Niesamowite ciekawostki kosmetyczne
Informacje o kosmetykach, które powinnaś poznać. Szminka, kremy, wybielacz, frencz, ondulacja włosów, pierwszy sklep z kosmetykami i inne ciekawostki kosmetyczne
Kosmetyki – ciekawostki
1) Pierwszy wybielacz do cery wynaleziono w 1521 roku. Był drogi, więc było na niego stać tylko najbogatszych. Wśród jego podstawowych składników były ocet i tlenek ołowiu. Po nałożeniu wybielacza na twarz należało ją powlec białkiem jajka, co dodatkowo wygładzało zmarszczki. Ponieważ nie było jeszcze środków do demakijażu, po odpadnięciu od skóry całego płata wybielacza, to miejsce należało uzupełnić.
2) Pierwszy sklep z kosmetykami powstał w 1909 r. w Londynie, przy Oxford Street. Wcześniej produkty upiększające sprzedawano wstydliwie i nieoficjalnie.
3) Podobno słowo kosmetyka pochodzi od greckiego słowa “kosmos”, oznaczającego: ozdabiać, aranżować.
4) Określenie “hairdreser” czyli “ubieracz włosów” powstało we Francji.
5) W ciągu całego życia kobieta zjada od 2 do 8 kg szminki. Robi to podczas oblizywania ust, jedzenia i picia. W dodatku pomimo tego, że w szminkach znajduje się m.in. ołów, kadm, toksyny i parafina szkodząca szkliwu zębów.
6) W XVIII wieku znacznie więcej uwagi zwracano na swój wygląd i swoją atrakcyjność, fryzjerów było coraz więcej. W 1767 r. w Paryżu było ich ok. 1200, a fryzury projektowali znani malarze. Nic dziwnego, że ceny usług fryzjerskich były tak wysokie, że artystokratki upinały włosy raz na dwa tygodnie. Niestety wygląd był najważniejszy. Do usztywniania włosów używano łoju wołowego lub niedźwiedziego. Takie fryzury po prostu śmierdziały, więc aby zamaskować smród, używano dużo perfum o intensywnym zapachu.
7) Niesłusznie mówi się, że olej rycynowy jest zdrowy. To, co powstaje po tłoczeniu oleju rycynowego, na szczęście nie zawiera już rycyny. To śmiertelnie trujący środek toksyczny, którego znikome ilości mogą doprowadzić do śmierci człowieka.
8) Grecki fizyk Galen ok. 200 roku p.n.e zmieszał wodę, wosk pszczeli i olej z oliwek. Obecne kremy chłodzące mają podobny skład.
9) Amerykanin Jeff Pink (założyciel firmy Orly) w latach 70-ych XX wieku wynalazł frencz. Nazwa pochodzi z tego, że wynalazek po raz pierwszy zaprezentowano na targach w Paryżu (french = francuski), gdzie natychmiast stał się wielkim hitem.
Ciekawostki o lakierze do paznokci
10) Gdy była czarno-biała telewizja i kręcono czarno-białe filmy, kobiety musiały nakładać na usta czarny kolor szminki. Dzięki temu na ekranie ich usta były bardzo “apetyczne”. W telewizji i w kinie ostra czerwień pomadki w zasadzie nie różniła się od normalnego koloru ust.
11) Maszyna do robienia trwałej ondulacji włosów powstała w 1906 roku, a jej wynalazcą był Charles Nestle. Głowę trzeba było w niej trzymać przez 12 godzin. Ponieważ były w niej gorące żelazka, często paliły one włosy. 21 lat później, w 1927 roku można już było robić trwałą na zimno. Środka jaki tu wykorzystano, używano wcześniej do rozkręcania włókien wełny owczej.
12) Pierwszy krem chroniący skórę przed promieniami słonecznymi zaczęto używać w latach 20. XX wieku.
Ciekawostki kosmetyczne: uroda za wszelką cenę
13) W starożytnym Rzymie i Egipcie bogate kobiety do wybielania cery używały silnie toksycznej bieli ołowiowej (inne nazwy: biel wenecka, cerusyt). Po dłuższym używaniu dochodziło do przebarwień skóry. Jedne fragmenty skóry robiły się zielone, inne żółte albo czarne. Trzeba było nakładać jeszcze więcej bieli, a ta powodowała jeszcze większe, nieodwracalne zniszczenia cery. Nie tylko jej. Pojawiała się choroba zwana ołowicą. Wypadały włosy, pojawiała się próchnica zębów, dochodziło nawet do uszkodzenia płuc.
14) Gdy rozeszła się wieść, że cudownym specyfikiem jest arszenik, wiele kobiet kąpało się w wodzie z jego dodatkiem, aby mieć piękną, jasną cerę. Fortunę na sprzedaży arszeniiku zarobiła w XVII wieku Włoszka Giulia Tofana, sprzedając produkt o nazwie „Aqua Tofana”. Robiła to wiedząc, że arszenik jest trucizną. Gdy wskutek stosowana jej produktu umarło ponad 600 ludzi, została osadzona i skazana na śmierć.
15) Niestety aresznik jako rzekomy środek upiększający, znów stał się modny w USA na przełomie XIX i XX wieku. Sprzedawano wtedy produkty, które zachwalali nieistniejący w rzeczywistości lekarze. Tym razem nie trzeba było zażywać kąpieli z arszenikiem, ale go połykać! Wyniki zażywania były straszne: ślepota, uszkodzenia nerek, układu nerwowego, krwotoki. Utrata włosów i bielactwo były w tym przypadku najmniej “kłopotliwe”.
Ciekawostki kosmetyczne: (c) Sadurski.com
Zobacz też:
> Ciekawostki o perfumach
> Lakier do paznokci
> Ciekawostki o lakierze do włosów