Dobrodzień – miasto w woj. opolskim

Dobrodzień ciekawostki atrakcje zabytki co zobaczyć Guttentag opolskie

Dobrodzień ciekawostki i najważniejsze informacje

Miasto Dobrodzień

1) Dobrodzień (po niemiecku: Guttentag), to 4-tysięcznie miasto w województwie opolskim, w powiecie oleskim. Jest tu siedziba gminy miejsko-wiejskiej Dobrodzień.

2) Nazwa miasta nawiązuje do przywitania – Dzień dobry. W statutach biskupów wrocławskich z 1475 r. nazwę wymieniono w formie zlatynizowanej – Dobrosin. W przeszłości pisano też: Dobrydzień oraz używano innych podobnych form nazwy.

3) Po raz pierwszy nazwa miejscowości pojawiła się w dokumencie z 1267 roku. W XIV w. był tu już kościół parafialny. W 1374 r. miejscowość otrzymała prawa miejskie.

krzyż kościół rynek Dobrodzień Guttentag co zobaczyć atrakcje
Krzyż i kamienice przy rynku, z lewej ściana kościoła

Dobrodzień zabytki, co zobaczyć

4) Najstarszym zabytkiem miasta jest most dworski z kamienia łupanego, wybudowany w 1610 roku. Znajduje się w Parku Miejskim.

5) Drewniany, zabytkowy kościół św. Walentego w Dobrodzieniu, to kościół znajdujący się na cmentarzu, więc msze odbywają się w nim tylko podczas pogrzebów. Świątynię wybudowano w 1630 roku, w miejscu wcześniejszego kościoła, spalonego podczas wojny trzydziestoletniej. Ostatni remont przeszedł po II wojnie światowej. Ołtarz główny pochodzi z XVIII wieku.

Dobrodzień ciekawostki kościół na rynku Magdaleny
Dobrodzień ciekawostki. Kościół św. Marii Magdaleny

6) Kościół św. Marii Magdaleny (stoi przy ul. Wolności 4 – na rynku) zbudowano w stylu neoromańskim, w latach 1851-1854. Pierwszy kościół św. Marii Magdaleny zbudowano z drewna w 1311 roku i przetrwał do 1846 r., gdy spłonął w pożarze miasta. Ten pożar strawił zabudowę drewnianą Dobrodzienia, po której zaczęto budować budynki murowane.

7) Jednym z tych XIX-wiecznych budynków jest neoklasycystyczny budynek ratusza. Wybudowano go w latach 1848-1849.

rynek Dobrodzień Guttentag ratusz atrakcje turystyczne co zobaczyć
Dobrodzień – Guttentag. Gmach ratusza przy rynku

8) Obok kościoła św. Marii Magdaleny znajduje się kolumna, a na niej kamienna figura św. Jana Nepomucena.

św. Nepomucen figura rynek w Dobrodzieniu Guttentag opolskie
Figura św. Nepomucena i kamienice przy rynku. Dobrodzień ciekawostki

9) W latach 1848-1849 zbudowano neoklasycystyczny pałac. Był siedzibą ówczesnych właścicieli Dobrodzienia.

10) Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny (ul. ks. Jana Gładysza 22) zbudowano w latach 1847-1851, w stylu neoromańskim. Obok stoi neoklasycystyczna kapliczka z drewnianą rzeźbą przedstawiającą św. Wojciecha. Według legendy to jemu miasto zawdzięcza swój rozkwit.

cmentarz żydowski Dobrodzień zabytki
Dobrodzień, cmentarz żydowski. Foto: Pimke / cc by-sa 3.0

11) Przy ul. Lublinieckiej znajduje się cmentarz żydowski o powierzchni 0,5 ha. Został założony pod koniec XVIII wieku. Najstarszy nagrobek pochodzi z 1773 roku.

12) Na cmentarzu parafialnym pw. św. Walentego stoi kaplica z 1920 roku. Jest poświęcona poległym i zaginionym w I i II wojnie światowej. Na pięciu tablicach umieszczono niemal 300 nazwisk mieszkańców Dobrodzienia, poległych podczas II wojny światowej.

13) W 2004 r. otwarto w Dobrodzieniu Muzeum Regionalne.

muzeum regionalne w Dobrodzieniu rynek Guttentag atrakcje co zobaczyć
Muzeum regionalne w Dobrodzieniu mieści się przy rynku

Dobrodzień ciekawostki

14) W XV wieku w Dobrodzieniu stał warowny zamek. Nie zachował się do naszych czasów.

15) Między 1884 a 1914 rokiem po wysuszeniu stawu, założono park. Miejsce w którym się znajduje, od średniowiecza do XIX wieku nazywano parkiem zamkowym.

16) W parku stoi Pomnik Żołnierza. Rzeźba z brązu przedstawia klęczącego żołnierza po powrocie w wojny, a obok jest 6 tablic z brązu, z nazwiskami 187. poległych żołnierzy z Dobrodzienia. Pomnik odsłonięto 1 września 1929 roku, w obecności króla Saksonii, Friedricha Augusta III Wettina.

17) Rynek w Dobrodzieniu, przy którym stoi m.in. ratusz miasta, nazywa się plac Wolności. W ostatnich latach został poddany rewitalizacji.

Dobrodzień ciekawostki i zdjęcia: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Nysa
> Głuchołazy
> Atrakcje na wesele woj. opolskie