aksamitka kwiat aksamitki ciekawostki kwiaty

Aksamitka – strażnik ogrodu

Czas czytania:1 minut/y, 11 sekund/y

Chemiczne środki ochrony roślin nie są jedynym sposobem ochrony naszych ogrodów przed szkodnikami. Warte uwagi i polecenia są metody naturalne, polegające m.in. na zastosowaniu określonych gatunków roślin. Jednym z takich gatunków jest aksamitka

O aksamitce słów kilka

Są to rośliny jednoroczne o zapachu, który większość osób określa jako niezbyt miły. Pochodzą z Meksyku. Mają małe wymagania. Rosną na każdej glebie, zarówno w słońcu jak i w cieniu.

Aksamitki uprawia się z rozsady i bardzo dobrze znoszą przesadzanie. W naszych ogrodach hoduje się trzy gatunki aksamitki:

> wyniosła (zwaną wzniesioną),
> rozpierzchła
> wąskolistna.

Mogą występować także mieszańce tych odmian, dające ciekawe efekty kolorystyczne.

Aksamitki i szklarnie

Uprawa ekologiczna ma swoje wymagania. Podstawową jest ograniczanie chemicznych środków ochrony roślin. Tutaj z pomocą przychodzi aksamitka rozpierzchła. Uważa się że znakomicie chroni ona uprawy przed wełnowcami, u nas występującymi tylko w szklarniach. Nie ma na to dowodów naukowych, ale prawdopodobnie głównym czynnikiem odstraszającym wełnowce jest nieprzyjemny zapach liści i kwiatów tej rośliny.

Aksamitka, przyjaciółka innych roślin

Zauważono także, że aksamitki rosnące w pobliżu róż lub pomidorów zmniejszają liczebność mszyc pasożytujących na tych roślinach. Dzieje się tak, ponieważ aksamitki przywabiają bzygi. To naturalni wrogowie mszyc.

Warto zatem posadzić aksamitki w pobliżu wejścia do szklarni oraz róż w naszych ogrodach. Poza niezwykle pożyteczną rolą odstraszania pasożytów, ich zaletą jest także piękny wygląd oraz długi okres kwitnięcia.

Ciekawostki o aksamitce: Sadurski.com

Zobacz też:
> Tulipany
> Kalafior
> Niebieskie truskawki

hipopotam ciekawostki hipopotamy o hipopotamach Poprzedni post Fascynujące ciekawostki o hipopotamach
Kołobrzeg ciekawostki atrakcje zabytki Następny post Kołobrzeg – niesamowite ciekawostki