Żyrardów ciekawostki atrakcje zabytki

Fakty i ciekawostki o Żyrardowie

Czas czytania:3 minut/y, 54 sekund/y

Żyrardów ciekawostki i najważniejsze fakty. Z czego słynie miasto, co tu jest ciekawego i jak spędzić tutaj czas

1. Powstanie Żyrardowa i fakty z historii

Żyrardów powstał w 1830 roku jako osada fabryczna. Początkowo nazywano go Ruda Guzowska, od nazwy istniejącej tu dotychczas wsi. W 1829 roku hrabiowie Łubieńscy przenieśli tu z Marymontu przędzalnię lnu. Produkcja ruszyła 24 lipca 1833 roku w nowej fabryce. W 1857 roku zakłady kupili Karol Hielle i Karol Dittrich. Pod ich zarządem Żyrardów stał się dużym ośrodkiem przemysłowym. Miasto otrzymało prawa miejskie w 1916 roku. Po wojnie produkcję wznowiono w 1945 roku jako Państwowe Zakłady Włókiennicze, niestety w latach 90. XX wieku zakłady upadły. W 2012 roku osada fabryczna została uznana za Pomnik Historii. Obecnie trwają starania o wpis na Listę UNESCO.

2. Pochodzenie nazwy miasta

Nazwa Żyrardów pochodzi od Filipa de Girarda. Był on francuskim inżynierem i wynalazcą maszyn przędzalniczych. W 1829 roku zorganizował przędzalnię lnu w Marymoncie, a później przeniósł działalność do Rudy Guzowskiej. Tam został pierwszym dyrektorem technicznym fabryki. Jego maszyny zrewolucjonizowały produkcję lnu w Polsce.

W 1833 roku osada przyjęła nazwę Żyrardów, na jego cześć. Nazwa jest spolonizowaną wersją nazwiska „Girard”. Filip de Girard zmarł w 1845 roku w Paryżu. W Żyrardowie upamiętnia go pomnik i muzeum, o których niżej przeczytasz. Girard był kluczową postacią dla rozwoju miasta, a nazwa miasta jest unikatowa w skali Polski.

na początku był len Żyrardów ciekawostki
Dawna fabryka w Żyrardowie

3. Z czego słynie Żyrardów

Żyrardów jest znany jako stolica polskiego lnu. W XIX wieku był ważnym ośrodkiem przemysłu lniarskiego. Fabryka produkowała tkaniny wysokiej jakości. W 1900 roku zdobyła Grand Prix na Wystawie Światowej w Paryżu. Miasto zaprojektowano jako wzorcowy ośrodek przemysłowy. Osada fabryczna z XIX wieku zachowała się niemal w całości. To jedyny taki kompleks w Europie. Żyrardów słynie też z czerwonej cegły w architekturze. Od 2015 roku w Żyrardowie organizowane jest Święto Lnu.

4. Ciekawe miejsce: Park Dittricha

Park Dittricha znajduje się w centrum Żyrardowa. Założono go pod koniec XIX wieku, a projekt wykonał Karol Sparmann, ogrodnik z Warszawy. Park zajmuje powierzchnię około 5 hektarów i przepływa przez niego rzeka Pisia Gągolina. Są tu mostki i sztuczne kanały wodne, rośną ponad 100-letnie drzewa. W 2023 roku dodano drewnianą ścieżkę przyrodniczą długości 900 metrów, z tablicami edukacyjnymi. W parku stoi willa Karola Dittricha. To popularne miejsce spacerów mieszkańców i turystów.

5. Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie

Muzeum Lniarstwa im. Filipa de Girarda mieści się w dawnej hali fabrycznej i prezentuje historię przemysłu lniarskiego w Polsce. Zgromadzono tu kilkadziesiąt zabytkowych maszyn, które służyły do produkcji tkanin. Wystawa stała nosi tytuł „Żyrardów. Miasto lnem tkane”.

Organizowane są tu pokazy mody i warsztaty. Muzeum otwarte jest od wtorku do niedzieli, a w czwartek zwiedzanie jest darmowe. Obok muzeum działa Industrialna Zagroda ze zwierzętami.

kościół Żyrardów ciekawostki atrakcje zabytki
Żyrardów ciekawostki: najwyższe na Mazowszu wieże kościoła

6. Kościół Matki Bożej Pocieszenia

Stojący przy Placu Jana Pawła II, Kościół Matki Bożej Pocieszenia zbudowano w latach 1900–1903. Projektował go Józef Pius Dziekoński. Wybudowano go z czerwonej cegły, ma styl neogotycki i dwie wieże o wysokości 70 metrów. Użyto ponad 3 milionów cegieł od Karola Dittricha. To największa budowla sakralna na Mazowszu.

We wnętrzu świątyni są secesyjne witraże z Pracowni Witraży Artystycznych. Kościół wzniesiono go z funduszy Dittricha i rodziny Sobańskich, odnowiono go na początku XXI wieku i jest ważnym zabytkiem miasta.

7. Resursa fabryczna – budynek z historią

Resursa fabryczna stoi przy ulicy 1 Maja. Powstała w XIX wieku dla elit fabryki i była siedzibą Zrzeszenia Urzędników Zakładów Żyrardowskich. W 1889 roku gościła szacha Persji Nasera ad-Dina.

Ten zabytkowy budynek rewitalizowano w 2010 roku, ma salę koncertową z malowidłami sufitowymi. Obecnie działa tu hotel i restauracja, organizowane są wydarzenia kulturalne. Przed nim od 2016 r. stoi pomnik Filipa de Girarda z brązu, wysokości 2 metrów.

Stara przędzalnia w Żyrardowie atrakcje zabytki
Żyrardów ciekawostki: Stara przędzalnia

8. Stara Przędzalnia w Żyrardowie

Stara Przędzalnia, to zabytek stojący przy ulicy 1 Maja. Wybudowano ją z czerwonej cegły w XIX wieku jako część fabryki i była wówczas największym budynkiem Żyrardowa. W 1913 roku przekształcono ją w lofty mieszkalne, zachowując jej industrialny charakter.

9. Muzeum Lniarstwa

W Żyrardowie jest tylko jedno muzeum – Muzeum Lniarstwa. przy ulicy Dittricha, w dawnej fabryce. Prezentuje maszyny i historię lnu. Zajmuje kilka hal przemysłowych. Powstało w XXI wieku.

10. Rekreacja w Żyrardowie

Żyrardów ma kilka miejsc, w których mieszkańcy mogą wypocząć. Wspomnieliśmy już o Parku Dittricha. W 2018 roku wyremontowano Zalew Żyrardowski, w którym można wędkować i wokół którego można spacerować. W mieście jest 36 km tras rowerowych. Dodamy, że w pobliżu znajduje się Bolimowski Park Krajobrazowy.

Żyrardów ciekawostki i zdjęcia (3): (c) Sadurski.com / GR

Zobacz też:
>
>

Sarbinowo ciekawostki atrakcje plaża Poprzedni post Sarbinowo – nadbałtycka wieś turystyczna oraz jej okolice
humor samochody dowcipy o samochodach kawały o kierowcach kierowcy Następny post Dowcipy o kierowcach