10 najpopularniejszych wyszukiwarek, poza Google

znane wyszukiwarki internetowe zamiast Google wyszukiwarka internetowa

Znane wyszukiwarki internetowe – alternatywa dla Google

Z miesiąca na miesiąc na świecie coraz więcej osób ma dostęp do Internetu i korzysta z niego na co dzień. Wrotami do zasobów sieci są wyszukiwarki internetowe. Czym one są i jak działają?

Wyszukiwarki internetowe, to programy / strony internetowe, które służą do wyszukiwania w Internecie informacji na podstawie wpisywanych przez użytkownika słów kluczowych. Wyszukiwarka niemal natychmiast przedstawia wyniki wyszukiwania.

Alternatywne wyszukiwarki internetowe lista

Większość z nas słysząc termin „wyszukiwarka internetowa” od razu kojarzy go z Google. Nie ma wątpliwości, że to najpopularniejsza wyszukiwarka świata, jednak nie jedyna. Jaką mamy alternatywę zamiast Google? Oto dziesiątka konkurentów mniej znanych od giganta.

1. Yahoo!

Yahoo, to amerykańska wyszukiwarka internetowa, obecna na rynku od 1994 roku. Za jej autorów uważa się Jerry’ego Yang oraz Davida Filo. Nazwa Yahoo! inspirowana była książką „Podróże Guliwera”, a konkretnie opisem pojawiających się tam jednej z ras ludzkich. Niegdyś była najpopularniejszą wyszukiwarką na świecie. Na przełomie XX i XXI wieku była najdrożej wycenianą spółką świata. Od 2011 roku Yahoo połączyło się razem z wyszukiwarką Bing.

Yahoo świadczy takie usługi, jak m.in.: czat, radio, blog, hosting, poczta elektroniczna i komunikator internetowy, wyszukiwarka i katalog internetowy.

jakie są alternatywne wyszukiwarki internetowe
Wyszukiwarka Yahoo! musiała ustąpić pierwszeństwa Google

2. Bing

Kolejną amerykańską wyszukiwarką jest Bing, stworzona przez firmę Microsoft. Bing jest przeglądarką domyślną w komputerach z oprogramowaniem Microsoft. Pewnie dzięki temu jest drugą najpopularniejszą wyszukiwarką w Polsce, choć powstała dopiero w 2009 roku.

3. Yandex

Yandex jest wyszukiwarką rosyjsko-holenderską, działającą od 1997 roku. Mimo że nie jest ona jedną z najpopularniejszych wyszukiwarek na świecie, to w samej Rosji idzie łeb w łeb z wyszukiwarką Google.

Yandex, to także szereg aplikacji mobilnych, usług oraz sklep internetowy. Niestety brak interfejsu w innym języku niż rosyjski odstrasza użytkowników z innych krajów od korzystania z tej wyszukiwarki.

4. Baidu

Na rynku chińskim najpopularniejszą wyszukiwarką jest Baidu, która zadebiutowała na początku roku 2000. Jej autorem jest Robin Li. Oprócz wyszukiwarki tekstowej Baidu oferuje również takie usługi, jak: translator językowy, wyszukiwarkę plików graficznych, wyszukiwarkę mp3, forum internetowe, encyklopedię (podobną do Wikipedii) oraz chmurę. Z tej wyszukiwarki korzysta prawie pół miliarda użytkowników. Pomińmy fakt, dlaczego tak się dzieje.

5. DuckDuckGo

Ta wyszukiwarka została założona przez Gabriela Weinberga w 2008 roku. DuckDuckGo wyróżnia się na tle pozostałych wyszukiwarek internetowych tym, że nie gromadzi ona danych osobowych i nie przekazuje ich dalej. Korzystając z DuckDuckGo użytkownik pozostaje anonimowy i nie dostaje niechcianych reklam.

6. Qwant

Qwant jest francuską wyszukiwarką internetową, która szanuje prywatność swoich użytkowników. Powstała w 2013 roku. Interesującą ciekawostką na temat francuskiej przeglądarki jest to, że dostępna jest również w polskiej wersji językowej oraz to, że Qwant posiada specjalny filtr. Filtruje on wyniki wyszukiwań specjalne dla dzieci.

popularne wyszukiwarki internetowe wszystkie wyszukiwarka internetowa
Znane wyszukiwarki internetowe – jest wśród nich wyszukiwarka YouTube

7. YouTube

Rozmawiając na temat najpopularniejszych wyszukiwarek internetowych nie można nie wspomnieć o serwisie YouTube, który nieustannie cieszy się sukcesem na skalę światową. YouTube wystartował 14 lutego 2005 roku, a za jego stworzenie odpowiadali Jawed Karim, Chad Hurley oraz Steve Chen.

Portal szybko podbił cały świat. W tej chwili filmy na YouTube są bardzo ważną (o ile nie jedną z nie najważniejszych) częścią kultury XXI wieku. Portal umożliwia bezpłatne umieszczanie, komentowanie oraz ocenianie materiałów filmowych. Ciekawostką jest to, że według przeprowadzonych badań, najpopularniejszym filmem na dzień dzisiejszy w serwisie YouTube jest Baby Shark Dance. W chwili gdy piszemy te słowa, film ma prawie 8 miliardów wyświetleń.

8. Seznam.cz

Swego czasu Seznam.cz był jednym z największych czeskich portali internetowych. Wyszukiwarka wystartowała 5 kwietnia 1996 roku. Seznam miał być odpowiedzią na sukces Google i jego czeską wersją. Przez kilka lat faktycznie Seznam był najpopularniejszą wyszukiwarką internetową używaną przez Czechów, jednak potem został zdetronizowany przez Google.

9. AOL

AOL pojawił się na rynku amerykańskim w 1983 roku pod nazwą Quantum Computer Services, natomiast później zyskał nazwę America Online. Siedziba główna korporacji mieści się w Nowym Jorku. Oprócz wyszukiwania informacji w Internecie, firma świadczy też usługi: AOL Advertising, AOL Mail i AOL Platform.

10. WolframAlpha

Kolejna wyszukiwarka internetowa ze Stanów Zjednoczonych. Wystartowała 18 maja 2009 roku i nazywana jest „wyszukiwarką wiedzy”. Dlaczego? Wolfram Alpha nie wyszukuje stron internetowych na podstawie odpowiednich słów kluczowych, lecz pokazuje odpowiedzi na pytania zadane w języku naturalnym. Wykonuje obliczenia i rozwiązuje równania, a także przedstawia różne dane statystyczne. Jest bardzo dobrym kompendium wiedzy dla uczniów oraz nauczycieli.

znane najpopularniejsze wyszukiwarki wyszukiwarka internetowa
Nie tylko istnieje Google. Poznaj kolejne nane wyszukiwarki internetowe

Google

Google, to numer… zero czyli u nas przed jedynką. Ale jest tak znana, że znalazła się na dole zestawienia. Dlaczego to najpopularniejsza wyszukiwarka internetowa na świecie? Jej fenomen jest tak duży, że w codziennym języku używamy takich sformułowań, jak np. „googlować coś”. Google działa nieprzerwanie na rynku od 1998 roku i niemal od samego początku swojego istnienia skutecznie wypiera inne wyszukiwarki internetowe. Co stoi za sukcesem tej wyszukiwarki?

Przede wszystkim Google jest firmą o największych zasięgach. Statystyki i badania jasno pokazują, że marka Google jest niejako synonimem jakościowych informacji w Internecie. Logicznym jest więc założenie, że najlepiej promować swoje przedsiębiorstwo i jakąkolwiek działalność za pośrednictwem tej właśnie wyszukiwarki. Wynika to także z tego, że bardzo wiele osób… nie ma wręcz pojęcia o istnieniu innych wyszukiwarek. Wiele osób zna tylko Google.

Ta wyszukiwarka cały czas się rozwija i udoskonala, dlatego też mało prawdopodobnym wydaje się, że jakakolwiek wyszukiwarka mogłaby pokonać tego giganta. Chociaż, kto wie…

Znane wyszukiwarki internetowe: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Sklepy internetowe – ciekawostki
> Historia e-handlu
> Panele fotowoltaiczne ciekawostki