, że tegoroczną edycję konkursu, której tematem było ,,Miasto Ogród” wygrał Jerzy Głuszek z Wrocławia, a w konkursie wzięło udział 70. artystów z Polski, Włoch i Ukrainy.

Tak jak w latach ubiegłych, organizatorzy zadbali o przygotowanie starannie wydanego katalogu, w którym podobnie jak na wystawie, oprócz prac uczestników konkursu, zostaną zaprezentowane dzieła artystów zaproszonych przez organizatorów.

Dodajmy, że “Manufaktura Satyry 2012” została dofinansowana przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.
2012-08-24

Wystawa Jana Surmy

Od 25 sierpnia 2012 r. w Nisku (woj podkarpackie) można będzie oglądać wystawę rysunku satyrycznego

Dwunasty raz sam – to tytuł indywidualnej wystawy rysunku satyrycznego mieszkającego w Nisku artysty Jana Surmy, członka Partii Dobrego Humoru. Wystawa zostanie otwarta 25 sierpnia o godz. 16:00 w budynku dawnego gimnazjum, na I pietrze (ul. Kościuszki 1a). Będzie ona czynna do końca października, w środy w godzinach 16-18, w czwartki w godzinach 10-12 oraz dowolnym terminie, po uzgodnieniu telefonicznym.
2012-08-23. Zamość

Jan Sawka nie żyje

W Nowym Jorku, w wieku lat 65, zmarł Jan Sawka – architekt, rysownik, plakacista

Jan Sawka (1946-2012) zmarł na zawał serca 9 sierpnia w High Falls (stan Nowym Jork), gdzie mieszkał i tworzył od 1977 roku.

Urodził się w Zabrzu. W 1964 rozpoczął studia na wydziale architektury na Politechnice Wrocławskiej, wkrótce zaczął także studiować malarstwo i grafikę na PWSSP we Wrocławiu. Od 1972 r. mieszkał w Warszawie, cztery lata później przeniósł się do Paryża, gdzie otrzymał stypendium Centre Georges Pompidou. Rok później zamieszkał w Nowym Jorku.

Początkowo tworzył plakaty (z tych w latach 70. zasłynął) i ilustracje, potem także obiekty przestrzenne. Ostatnio pracował m.in. nad projektem pomnika Pokoju (The Peace Monument), który miał stanąć w Jerozolimie. Przed śmiercią zdążył ukończyć multimedialny spektakl “Voyage”, który w 2013 r. będzie prezentowany podczas trasy koncertowej Mickeya Harta, perkusisty zespołu Grateful Dead.

Był laureatem wielu nagród i wyróżnień, m.in. nagrody za plakaty na międzynarodowych Biennale Plakatu w Warszawie, Lahti i Florencji. Miał ponad 70 wystaw indywidualnych.
2012-08-11

Urodziny Józefa Hrusovskyego

80. urodziny obchodzi znany słowacki karykaturzysta Jozef Hrušovský

12 tysięcy karykatur, w tym znanych postaci polityki, kultury i sportu, ma w swoim dorobku Jozef Hrušovský (ur. 1932). Hrušovský, który publikował w wielu czasopismach, obchodzi w tym roku swoje 80. urodziny.

80. narodeniny známeho slovenského karikaturistu Jozefa Hrušovského
12 000 športových karikatúr nakreslil Hrušovský Josef (narodený 1932). Hrušovský, ktorý publikoval v mnohých slovenských a zahraničných časopisoch, oslavuje svoje 80. narodeniny.

80. den rozhdenia izvestnogo slovackogo karikaturista Jozefa Hrušovskeho
12 000 sportivnykh karikatur narisoval Hrušovský Jozef (rodilsja 1932). Hrušovsky, kotoryj pechatalsja v mnogoikh slovackikh i inostrannykh zhurnalokh, prazdnoval svoje 80 den rozhdenia.
Info: Peter Zavacky
2012-08-09

Zamość i inne informacje z archiwum portalu: (c) Sadurski.com

rysunek satyryczny karykatura Złota Szpilka Poprzedni post Wieluń i Kraków. Indie i Węgry. Rysunek satyryczny
rysunek satyryczny karykatura Złota Szpilka Następny post Karykaturzyści w Myszkowie, Biskupinie, Ełku