cmentarz Forest Lawn Memorial Park Glendale Kalifornia

Cmentarz Forest Lawn – tu leży Michael Jackson

Czas czytania:3 minut/y, 51 sekund/y

Forest Lawn Memorial Park jest prywatnym cmentarzem w miejscowości Glendale, w Kalifornii. Został założony w 1906 roku przez grupę przedsiębiorców z San Francisco. Obecnie jest to miejsce spoczynku 250 tysięcy zmarłych, a cmentarz odwiedza ponad milion osób rocznie

Zmarli pochowani są w ziemi, a niektórzy także w Great Mausoleum, budynku przypominającym kościół. Część grobów w tym mauzoleum jest dostępna dla każdego (np. grób Elizabeth Taylor), ale są też miejsca strzeżone przez strażników, do których dostęp mają tylko osoby wybrane (rodziny zmarłych).

cmentarz Forest Lawn Memorial Park Glendale Kalifornia
Great Mausoleum, cmentarz Forest Lawn Memorial Park w Glendale

O cmentarzu zrobiło się głośno na świecie w 2009 r., kiedy to spoczęło tu ciało gwiazdy muzyki pop, Michaela Jacksona. Jego miejsce spoczynku jest strzeżone i niedostępne dla każdego. Poza rodziną nikt nie wie, w którym miejscu mauzoleum spoczywa.

Znane osoby pochowane w Forest Lawn Memorial Park

Wybrane nazwiska znanych osób, które pochowano w Forest Lawn Memorial Park: Humphrey Bogart, Walt Disney, Nat King Cole, Mary Pickford, Spencer Tracy, Douglas Fairbanks, Errol Flynn, Clark Gable, Andy Gibb (z zespołu Bee Gees).

cmentarz Forest Lawn Memorial Park Glendale Kalifornia
Rzeźba z Wyspy Wielkanocnej. Forest Lawn Muzeum – Glendale, Kalifornia

Forest Lawn Museum

Na terenie cmentarza znajduje się muzeum (Forest Lawn Museum), założone w 1957 roku. Jest tu ekspozycja stała (m.in. duża kolekcja witraży, rzeźby i malarstwo), można też oglądać wystawy zmieniające się co jakiś czas.

Obraz Jana Styki w Glendale

Polski malarz Jan Styka (1858-1925) jest znany m.in jako współautor (z Wojciechem Kossakiem) Panoramy Racławickiej, którą możemy oglądać we Wrocławiu. Malował sceny batalistyczne, portrety (m.in. Ignacego Jana Paderewskiego i Kazimierza Pułaskiego), obrazy religijne. Mało osób jednak wie, że jego ogromny obraz Ukrzyżowanie (The Crucifiction) jest obecnie jedną z atrakcji muzeum w Kalifornii.

Ukrzyżowanie znajduje się w gmachu muzeum, wybudowanym na terenie prywatnego cmentarza Forest Lawn Memorial Park w Glendale. Ten ogromnych rozmiarów, realistyczny obraz przedstawia moment ukrzyżowania Chrystusa, to właściwie zbiór scen, jakie wówczas się rozgrywały.

cmentarz Forest Lawn muzeum Glendale Kalifornia
Forest Lawn Muzeum. Glendale, Kalifornia

Historia obrazu
To, że Styka stworzył to dzieło, zawdzięczamy Ignacemu Paderewskiemu – muzykowi, politykowi, premierowi polskiemu rządu. To on zaproponował Styce w 1894 r., aby namalował obraz. Potem Styka przez 2 lata na Ziemi Świętej oglądał święte miejsca, wykonywał szkice, a wracając do Polski w Watykanie prosił papieża Leona XIII o błogosławieństwo. Obraz powstał w Polsce, po czym w 1904 r. został przewieziony do Stanów Zjednoczonych. Wraz z kilkudziesięcioma innymi obrazami Styki, miał być prezentowany na wystawie w St. Louis. Niestety, z powodu trudności, głównie finansowych, obrazków nie pokazano. Styka szukał odpowiedniego miejsca, aby Ukrzyżowanie wyeksponować. Nie udało mu się to; wrócił do Polski, a nieco wcześniej obraz sprzedano na licytacji w Ameryce i Styka już nigdy go nie zobaczył. Na szczęście o obrazie leżącym w jakimś magazynie w Chicago dowiedział się dr Hubert Eaton, założyciel cmentarza Forest Lawn. Odszukał dzieło, kupił je w 1944 roku, po cym sfinansował jego renowację. Za 100 milionów dolarów na cmentarzu Forest Lawn wybudował specjalny budynek, a obraz od 1951 roku został tu udostępniony zwiedzającym.

cmentarz Forest Lawn Memorial Park Glendale Kalifornia
Cmentarz Forest Lawn Memorial Park w Glendale. Rzędy płyt nagrobnych

Ekspozycja obrazu
Obraz, wielkości ekranu w kinie, prezentowany jest w wielkiej zaciemnionej sali, na której znajduje się kilkanaście rzędów wygodnych krzeseł. Najpierw na dwóch telewizorach ustawionych po bokach obrazu, wyświetlany jest film na temat historii powstania obrazu, po czym pojawia się z mroku obraz, w całej okazałości. Podświetlane są kolejne jego fragmenty, a lektor w języku angielskim opowiada kto się na nich znajduje, przedstawiając znaczenie kolejnych scen. Potem pokazywany też jest obraz Zmartwychwstanie, stworzony przez amerykańskiego malarza Roberta Clarka, (jego rozmiary, to 12 x 16 metrów).

Pokaz trwa około pół godziny, po czym oglądający kierują się w prawą stronę, ku wyjściu. Na zewnątrz czeka ich piękny krajobraz, przedstawiający miasto Glendale. Zaraz potem wchodzimy znów do budynku muzeum, aby obejrzeć wystawę, głównie malarstwa i rzeźby, a na końcu ekspozycji jest sklep z pamiątkami.

cmentarz Forest Lawn Memorial Park Glendale Kalifornia
Widok na Glendale i Los Angeles ze wzgórza cmentarnego. Glendale, Kalifornia

Ciekawostki
* Ukrzyżowanie Styki jest prawdopodobnie największym obrazem o tematyce religijnej na świecie. Ma rozmiar 60×15 metrów.
* W 1976 roku dzieło Styki obejrzał kardynał Karol Wojtyła (późniejszy papież Jan Paweł II), który potem wpisał do księgi pamiątkowej: “Pod wielkim wrażeniem dzieła mojego Rodaka, Jana Styki, polecam Bogu wszystkich, dla których krzyż Chrystusa jest nadzieją zmartwychwstania i życia.
* Przy namalowaniu obrazu, Styce pomagali malarze: Jan Stanisławski, Tadeusz Popiel i Zygmunt Rozwadowski.

Tekst i zdjęcia: (c) Sadurski.com

Zobacz też: 
> Ciekawostki o USA
> Nowy Jork ciekawostki
> Las Vegas ciekawostki

Troki Litwa atrakcje ciekawostki zamek Poprzedni post Troki, Litwa. Zamek w Trokach
śniadanie w hotelu hotelowe hotel Następny post Śniadanie w hotelu – zrezygnować czy nie?