Algi morskie – ciekawostki, rodzaje
Algi morskie zwane są także wodorostami, glonami oraz warzywami morskimi. Znane są od wieków ze swoich wartości pielęgnacyjnych, zdolności przedłużania życia i zdrowia oraz zapobiegania chorobom. Algi są bogactwem minerałów, witamin i aminokwasów a także wartościowym źródłem wapnia, jodu i żelaza. Algi morskie ciekawostki
Oto zestawienie kilku wybranych wodorostów w postaci suszu, dostępnych w handlu.
1. Agar
Wyglądem przypomina brązowe, czerwone i fioletowe pióra o długości 1 m. Jest wykorzystywany do robienia żelatyny. Agar posiada lekko słodki smak oraz dobroczynne właściwości lecznicze wpływające na płuca, wątrobę, serce. Ma działanie delikatnie przeczyszczające, wspomagające trawienie, wspomaga oczyszczanie organizmu z radioaktywnych i toksycznych zanieczyszczeń. Stanowi dobre źródło wapnia i żelaza.
2. Dulse
Dulse posiadają czerwone i niebieskie zabarwienie, a kształtem przypominają rękawicę. Mają słony smak i są bogatym źródłem jodu i manganu. Mogą stanowić lekarstwo na wirusa opryszczki oraz na chorobę morską. W kuchni wykorzystywany jako przyprawa do zup.
3.Hijiki
Hijiki mają brązowe gałęzie i rosną na skałach oraz na dnie morza. Po wysuszeniu uzyskują kolor czarny. W smaku są słone i stanowią dobre źródło jodu, żelaza, wapnia oraz witamin z grupy B i niacyny. Wspomagają odchudzanie organizmu, biorą udział w budowaniu zębów i kości oraz wspomagają funkcje hormonów.
4. Arame
Arame mają ciemne żółte zabarwienie, kształtem przypominają bukiety z liści, po wysuszeniu uzyskują kolor czarny. Posiadają smak słony oraz właściwości lecznicze, podobne jak w przypadku hijiji. Są tradycyjnie stosowane w schorzeniach kobiecych oraz dolegliwościach jamy ustnej.
5. Kelp
Kelp ma żółte zabarwienie i należy do największych i najdłuższych roślin morskich, mierzy nawet do 500 metrów. Jego spożywanie korzystnie wpływa na pracę nerek oraz tarczycy, działa moczopędnie, przeciwzakrzepowo oraz reguluje gospodarkę hormonalną. Za sprawą dużej zawartości minerałów, świetnie zastępuje sól w kuchni i może być przechowywany w podręcznej solniczce.
6. Kombu
Kombu uważany jest za pożywienie najbardziej kompletne pod względem składu mineralnego, w związku z tym zwiększa on wartość wszystkich pokarmów, które są przygotowywane z jego dodatkiem.
7. Nori
Ich pędy przypominają puste rurki o ciemnojadeitowym kolorze. Nori charakteryzują się słodko-słonym smakiem. Spośród wszystkich wodorostów nori zawierają najwięcej białka oraz są najłatwiej strawne. Stanowią również źródło witamin A i B1, oraz niacyny. Leczą powiększone wole, podskórne torbiele tłuszczowe, kurzajki, krzywicę. W kuchni dodawane są w celu ułatwienia trawienie potraw, głównie smażonych.
8. Wakame
Wakame kształtem przypominają skrzydła w kolorze oliwkowym. Mają słony smak oraz działanie moczopędne, przeciwdziałają powstawaniu guzów. Stanowią bogactwo wapnia oraz niacyny i tiaminy.
9. Mech irlandzki
Mech irlandzki, to szerokie wachlarze rosnące w kolorach czerwieni i fioletu oraz zieleni. W smaku są słone. Ich lecznicze właściwości wykorzystywane są w leczeniu wrzodów żołądka i dwunastnicy, chorób płuc a także dolegliwości związanych z nerkami i pęcherzem moczowym. Wykorzystywane są również w powstrzymywaniu miażdżycy naczyń krwionośnych. Dawniej w Irlandii mech irlandzki był wykorzystywany jako składnik pożywienia.
10. Spirulina
Spirulina, to niebieskozielona mikroalga, posiadająca działanie odżywcze, pomagająca zwalczyć niedobory, ale również dzięki dużej zawartości chlorofilu działa oczyszczająco. Jest również bogatym źródłem beta-karotenu, kwasu GLA i innych składników odżywczych. Ma lekko słony smak. Oczyszcza z toksyn nerki i wątrobę, buduje i poprawia jakość krwi, sprzyja rozwojowi właściwej flory bakteryjnej jelit oraz oczyszcza naczynia krwionośne.
Algi morskie ciekawostki: (c) Sadurski.com
Zobacz też:
> Owoce morza
> Kozie mleko
> Herbata Pu erh