20 ciekawostek o Chojnowie, woj. dolnośląskie
Chojnów ciekawostki i najważniejsze informacje. Historia, zabytki, co zobaczyć z Chojnowie i z czego słynie to miasto
Chojnów
1) Chojnów, to ponad 13-tysięczne miasto w województwie dolnośląskim, w powiecie legnickim. Leży nad rzeką Skorą.
2) Początkowo miejscowość nazywała się Haynów.
3) Obecny miejski herb, w nieco innej formie graficznej niż obecnie, znajdował się na miejskiej pieczęci z końca XIII wieku. Trzy wieże z herbu nawiązywały do wyglądu stojącego wtedy książęcego zamku.
Chojnów ciekawostki z historii
4) Miastem został w XIII wieku. Największą tragedią w historii Chojnowa był najazd husytów 26 kwietnia 1428 roku. Husyci wymordowali niemal wszystkich mieszkańców.
5) W Chojnowie trzykrotnie był Napoleon Bonaparte, w 1813 roku był tu król pruski Fryderyk Wilhelm II oraz rosyjski car Aleksander I.
6) Bitwa pod Chojnowem miała miejsce w 1813 roku. Starły się wtedy wojska Napoleona i armia pruska.
7) Chojnów spod okupacji niemieckiej został wyzwolony 10 lutego 1945 r., tracąc podczas walk 1/3 swej zabudowy. Wkrótce wysiedlono ludność niemiecką, a w jej miejsce przybyli polscy osadnicy.
Chojnów zabytki, ciekawe miejsca
8) Zamek zbudowano w Chojnowie w drugiej połowie XIII wieku. Po spaleniu przez husytów, w połowie XVI w. został całkowicie przebudowany w stylu renesansowym. Po pożarach w XVIII w. został częściowo rozebrany i znów przebudowany. Obecnie mieści się w nim Muzeum Regionalne. Są tu zbiory archeologii, etnografii, historii i sztuki. Adres: pl. Zamkowy 3.
9) Największą świątynią Chojnowa jest rzymsko-katolicki kościół św. Piotra i Pawła. Stoi przy ul. Rynek 1 i dominuje nad resztą zabudowy rynku. Został zbudowany w XIV wieku jako budowla gotycka, potem był przebudowywany. Przez jakiś czas był kościołem ewangelickim Panny Marii. Wewnątrz świątyni znajduje się m.in. gotycki tryptyk z Madonną w otoczeniu świętych z ok. 1500 roku.
10) Zbudowana z cegły 15-metrowej wysokości gotycka Baszta Tkaczy stanęła około 1400 roku i wchodziła w skład murów miejskich. W 1651 r. baszta otrzymała szachulcową, ośmioboczną nadbudówkę zwieńczoną hełmem z iglicą. To architektoniczny symbol miasta.
11) Barokowy pałac stojący przy ul. Piotrowickiej 2 zbudowano w 1739 roku. U zbiegu ulic Jarosława Dąbrowskiego i Stanisława Małachowskiego stoi też kamienica z XIX/XX wieku, przypominająca wyglądem renesansowy pałacyk.
12) Neorenesansowy budynek ratusza zbudowano w latach 1878-1881.
13) Przy ul. Lubińskiej zachowały się pozostałości murów miejskich z XIV wieku. Zostały wybudowane z bazaltu z okolicznych kamieniołomów.
14) Kościół Niepokalanego Poczęcia NMP stojący przy ul. Dąbrowskiego 17, zbudowano w latach 1909-1911.
15) Na Rynku Chojnowa znajduje się fontanna z rzeźbą przedstawiającą tkacza. Ta postać jest znanym symbolem miasta. Nawiązuje do tkackich tradycji miasta.
Chojnów ciekawostki
16) Chojnowski rynek ma kształt trójkąta o wymiarach 60×300 metrów. Wcześniej przechodziła tędy droga handlowa.
17) Budynek dworca kolejowego otwarto w w 1845 roku, gdy miasto nazywało się Haynau. Obok jest też dworzec PKS.
18) Największym parkiem Chojnowa jest Park Piastowski. Zaczął powstawać pod koniec XIX wieku, a na jego terenie od 1915 r. stoi wieża ciśnień.
19) Doroczne Dni Chojnowa, to dwudniowa impreza odbywająca się w czerwcu, na chojnowskim rynku.
20) Klub piłkarski KS Chojnowianka powstał w 1946 roku i kilkukrotnie zmieniał nazwę. Piłkarze rozgrywają mecze na Stadionie Miejskim, mającym 800 miejsc siedzących.
Chojnów ciekawostki i zdjęcia: (c) Sadurski.com