herbata kawa cold brew coffee napoje ciekawostki

Cold Brew – co to takiego?

Czas czytania:2 minut/y, 17 sekund/y

Najczęściej zaparzoną herbatę pijemy na ciepło. Podobnie z kawą – zwykle pijemy ją na ciepło, zaraz po zaparzeniu. Tymczasem herbatę oraz kawę można zaparzyć także… zimną wodą. Taka herbata i kawa nazywa się cold brew

Herbata cold brew

Sposób przyrządzenia

Do litra zimnej wody wsypujemy 10 gram herbaty liściastej (nie w torebkach!) i wstawiamy do lodówki na kilka godzin. Warto pamiętać, aby pojemnik miał przykrycie, inaczej napar cold brew może przejść zapachem jedzenia.

Cold brew można pić już po dwóch godzinach, ale można go przygotować przed snem, aby rano napić się.

Jakiej herbaty użyć?

Do zrobienia cold brew najlepsza jest herbata czarna lub zielona. Także owocowa na bazie hibiskusa (ale trzeba jej dać 2x więcej na litr niż napisaliśmy wyżej).

Cold brew nie pobudza

Naukowcy twierdzą, że cold brew mniej pobudza niż normalnie zaparzona herbata, gdyż zawiera mniej kofeiny. Jest w niej mniej antyoksydantów spowalniających proces starzenia i zwiększają odporność organizmu.

Cold brew – nowość czy moda?

Cold brew, to nie nowy wynalazek. W Ameryce Południowej yerba mate zalewa się zimną wodą, a Japończycy przygotowują napój, wkładając liście mięty między kostki lodu.

Kawa cold brew

Cold brew coffee, to kawa parzona na zimno. Niektóre sieci kawiarni serwują cold brew, ale napój można też zrobić samemu choćby po to, aby przekonać się czy przypadnie tobie do gustu.

Kawa cold brew – przepis

Aby przyrządzić cold brew coffee, należy zmielone (najlepiej na grubo) ziarna kawy zalać wodą w temperaturze pokojowej i odczekać kilkanaście godzin, nawet 24 godziny. Najczęściej piszą, aby było to 12 godzin. Warto co jakiś czas napój pomieszać. Kawa zakupiona już jako zmielona nie daje odpowiedniego efektu i smaku. Na 1 litr wody potrzeba 200 gram kawy.

Przed wypiciem, napój należy przefiltrować papierowym filtrem. Niektórzy proponują, aby użyć tetrowej pieluchy lub gazy opatrunkowej, którą trzeba nałożyć na sitko i przez nie wlać kawę cold brew do naczynia. Potem do napoju należy do dać kostki lodu.

Niektórzy napój słodzą i dodają do niego mleka, jak do zwykłej kawy. Zależy co kto lubi. Niektóry dodają syrop smakowy, np. cynamon, imbir, gałka muszkatołowa, tonic lub sok z owoców.

Jak smakuje kawa cold brew?

Ma inny smak niż zaparzona tradycyjnie, wrzątkiem, ponieważ podczas parzenia zaszedł inny proces chemiczny. Jest całkiem lub w dużej mierze pozbawiona kwasowości. Jest orzeźwiająca, wielu twierdzi że to świetny napój na upalne dni. Do kawy cold brew kawoszy nie trzeba namawiać, ale zwykle wybierają jednak tradycyjną kawę na ciepło.

Cold brew – jak wymówić?

Na koniec ważna kwestia, bo nikt nie lubi uśmieszków po tym, jak źle wymówi obcojęzyczną nazwę. Jak na głos wymawia się nazwę cold brew? Amerykanie mówią: kold brew, Anglicy: kold briu. Spotyka się też wymowę: kold briw.

Ciekawostki o cold brew: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Ciekawostki o kawie
> Kawa po turecku
> Herbata Pu Erh

dinozaury ciekawostki o dinozaurach dla dzieci dinozaur Poprzedni post 10 ciekawostek o dinozaurach
wyroby nowatorskie co to jest e-papierosy liquidy Następny post Wyroby nowatorskie – czyli co?