Baku, stolica Azerbejdżanu i jego atrakcje
Baku atrakcje, ciekawostki, najważniejsze informacje. Zabytki, co warto zobaczyć
Baku informacje
1) Miasto Baku – stolica Azerbejdżanu, to najstarszy i największy portem nad Morzem Kaspijskim. Położona jest na południu Półwyspu Apszerońskiego, nad Zatoką Baskijską, 28 m p.p.m, co czyni ją najniżej położoną stolicą na świecie. Do tego największym miastem położonym w depresji. Mieszka tu 2,3 mln ludzi. Miasto zostało założone w V w., a wcześniej istniała tu osada, o której najstarsze wzmianki pochodzą z II w.
Baku zabytki
Miasto Wewnętrzne
2) Miasto Wewnętrzne, to najstarsza część miasta otoczona średniowiecznymi murami. Są tu zabytkowe obiekty. Baszta Dziewicza jest kamienną budowlą z XII w. o wysokości 29,5 m. Pałac Szachów Szyrwanu to pałacowy kompleks, którego budowę na początku XV w. rozpoczął szach Ibrahim I. Meczet Mahometa powstał w XI w. i jest najstarszą budowlą muzułmańską w Baku.
Ogniste Wieże
3) Ogniste Wieże, to zespół trzech wieżowców przypominających swym kształtem płomienie. Wieżowiec południowy jest najwyższy (wysokość do dachu 182 metry) i pełni funkcję mieszkalną. To najwyższy budynek w Baku. Wieżowiec wschodni przeznaczony jest na hotele. W wieżowcu zachodnim mieszczą się biura. Zewnętrzne ściany tych wieżowców pokryte są ekranami LED pozwalającymi na tworzenie barwnych iluminacji.
Meczet Bibi Hejbat
3) Meczet Bibi Hejbat nawiązuje w swej konstrukcji do świątyni z XIII w., którą w 1936 r. zburzyli bolszewicy. Miejsce to jest szczególnie ważne dla muzułmanów, a wewnątrz znajduje się grobowiec członka rodziny Mahometa. Z tarasu rozciąga się wspaniały widok na port i zatokę.
Meczet Taza Pir
4) Meczet Taza Pir powstał na początku XX w., na miejscu wcześniejszego meczetu. Ta monumentalna świątynia wybudowana została na wzgórzu i jest dobrym punktem orientacyjnym miasta. Wnętrza meczetu zdobione są oryginalnymi orientalnymi ornamentami i azerskimi wzorami malarskimi.
Meczet Hejdar
5) Meczet Hejdar powstał w latach 2012-2014 i nosi imię byłego prezydenta Azerbejdżanu, Hejdara. Ten największy meczet w Azerbejdżanie ma 12 tys. m2. Budowla ma dwie kopuły, z których wyższa ma 55 metry, a niższa 35 metrów wysokości. Są też cztery minarety, każdy o wysokości 95 metrów.
Ateszgah
6) Ateszgah, to dawna świątynia ognia związana z kultem hinduistów i zoroastrian. Płomienie, które czczono, wydobywały się na skutek zapłonu wypływającego tu naturalnie gazu ziemnego. Kompleks został wzniesiony w XVIII wieku przez wyznawców hinduizmu, natomiast sama świątynia powstała w starożytności. Obecnie mieści się tu muzeum.
Pałac Ismailija
7) Pałac Ismailija powstał w latach 1908-1913 według projektu polskiego architekta Józefa Płoszko. Zleceniodawcą był Musa Nagijew, potentat naftowy, który chciał w ten sposób upamiętnić swego zmarłego w młodym wieku syna. Budowla powstała w stylu gotyku weneckiego, a obecnie mieści się w niej Prezydium Narodowej Akademii Nauk Azerbejdżanu.
Baku co zobaczyć
Ulica Nizamiego
7) Ulica Nizamiego, to jedna z najsłynniejszych ulic w Baku. Wzdłuż niej ulokowane są dawne rezydencje, w których obecnie mieszczą się m.in. ambasady. Duży wkład w wygląd ulicy mieli polscy architekci: Józef Płoszko i Józef Gosławski. Swoje siedziby mają tu również banki oraz luksusowe sklepy.
Bulwar Nadmorski
8) Bulwar Nadmorski, to promenada, która ciągnie się wzdłuż wybrzeża Morza Kaspijskiego na długości ok. 4 km. Znajduje się tu m. in. 60-metrowy Diabelski Młyn zwany Okiem Baku, kino plenerowe oraz muzea.
Centrum Hejdara Alijewa
9) Centrum Hejdara Alijewa, to najważniejszy obiekt kulturalny w Azerbejdżanie. Ta futurystyczna budowla została zaprojektowana przez Zahę Hadid. Wewnątrz mieści się m. in. interaktywne muzeum dotyczące historii Azerbejdżanu oraz słynnego przywódcy narodowego, Hejdara Alijewa.
Aleja Szachidów
10) Aleja Szachidów, zwana jest również Aleją Męczenników. Mieści się tu cmentarz ofiar radzieckiej interwencji z 1990 r. oraz wojny o Górski Karabach z Armenią w latach 1988-1994. Poległych upamiętnia stojący tu pomnik. Aleja Szachidów położona jest na wzgórzu, z którego rozciąga się widok na panoramę miasta.
Pomnik Pawła Potockiego
11) Pomnik inż. Pawła Potockiego upamiętnia pochodzącego z polskiej rodziny inżyniera, który miał potężny wkład w rozwój przemysłu naftowego w Zatoce Bakijskiej. Grób, zgodnie z jego wolą, znajduje się nad brzegiem zatoki. Postać tę upamiętnia również jedna z ulic, nazwana od jego nazwiska.
Baku Crystal Hall
12) Baku Crystal Hall, to hala widowiskowo-sportowa, powstała w latach 2011-2012 na potrzeby zorganizowania 57. Konkursu Piosenki Eurowizji. Jej kształt przypomina złączone kryształy. Pokrycie diodami LED pozwala na uzyskiwanie barwnych iluminacji. Odbywają się tu m. in. koncerty i wydarzenia sportowe.
Muzea w Baku
Muzeum Historii Azerbejdżanu
13) Muzeum Historii Azerbejdżanu jest największym muzeum w Azerbejdżanie, a jednocześnie jednym z największych na Zakaukaziu. Ulokowano je w dawnej rezydencji Hadżi Zejnalabdina Tagijewa, zaprojektowanej przez polskiego architekta Józefa Gosławskiego. Jest tu prezentowana historia Azerbejdżanu od czasów prehistorycznych aż po obecne czasy.
Azerskie Muzeum Dywanów
14) Azerskie Muzeum Dywanów mieści się w ciekawym architektonicznie budynku, który swym kształtem przypomina rolkę dywanu. Prezentuje wystawy dotyczące historii tkactwa na tych ziemiach oraz różnych technik i szkół tkania. Tradycja tkania dywanów na tych ziemiach bierze swój początek jeszcze w starożytności i jest kultywowana po dziś.
Muzeum Literatury
16) Muzeum Literatury im. Nizamiego, to jedyne muzeum na świecie poświęcone urodzonemu w XII w. poecie Nizamiemu, który uważany jest za twórcę literatury perskiej. Wystawy prezentują rozwój literatury azerskiej. Muzeum posiada w swoich zbiorach m. in. niezwykle cenne manuskrypty i starodruki. Mieści się w zabytkowym budynku. W podcieniach balkonu umieszczono rzeźby sześciu postaci, ważnych dla literatury azerskiej.
Muzeum Sztuki Nowoczesnej
17) Muzeum Sztuki Nowoczesnej prezentuje dzieła z II poł. XX w., przede wszystkim prace azerskich artystów awangardowych. Można tam ponadto zobaczyć dzieła Salvadora Dali, Pablo Picasso i Marca Chagalla, które pochodzą od prywatnych kolekcjonerów.
Muzeum Miniaturowych Książek
18) Muzeum Miniaturowych Książek, to prawdopodobnie jedyna tego typu atrakcja na świecie. Obejmuje prywatną kolekcję Zarify Salahovej, na którą składa się ponad 6,5 tys. książek z 64. krajów. Trzy najmniejsze książki mają wymiary 2 mm x 2 mm, a ich czytanie możliwe jest tylko przy użyciu lupy.
Park Trofeów Wojennych
19) Park Trofeów Wojennych, to kontrowersyjne muzeum upamiętniające odzyskanie ziem Górskiego Karabachu przez wojska azerskie w 2020 r. Prezentowane są tu m. in. przedmioty należące do zabitych żołnierzy ormiańskich i sprzęt wojskowy. Najwięcej emocji wzbudzają woskowe manekiny przedstawiające martwych Ormian, które przez wielu określane są jako karykaturalne.
Baku atrakcje: (c) Sadurski.com
Zobacz też:
> Dubaj
> Erywań, stolica Armenii
> Izmir, Turcja