rysunek satyryczny karykatura Złota Szpilka

Wieluń i Kraków. Indie i Węgry. Rysunek satyryczny

Czas czytania:4 minut/y, 47 sekund/y

Wieluń i Kraków. Indie i Węgry. Informacje o karykaturze i karykaturzystach

Wystawa karykatury w Wieluniu

We wrześniu w Wieluniu można będzie obejrzeć międzynarodową wystawę karykatury

1 września 2012 r. o godzinie 15.30 w Muzeum Ziemi Wieluńskiej (Wieluń, ul. Narutowicza 13) zostanie otwarta wystawa będąca plonem ubiegłorocznego XVI Salonu Karykatury Antywojennej w Kragujevac (Serbia). W 2011 roku w konkursie wzięło udział 186 autorów z 46 krajów, przesyłając 403 prace. Spośród nich wybrano 50 i to właśnie te prace zostaną pokazane w Wieluniu.

Pierwsza edycja międzynarodowego biennale w Kragujevac odbyła się w 1981 roku, a jej celem było upamiętnienie mordu, jakiego w czasie II wojny światowej niemieccy żołnierze dopuścili się na ludności cywilnej miejscowości Kragujevac w Serbii.

Wystawa w Muzeum Ziemi Wieluńskiej będzie czynna do 16 września br. Potem trafi do Płońska i Oświęcimia.
2012-08-31. Wieluń

Indyjski karykaturzysta aresztowany

Aseem Trivedi aresztowany pod zarzutem obrazy konstytucji Indii

Co jakiś czas słyszymy o kłopotach karykaturzystów w różnych krajach, a to oznacza, że władza ma świadomość potęgi twórczości rysujących satyryków. Tym razem informacja z Indii. 9 września w Bombaju aresztowano karykaturzystę i działacza politycznego Aseema Trivediego (ur. 1987). Za obrazę konstytucji, znieważenie flagi narodowej i działalność wywrotową grozi mu obecnie kara do trzech lat pozbawienia wolności.

Na razie Trivedi będzie przebywał w areszcie do 16 września. Jak podają media, skargę na indyjskiego karykaturzystę złożył jeden z indyjskich prawników sugerujących, że jego rysunki są “antyindyjskie”. W obronie karykaturzysty stanęła m.in. indyjska Izba Prasy i były sędzia Sądu Najwyższego.

Rysunki Aseema Trivedi na temat m.in. korupcji w Indiach, były wykorzystywane podczas zeszłorocznego społecznego protestu w stolicy Indii, Delhi. Dodajmy, że władze niedawno zablokowały internetową stronę karykaturzysty, ale to nie jedyny przykład na walkę indyjskich władz z tamtejszymi karykaturzystami. W kwietniu został zatrzymany wykładowca akademicki z Kalkuty, który opublikował w Internecie karykatury przedstawiające szefa rządu Bengalu Zachodniego, Mamata Banerjee.
2012-09-11

Za rysunek do sądu

Janusz Korwin-Mikke zapowiedział podanie do sądu autora rysunku satyrycznego

Słynący z niekonwencjonalnego zachowania i kontrowersyjnych wypowiedzi prawicowy polityk Janusz Korwin-Mikke, kilka dni temu na swoim internetowym blogu skomentował trwającą właśnie paraolimpiadę w Londynie (olimpiadę z udziałem niepełnosprawnych sportowców). Napisał między innymi: “Jeśli chcemy, by ludzkość się rozwijała, w telewizji powinniśmy oglądać ludzi zdrowych, pięknych, silnych, uczciwych, mądrych – a nie zboczeńców, morderców, słabeuszy, nieudaczników, kiepskich, idiotów – i inwalidów, niestety”.

Ta wypowiedź wywołała liczne komentarze, oskarżono Korwina-Mikke o rasizm względem osób niepełnosprawnych. Jednym z komentarzy był opublikowany w jednym z blogów na portalu natemat.pl rysunek satyryczny autorstwa Tomasza Jakub Sysło z Wrocławia. Rysunek oburzył Korwina-Mikke, który powiedział:

– W poniedziałek, najpóźniej we wtorek złożę pozew do sądu przeciwko Tomaszowi Sysło, który posądził mnie o skłonności, których nie mam, twierdząc, że posyłam ludzi do gazu.
2012-09-10

Festiwal karykatury na Węgrzech

W dniach 14-21 sierpnia 2012 r. w Szigetmonostor odbył się Dunafanyar Nemzetközi Karikatúra Fesztivál Szigetmonostor

40 kilometrów od stolicy Węgier – Budapesztu, w regionie region Szentendre, znajduje się miasteczko Szigetmonostor. Przez tydzień, między 14 a 21 sierpnia miasteczko gościło karykaturzystów z Węgier oraz z Niemiec i Słowacji. Podczas festiwalu o nazwie: Dunafanyar Nemzetközi Karikatúra Fesztivál Szigetmonostor było rysowanie, spotkania, wycieczki i inne atrakcje, np. konkurs gotowania gulaszu. Artystom zasugerowano cztery tematy, które mogli wykorzystać w tworzonych przez siebie rysunkach, m.in. jeden z mostów na Dunaju oraz woda i transport lądowy. Festiwal zakończył się wystawą prac uczestników.

W festiwalu uczestniczyło dwunastu karykaturzystów:
1. BOKROS Péter (Budapest)
2. VÍGH Gyula (Rákóczifalva)
3. TÖRÖK Tivadar (Budapest)
4. GAÁL Tibor (Budapest )
5. LUGOSI Károly (Szolnok)
6. KELEMEN ISTVÁN (Baja)
7. SZÉNÁSI Ferenc (Sopron)
8. PARA István (Gyergyószentmiklós)
9. PÁLFY István (Bicske)
10. VALERI Kurtu (Berlin)
11. PETRA Kaster (Hannover)
12. DLUHOPOLSZKY László (Surány)

Szczepan Sadurski z Warszawy nie mógł niestety w tym czasie skorzystać z zaproszenia od Laszlo Dluhopolszky’ego, ale postanowił pokazać kilka zdjęć z festiwalu, które widzimy powyżej. [obecnie zdjęć nie ma]

Wydarzenie było częścią siódmej edycji Szent István Napok czyli Dni Świętego Szczepana.
2012-09-09

Wiater w Krakowie

14 września 2012 r. w Krakowie otwarcie wystawy rysunku satyrycznego Tomasza Wiatera

14 września o godz. 20.00, w Klubie Kultury Kazimierz (Kraków, ul. Krakowska 13), odbędzie się wernisaż wystawy rysunków satyrycznych Tomasza Wiatera. Wystawę zorganizowano w ramach Dni Świeckości, które odbędą się między 13 a 17 września w Krakowie.

Tomasz Wiater współpracuje z tygodniem NIE.
2012-09-09. Wieluń

Latanie w Zielonej Górze

Znamy termin wernisażu i finisażu wystawy rysunku satyrycznego “Samolot – Lotnisko – Latanie” w  Zielonej Górze

7 września o godz. 12.00 w Galerii Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. C.K. Norwida (Zielona Góra, Aleja Wojska Polskiego 9) zostanie otwarta pokonkursowa wystawa 14. Otwartego Międzynarodowego Konkursu na Rysunek Satyryczny “Samolot – Lotnisko – Latanie”.

29 września (sobota) o godzinie 15.00 w tym samym miejscu odbędzie się finisaż tej wystawy, podsumowanie konkursu i wręczenie nagród.

Tego samego dnia, godzinę wcześniej, w Galerii BWA w Zielonej Górze (Aleja Niepodległości 19) odbędzie się finisaż wystawy Magdaleny Wosik.
2012-09-04. Wieluń

Bułgarzy na plenerze w Polsce

Karykaturzyści Valentin Georgiew i Ivailo Tsvetkov na plenerze artystycznym w woj. warmińsko-mazurskim

Między 20 a 27 sierpnia 2012 r. trwał plener artystów z Bułgarii oraz artystów z gmin Barczewo i Purda. Artyści przybyli, aby ratować galerię rzeźby sakralnej w Gąsiorowie, którą utworzył nieżyjący już rzeźbiarz, ksiądz Jan Suwała. Na przestrzeni około 150 metrów kwadratowych powstało tu kilkanaście scen biblijnych, wykonanych z drewna. Ponieważ rzeźby z każdym rokiem niszczały, postanowiono je odnowić. W ciągu tygodniowego pleneru odrestaurowano 17 rzeźb.

W plenerze wzięli udział m.in. artyści z Bułgarii: malarz i karykaturzysta Valentin Georgiew, plastyczka Vyara Guneva-Georgieva, malarz i karykaturzysta Ivailo Tsvetkov oraz fotoreporterka Blagovesta Tsvetkowa, a także Polacy: Teresa Walczak-Wikiert,  Zdzisław Cieślikiewicz, Marian Zwierkowski, Wojciech Altmajer, Sylwia i Zbigniew Kozłowscy i Genowefa Trzcińska.
2012-08-28

Wieluń i inne informacje z archiwum portalu: (c) Sadurski.com

rysunek satyryczny karykatura Złota Szpilka Poprzedni post Informacje satyryczne: Kalisz, Myszków, Polanica-Zdrój
rysunek satyryczny karykatura Złota Szpilka Następny post Wystawa w Zamościu, Jan Sawka, Andrzej Will