Staten Island – wyspa obok Nowego Jorku

Staten Island nowojorski Manhattan wieżowce woda zatoka flaga USA

Wyspa Staten Island, jeden z okręgów (dzielnic) Nowego Jorku. Informacje, ciekawostki, co warto zobaczyć

Informacje o Staten Island

1) Wyspa Staten Island ma 153 km kwadratowe powierzchni i od 1898 r. jest jednym z okręgów (dzielnic) Nowego Jorku. Do 1975 r. okręg nazywał się: Richmond.

2) Mieszka tu pół miliona ludzi (2/3 z nich, to biali). Niektórzy codziennie dojeżdżają do pracy w Nowy Jorku, korzystając z promu Staten Island Ferry.

3) Staten Island, to dzielnica cicha, zielona (największa powierzchnia terenów zielonych ze wszystkich dzielnic Nowego Jorku) i bez wieżowców. Przeważają tu domy jednorodzinne, a ceny nieruchomości są niższe niż w innych dzielnicach Nowego Jorku. W przeciwieństwie do Manhattanu, nie ma tu problemów z parkowaniem samochodów.

4) To jedna z najbezpieczniejszych dzielnic Nowego Jorku. Są tu dobre szkoły i kilka college’ów, np. Staten Island College będący częścią CUNY.

5) Staten Island z Manhattanem, jak już wiemy, ma połączenie promowe. Z Brooklynem ma połączenie przez most Verrazano Bridge (przejazd jest płatny), a do New Jersey są 3 mosty: Outerbridge Crossing, Bayonne Bridge i Goethals Bridge. Jest też linia kolejowa Staten Island Railway.

most Verrazano Staten Island ciekawostki Manhattan Nowy Jork
Most Verrazano łączy Brooklyn i Staten Island (na górze)

6) Aby zrobić większe zakupy nie trzeba płynąć na Manhattan. Na Staten Island jest duże centrum handlowe Staten Island Mall.

7) W skład dzielnicy Staten Island oprócz głównej wyspy wchodzi pięć mniejszych, niezamieszkanych wysp: The Isle of Meadows, Prall’s Island, Shooters Island, Swinburne Island i Hoffman Island.

Staten Island – ciekawostki

8) W 1661 r. przybyli tu Holendrzy i założyli osadę Oude Dorp. Sześć lat później wyspę opanowali Anglicy.

9) Na Staten Island kręcono kilka filmów, w tym „Ojca chrzestnego”. Urodziły się tu m.in. piosenkarki: Christina Aguilera i Joan Baez.

Staten Island Museum ciekawostki Manhattan Nowy Jork
Staten Island Museum. Foto: LJR Photography / cc-by sa 4.0

Atrakcje na Staten Island

10) Osoby odwiedzające Staten Island mogą tu liczyć na takie atrakcje, jak:

  • – Snug Harbour (Snug Harbor Cultural Center & Botanical Garden) – chiński ogród botaniczny, domy z XIX wieku, Centrum sztuki współczesnej Newhouse,
  • – Muzeum Dziecięce,
  • – Staten Island Museum (Staten Island Institute of Arts & Sciences, założone w 1881 r. , zbiory historyczne, botaniczne, itp),
  • – Historic Richmond Town („wioska” z XVIII wieku),
  • – National Lighthouse Museum (muzeum otwarte w 2015 r., poświęcone historii latarni morskich).
  • – Staten Island Zoo (3,2 ha powierzchni, ok. 1400 zwierząt, działa od 1936 r.).

Ciekawostki o Staten Island: (c) Sadurski.com
Górne foto: Manhattan z nabrzeża Staten Island

Zobacz też:
> Long Island
> Coney Island, Nowy Jork
> Stan Utah, USA