20 ciekawostek o mieście Żary
Żary ciekawostki i najważniejsze informacje. Historia, zabytki, ciekawe miejsca czyli co zobaczyć w Żarach
Żary informacje
1) Żary, to ok. 40-tysięczne miasto w województwie lubuskim. Jest tu siedziba powiatu żarskiego i gminy miejskiej Żary. Leży miedzy rzeką Bóbr i Nysą Łużycką.
2) Dzielnice miasta Żary: Śródmieście, Zatorze, Kunice, Lotnisko i Koszary.
Żary ciekawostki z historii
3) W przeszłości używano kilku nazw miasta. Jeszcze w 1945 r. nazywało się Żuraw. Aktualna nazwa obowiązuje od 1946 roku.
4) W latach 1888-1945 w Żarach działała fabryka porcelany.
5) W połowie XX wieku Żary były ośrodkiem przemysłowym. Tutejsze zakłady włókiennicza zatrudniały połowę mieszkańców miasta.
Żary zabytki
6) Ratusz w Żarach stoi przy ul. Rynek 1-5. Został wybudowany na przełomie XIV i XV w., potem był przebudowywany, lecz pozostawiono renesansowy portal. W 1700 r. jego wieżę drewnianą zastąpiono wieżą murowaną.
7) Gotycki kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa zbudowano na przełomie XIII i XIV wieku i był główną świątynią miasta. W latach 1524-1945 należał do protestantów. W 1944 r. został zniszczony podczas bombardowania, a po wojnie go odbudowano.
8) Kompleks zamkowo-pałacowy zbudowano w XIII i XIV wieku, a potem był przebudowany. Nowy Zamek dobudowano w pierwszej połowie XVIII wieku. Obecnie obiekt jest w ruinę.
9) Barokowy pałac Promnitzów zbudowano w latach 1710-1728. Stoi obok zamku. Ma zostać odrestaurowany.
10) W XVIII-wiecznym parku przy ul. Domańskiego stoi Błękitna Brama. Ta brama z 1708 r. kiedyś była bramą wjazdową do pałacu Promnitzów.
11) W XIII w. zbudowano kościół Podwyższenia Krzyża Świętego. Po pożarze w 1549 r., w 1827 r. został odbudowany w stylu barokowym. Do 1945 r. był świątynią luterańską.
12) W Żarach zachowały się fragmenty średniowiecznych murów miejskich z XIV-XV wieku. Jest na nich wieża wartownicza. Inna wieża obecnie jest dzwonnicą kościoła farnego. Długość murów miejskich wynosiła 1400 metrów. Dodamy, że część murów i dwie bramy rozebrano w XIX wieku.
13) Neogotycki kościół Wniebowzięcia NMP zbudowano w latach 1914-1917. W oknach znajdują się kolorowe witraże, a na sklepieniach są secesyjne ornamenty.
14) Wśród innych zabytków Żar są też m.in.: kościół Dobrego Pasterza z XIV wieku (obecnie polskokatolicki), gotycki kościół św. Pawła stojący na cmentarzu, zespół klasztorny franciszkanów z XIII-XIX wieku, cmentarne katakumby z XVII-XIX wieku oraz kamienice w centrum miasta.
Żary ciekawostki
15) Ulica Bolesława Chrobrego, to żarski deptak, a od XVIII w (gdy ulica nazywała się ul. Sorau) jest reprezentacyjną ulicą miasta. Jest tu fontanna, ławki i kwietniki oraz stoją latarnie.
16) Żarski Światowid, to posąg o czterech twarzach, stworzony z pnia drzewa. Od 2007 r. stoi przy placu Łużyckim. Również na tym placu w 2015 r. odsłonięto Pomnik Zesłańców Sybiru. Upamiętnia ofiary deportacji, po wkroczeniu Armii Czerwonej,
17) Na Kaczym Rynku od 2009 r. stoi metalowa figura dziewczyny karmiącej kaczki (kaczarki).
18) Niemiecki muzyk Georg Philipp Telemann (1681-1767) ma na starym mieście swoją postać, siedzącą na ławeczce. Muzyk miał swój koncert w Żarach w 1704 roku.
19) Wieżę Bismarcka zaczęto budować w 1915 r. i potem nie została ukończona. Stoi na środku Zielonego Lasu (ul. Komuny Paryskiej), miejsca wypoczynku mieszkańców Żar. Wieża jest ogrodzona i niedostępna dla odwiedzających.
20) W 1946 r. powstał Klub Sportowy Płomień Żary. Piłkarze klubu rozgrywają mecze na Stadionie MOSRiW, zlokalizowanym przy ul. Zwycięzców 38. Działa też założony w 1953 r. Klub Piłkarski Unia Kunice, znany też jako Unia Żary oraz Miejski Ludowy Klub Sportowy Agros Żary.
Żary ciekawostki: (c) Sadurski.com
Zobacz też:
> Gorzów Wielkopolski
> Nowa Sól