Z czego słynie Choszczno
Choszczno ciekawostki i fakty o mieście, które warto znać. Co zobaczyć w Choszcznie
Choszczno – fakty
1) Choszczno, to 15-tysięczne miasto w woj. zachodniopomorskim. Jest siedzibą powiatu choszczeńskiego i gminy miejsko-wiejskiej Choszczno. Stąd do Szczecina jest 80 kilometrów.
2) Nazwa Hoscno została wymieniona w dokumencie z 1233 roku. Miejscowość prawa miejskie uzyskała w 1284 roku.
3) Nadleśnictwo Choszczno utworzono w 1992 roku. Zajmuje obszar ponad 14,6 tys. ha. W jego skład wchodzi 8 leśnictw.
Co jest ciekawego w Choszcznie
4) Kościół Narodzenia NMP zbudowano w XIV wieku w stylu gotyckim. Później był przebudowywany. Po zniszczeniu podczas II wojny światowej został odbudowany, zyskując ponownie gotycki wygląd.
5) Figura Choszcza, legendarnego założyciela miasta, od 1984 r. stoi na rondzie u zbiegu ul. Wolności i ul. Bohaterów Warszawy.
6) Muzeum Ziemi Choszczeńskiej utworzono w 1992 roku. Obecnie mieści się w Zespole Szkół nr 1 (ul. B.Chrobrego 31a). Zbiory obejmują kilkaset eksponatów.
7) W centrum Choszczna znajduje się jezioro Kluki (Klukom). Zbiornik ma powierzchnię 85 ha i jest jednym z jezior Pojezierza Choszczeńskiego. Wokół jeziora jest promenada, mająca 10 km długości. Jest też plaża miejska, można tu pożyczyć sprzęt wodny.
8) W Choszcznie od 2002 r. znajduje się Aleja Gwiazd Kolarstwa Polskiego (patrz foto na samej górze). Swoje dłonie odcisnęło tu szereg znanych kolarzy polskich.
Choszczno ciekawostki z historii
9) Wiemy, że w XIV/XV wieku był tu czworoboczny rynek, od którego rozchodziły się ulice. Stał tu ratusz, kościół z cmentarzem, kramy i jatki. Miasto otaczały mury, na których stało 5 baszt oraz 3 były bramy: Wysoka, Młyńska i Kamienna. Na pieczęciach miejskich znajdował się herb miasta. Dodamy, że do dziś zachowały się fragmenty murów miejskich z XIV-XV wieku.
10) Podczas zdobywania miasta w 1945 roku, zniszczone zostało 83% zabudowy. Odbudowa trwała do lat 60-ych.
Choszczno ciekawostki: (c) Sadurski.com
Zdjęcia: Kapitel / cc by-sa 4.0
Zobacz też:
> Darłowo
> Drzewica, woj. łódzkie