Chorzele – ciekawostki o mieście na Mazowszu
Miasto Chorzele ciekawostki i najważniejsze informacje
Chorzele ciekawostki i informacje
1) Chorzele, to miasto w północnej części województwa mazowieckiego. Ma 3 tys. mieszkańców.
2) Chorzele były miastem w latach 1542 do 1870, a w 1919 r. ponownie otrzymały prawa miejskie.
3) Pierwsza pisemne wzmianki o istnieniu osady położonej wówczas na skraju puszczy, pochodzą z 1444 r., a potem z 1472 roku.
4) Nazwa Chorzele wiąże się się z prasłowiańskim słowem: orz (horz), czyli: koń.
Chorzele atrakcje
5) Nad centrum Chorzel góruje wieża rzymskokatolickiego kościoła Trójcy Przenajświętszej. Kościół wybudowano w latach 1872-1878, a jego architektem jest Adolf Schimmelpfennig. Wieżę dobudowano w 1889 roku.
6) Na placu w centrum miasta znajduje się pomnik Tadeusza Kościuszki na koniu, z szablą trzymaną we wzniesionej dłoni. Na cokole znajdują się herby miast: Ostrołęki, Przasnysza i Szczytna.
7) W Chorzelach stoi niedziałający już wiatrak z XIX wieku. Przy ul. Szkolnej 4 jest Mazowieckie Centrum Sportów Zimowych (a w nim m.in. kryta pływalnia). W mieście działa też Biblioteka Publiczna.
Chorzele – historia i współczesność
8) W 1905 roku ludność żydowska stanowiła 57% mieszkańców Chorzel. Odpowiadało to liczbie 2301 osób. Podczas II wojny światowej hitlerowcy również w Chorzelach prowadzili eksterminację ludności żydowskiej. Został też wtedy zdewastowany cmentarz żydowski oraz zburzono synagogę.
9) W Chorzelach istnieje (lecz obecnie nie działa) stacja kolejowa, którą wybudowano w 1917 roku. Najbliższe dworce kolejowe znajdują się w Ciechanowie i Szczytnie. Z Chorzel są połączenia autobusowe, m.in. z Warszawą.
10) W Chorzelach odbywają się festyny miejskie, m.in. w środku wakacji na Stadionie Miejskim organizowana jest 2-dniowa impreza pod nazwą Dni Chorzel. Występują m.in. znane zespoły muzyczne.
Chorzele ciekawostki i zdjęcia: (c) Sadurski.com