Ciekawostki o Belize. Ameryka Środkowa

Belize ciekawostki atrakcje Ameryka Środkowa

Belize, kraj w Ameryce Środkowej. Raj dla miłośników nurkowania, świetne miejsce na wypoczynek. Ciekawostki o Belize. Zapraszamy na wycieczkę do Belize

Informacje o Belize

* Belize, to państwo w Ameryce Środkowej. Leży na półwyspie Jukatan, nad Morzem Karaibskim.

* Powierzchnia Belize wynosi ok. 23 tys. km kwadratowych. Mieszka tu ok. 400 tysięcy ludzi. W ostatnich kilkudziesięciu latach liczba ta wzrosła kilkukrotnie.

* Od północy graniczy z Meksykiem, a od zachodu z Gwatemalą.

* Blisko połowę powierzchni Belize zajmują wilgotne lasy równikowe. Użytki rolne, to 1/5 powierzchni kraju.

* Główną grupą etniczną w Belize są Murzyni, Mulaci i Metysi, którzy stanowią blisko 3/4 ludności. Indianie, to 10 procent ludności, potomkowie Majów oraz Garifuna (potomkowie Murzynów i Indian), to 8 procent. Najmniej jest białej ludności i Azjatów.

* W 1981 r. Belize uzyskało niepodległość, jednak weszło w skład brytyjskiej Wspólnoty Narodów i zachowało na swoim terytorium brytyjskie bazy wojskowe. Wcześniej Belize było brytyjską kolonią i nazywane było Brytyjskim Hondurasem.

Belize ciekawostki atrakcje Ameryka Środkowa

Ciekawostki o Belize, państwie w Ameryce Środkowej

* Belize jest monarchią, a głową państwa jest brytyjska królowa.

* Belize posiada dwuizbowy parlament.

* Belize podzielone jest na 6 dystryktów: Belize, Cayo,Corozal, Orange Walk, Stann Creek i Toledo.

* Językiem urzędowym Belize jest angielski, choć wielu mieszkańców posługuje się językiem kreolskim, zwanym tu „Broken English”.

* Wyznanie. Katolików jest tu 50 procent, protestantów 35 procent.

* Walutą Belize jest dolar blizeński (BZE), zwany tu po prostu dolarem. Na banknotach jest wizerunek brytyjskiej królowej.

* Przemysł Belize jest słabo rozwinięty, a gospodarka kraju opiera się na rolnictwie i leśnictwie. Belize jest eksporterem trzciny cukrowej, roślin cytrusowych i bananów.

* Co roku Belize odwiedza milion turystów. Turystyka jest ważną gałęzią tutejszej gospodarki.

żółw wodny morski Belize ciekawostki atrakcje Ameryka Środkowa

Pod wodą można w Belize spotkać takie żółwie. Ciekawostki o Belize

Z historii Belize

* W latach 1500 p.n.e. do 900 n.e. na Belize rozwijała się cywilizacja Majów. Założyli m.in. Caracol, Lamanai i Lubaantum. Pozostawili po sobie niemal 900 świątyń (obecnie w większości to ruiny, badane przez archeologów).

Archeologowie badają szereg miejsc z tego okresu. Miejsca archeologiczne znajdują się w: Actun Tunichil Muknal, Altun Ha, Baking Pot, Barton Creek Cave, Cahal Pech, Caracol, Cerros, Chaa Creek, Colha, Cuello, El Pilar, Ka’Kabish, K’axob, La Milpa, Lamanai, Louisville, Lower Dover, Lubaantun, Marco Gonzalez, Minanha, Nim Li Punit, Nohmul, Nohoch Che’en, Pusilha, San Estevan, Santa Rita, Tipu, Uxbenka, Xnaheb i Xunantunich.

żółw wodny morski Belize ciekawostki atrakcje Ameryka Środkowa

Las palmowy. Belize ciekawostki

Ciekawostki o Belize

* Wybrzeża Belize są często nawiedzane przez huragany. Jeden z nich w 1961 roku zniszczył dawną stolicę kraju Belize City. Wkrótce potem zdecydowano, że zostanie zbudowana nowa stolica kraju, Belmopan. To kilkunastotysięczne obecnie miasto jest stolicą Belize od 1970 r.

* W Belize nie ma linii kolejowych.

* W Belize żywa jest legenda o El Sisimito. To stwór podobny do Wielkiej Stopy i Yeti, ale nie ma kolan, stopy ma na plecach i zjada ludzi.

Belize ciekawostki atrakcje Ameryka Środkowa

Jedna z pięknych plaż w Belize

* W Belize znajduje się jedyny na świecie rezerwat jaguarów.

* Podobno przysmakiem na Belize są paki, zwane królewskimi szczurami.

* Miejsce, które często pokazywane jest na zdjęciach z Belize, jest Great Blue Hole. To rozpadlina w Morzu Karaibskim, ok. 80 km od wybrzeża. Ma kształt okręgu, 120 metrów głębokości i jest idealnym miejscem do nurkowania.

* Na Belize żyją wyjce czarne. Te małpy o sierści koloru czarnego należą do najgłośniejszych zwierząt świata. Można je usłyszeć z odległości nawet 5. kilometrów.

Belize ciekawostki atrakcje Ameryka Środkowa

Wśród takich widoków można wypoczywać! Belize ciekawostki

Wyspy Belize

W skład Belize wchodzi także kilkaset wysp położonych w pobliżu wybrzeża. Poniżej informacje o kilku z nich.

* Ambergris Cay, to największa wyspa Belize w dystrykcie Belize. Jest to bardzo popularne miejsce wakacyjnego wypoczynku, z rozbudowaną infrastrukturą turystyczną. Jest tu Rezerwat Rafy Koralowej Belize, a w nim piękny rafy koralowe i pół tysiąca gatunków ryb. Jest też Morski Rezerwat Hol Chan (to 8 km kwadratowych podwodnych korali). Największym kurortem na wyspie jest kilkutysięczne San Pedro.

San Pedro Belize ciekawostki atrakcje Ameryka Środkowa

San Pedro na wyspie Ambergris Cay. Belize ciekawostki

* Turneffe – tak nazywa się grupa wysp w pobliżu wybrzeża Belize. Miejsce to odwiedza ponad połowa wszystkich turystów przybywających do Belize. To wymarzone miejsca dla miłośników nurkowania, wędkowania i snorkelingu. Atol ma około 48 km długości i 16 km szerokości. Jest tu rezerwat morski Turneffe Atoll Marine Reserve, z pięknymi rafami koralowymi.

Caye Belize ciekawostki atrakcje Ameryka Środkowa

Plaża na wyspie Caye Caulker. Belize ciekawostki

* Wyspa Caye Caulker (czasem też: Cayo Corker), leży 32 kilometry na północ od miasta Belize City. Caye Caulker, to także nazwa największego miasta tej wyspy. Są tu: lotnisko, port oraz infrastruktura turystyczna (hotele, sklepy, restauracje). Wyspa podobno została sprzedana w 1869 r. Jamesowi Blake’owi za 625 dolarów. Wcześniej, w XVIII wieku piraci atakowali stąd statki hiszpańskiej floty.

Ciekawostki o Belize: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Mauritius
> Sri Lanka
> Teneryfa