Deklaracja PIT 28 – wszystko, co musisz wiedzieć
Raz do roku każdy podatnik musi rozliczyć się z fiskusem. Pierwsze miesiące każdego roku to czas, który związany jest z rozliczaniem deklaracji PIT. Jednym z rodzajów deklaracji, na podstawie której mogą rozliczać się przedsiębiorcy, jest PIT 28. Sprawdź, co warto wiedzieć na temat! Deklaracja PIT 28.
- Co to jest PIT 28 i do kiedy należy się rozliczyć?
- Kto może rozliczać się na podstawie PIT 28?
- Kto nie może rozliczyć się za pomocą PIT 28?
- Opodatkowanie ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych – wady i zalety
- Jak rozliczyć PIT online szybko i sprawnie?
Wiele osób zastanawia się, czym dokładnie jest deklaracja PIT 28. Powinien ją wypełnić każdy przedsiębiorca, który prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą rozliczaną na zasadzie ryczałtu ewidencjonowanego. Poniżej znajdziesz więcej informacji na temat tego rodzaju deklaracji.
Co to jest PIT 28 i do kiedy należy się rozliczyć?
PIT 28 to deklaracja podatkowa, którą powinni wypełnić i przekazać do Urzędu Skarbowego podatnicy rozliczający się w formie ryczałtu ewidencjonowanego. PIT 28 za rok 2020 należy złożyć do 1 marca 2021 roku. Deklarację można złożyć osobiście we właściwym Urzędzie Skarbowym lub wypełnić PIT online.
Kto może rozliczać się na podstawie PIT 28?
Metodą ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych mogą rozliczać się podatnicy, którzy:
- > prowadzą pozarolniczą działalność gospodarczą;
- > osiągają przychód z umowy najmu, podnajmu, a także dzierżawy, poddzierżawy, itp.
Kto nie może rozliczyć się za pomocą PIT 28?
Istnieją przedsiębiorcy, którzy nie mogą rozliczać się na podstawie ryczałtu. Pamiętaj, że o rozliczaniu się w formie ryczałtu możesz zdecydować w dwóch przypadkach. Możesz to zrobić podczas zakładania firmy lub po uzyskaniu pierwszego przychodu w określonym roku podatkowym. Kolejnym warunkiem, aby móc skorzystać z rozliczenia za pomocą PIT 28 jest osiągnięcie w poprzednim roku przychodu nieprzekraczającego 250 000 euro. Według ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym z tej formy rozliczenia nie mogą korzystać przedsiębiorcy, którzy uzyskują przychody z:
- prowadzenia aptek, kantorów czy lombardów,
- handlu częściami do pojazdów,
- działalności w obrębie zakupu oraz sprzedaży wartości dewizowych,
- działalności, które produkują wyroby opodatkowane akcyzą.
Opodatkowanie ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych – wady i zalety
Jak już wiesz, deklarację PIT 28 wypełniają osoby, które rozliczają się w formie ryczałtu. Taka metoda rozliczenia może być korzystne dla przedsiębiorców, którzy nie ponoszą dużych kosztów prowadzenia działalności. Dużą zaletą tej formy rozliczania jest możliwość prowadzenia uproszczonej księgowości w zakresie ewidencji przychodów. W tym przypadku nie trzeba prowadzić ewidencji kosztów – nie są one brane pod uwagę podczas ustalania wysokości podatku.
Taka metoda opodatkowania ma też swoje wady. Przede wszystkim jest ona niedostępna dla niektórych rodzajów działalności, a także dla przedsiębiorców, którzy osiągają wysokie przychody. Jeżeli rozliczasz się w formie ryczałtu, nie masz możliwości rozliczyć się wspólnie z małżonkiem czy samotnie wychowywanym dzieckiem.
Jak rozliczyć PIT online szybko i sprawnie?
Deklaracje PIT, w tym również PIT 28, możesz szybko rozliczyć online. Jest to najlepszy sposób na bezproblemowe i błyskawiczne rozliczenie się z rocznych dochodów. Możliwość wysłania deklaracji PIT online to duże ułatwienie dla wszystkich podatników.
Każdy przedsiębiorca powinien znać zasady rozliczania się za pomocą PIT 28. Powyższe informacje z pewnością ułatwią Ci zaznajomienie się z tym tematem.
ht*ps://www.e***ty.pl/pit-online/
ht*ps://www.e**ty.pl/abc_podatki/deklaracje/pit_28/
Link zdjęty 23.12.22, dziękujemy za współpracę.
Zobacz też:
> Ciekawostki o PESEL
> SuperPolonia.info