Betlejem – 10 ciekawostek o miejscu narodzenia Chrystusa
Miasto Betlejem ciekawostki i najważniejsze fakty o miejscu, gdzie przyszedł na świat Jezus Chrystus
Betlejem i jego historia
1) Betlejem, to 30-tysięczne miasto w Gubernatorstwie Betlejem, na terenie Autonomii Palestyńskiej. Leży w zachodniej części Judei (kraina geograficzna), 10 km na południe od Jerozolimy.
2) Według Ewangelii wg Mateusza i Łukasza w Betlejem narodził się Jezus Chrystus. Miasto jest ośrodkiem kultu religijnego chrześcijan i miejscem pielgrzymek.
3) Betlejem (w języku hebrajskim Bêṯ Leḥem), to „Dom Chleba”.
4) Z Księgi Rodzaju wiem, że kiedyś Betlejem nazywało się Efrata.
5) Z historii najnowszej: Od 1948 r. Betlejem należało do Jordanii, od 1967 r. jest w granicach Izraela.
6) Na terenie Betlejem znajdują się:
– Bazylika Narodzenia Pańskiego,
– Kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej,
– Grota Mleczna,
– klasztory i kościoły Pole Pasterzy,
– Studnia Dawida.
Miejsce narodzin Chrystusa
7) Bazylika Narodzenia Pańskiego, to wczesnochrześcijańska, pięcionawowa bazylika w Betlejem. Wybudowano ją w IV wieku i potem była przebudowywana. Została zbudowana nad miejscem, gdzie według tradycji chrześcijańskiej narodził się Jezus Chrystus. To jeden z najstarszych nieprzerwanie funkcjonujących kościołów na świecie. W krypcie pod ołtarzem (wybudowanej w 326 roku) jest Grota Narodzenia. Ma kształt prostokąta o wymiarach: 12,3 m długości, 3,5 m szerokości i 3 m wysokości.
8) Z Bazyliką Narodzenia Pańskiego sąsiaduje rzymskokatolicki kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Został wybudowany w 1888 roku, w miejscu wcześniejszej średniowiecznej świątyni. W lewej bocznej nawie kościoła znajduje się zejście do grot, w tym do Groty Narodzenia. Z Kościoła św. Katarzyny co roku stacje telewizyjne transmitują Pasterkę.
Fakty o Betlejem
9) W Betlejem od 1973 r. istnieje niepubliczna palestyńska uczelnia katolicka. Z powodu konfliktu izraelsko-palestyńskiego, uczelnia była wielokrotnie zamykana przez władze izraelskie. Najdłuższy okres zamknięcia trwał trzy lata (od października 1987 do października 1990).
10) Wśród długiej listy miast partnerskich Betlejem, jest polskie miasto Częstochowa. Także m.in. Ateny, Florencja, Glasgow, Grenoble, Kolonia, Kordoba, Lizbona, Mediolan, Orlando, Sacramento i Strasbourg.
Ciekawostki o Betlejem: (c) Sadurski.com
Na górnym foto: Bazylika Narodzenia Pańskiego, foto: Berthold Werner / cc-by-sa 3.0
Zobacz też:
> Jordania
> Historia Bożego Narodzenia