kaplica Larnaka Cypr ciekawostki lotnisko lotniska

Lotniska na Cyprze

Czas czytania:1 minut/y, 51 sekund/y

Cypr wciąż cieszy się powodzeniem wśród turystów (nie tylko) z Polski, którzy chcą wypocząć, wygrzać się na słońcu, zażyć kąpieli oraz poznać kolejny kraj, jego kulturę i zabytki.

Cypr (Republika Cypryjska), to wyspa we wschodniej części Morza Śródziemnego o powierzchni ponad 9250 km². To państwo w którym mieszka 1,2 mln ludzi i od 2004 r. jest członkiem Unii Europejskiej.

Znikoma liczba osób trafia tu drogą morską. Na Cypr oczywiście lata się samolotami. Są tu trzy międzynarodowe lotniska cywilne. Jeśli przylatujesz na Cypr – z pewnością wylądujesz na jednym z nich. Jeśli wsiadasz na lotnisku w Polsce – wylądujesz w Larnace albo w Pafos.

Larnaka

Lotnisko Larnaka (LCA) położone jest 8 km od miasta Larnaka. To największe lotnisko Cypru. Wśród linii lotniczych których samoloty tu lądują, są samoloty Polskich Linii Lotniczych LOT. Przybywają z Lotniska Chopina w Warszawie.

Larnaka, to ponad 50-tysięczne miasto na południowo-wschodnim wybrzeżu Cypru, równocześnie trzecie miasto kraju pod względem liczby mieszkańców. Larnakę założono w XII wieku i jest tu szereg zabytków.

port Pafos Cypr ciekawostki lotnisko lotniska
Cypr. Port w Pafos

Pafos

Lotnisko Pafos (PFO) znajduje się 16 km na południowy wschód od centrum miasta Pafos (ośrodek turystyczny, ponad 30 tys. mieszkańców, południowo-zachodnie wybrzeże wyspy). To drugie co do wielkości lotnisko Cypru, gdzie przylatują głównie osoby chcące zatrzymać się w zachodniej części wyspy.

świątynia Nikozja Cypr ciekawostki lotnisko lotniska
Świątynia w Nikozji. Foto: Ewa Dryjanska / cc-by-sa 3.0

Nikozja

Międzynarodowy Port lotniczy Ercan (ECN) (w jęz. tureckim: Ercan Uluslararası Havalimanı) znajduje się na Cyprze Północnym, w pobliżu miejscowości miejscowości Timwu (tur. Kırklar), 13 km na wschód od Nikozji. Pas startowy ma 2,5 km długości, obok są stanowiska postojowe dla siedmiu samolotów.

Ta część wyspy należy obecnie do Turcji. W związku z sytuacją polityczną, od 2006 r. mogą tu lądować wyłącznie samoloty rejsowe startujące z lotnisk w Turcji.

Na lotnisku Ercan lądują samoloty tureckich linii: Pegasus Airlines, Turkish Airlines AnadoluJet, AtlasGlobal. Lotnisko ma połączenia z tureckimi miastami / lotniskami: Adana, Ankara, Antalya, Gaziantep, Hatay, Izmir, Stambuł-Sabiha Gökçen, Stambuł-Atatürk.

Lotnisko Tymvou (obecnie Ercan) powstało podczas II wojny światowej. To lotnisko wojskowe zbudowane przez Brytyjczyków, gdyż od 1925 r. Cypr był brytyjską kolonią.

Lotniska na Cyprze: (c) Sadurski.com
Górne zdjęcie: kaplica w Larnace

Zobacz też:
> Malta – ciekawostki
> Erywań, Armenia
> Wyspa Rodos

skwer Wąchock ciekawostki atrakcje zabytki dowcipy o Wąchocku Poprzedni post Dlaczego w Wąchocku zwijają asfalt na noc?
gambling maszyny slotowe Następny post Ciekawe maszyny slotowe, jakie pojawiły się na rynku w sierpniu