Ekstraklasa – transmisje meczów coraz bardziej dostępne

ekstraklasa transmisje meczów

19 lipca rusza kolejny sezon Ekstraklasy. Najważniejsze piłkarskie rozgrywki w Polsce wkraczają w nową erę, czego dowodami są nowe umowy dotyczące transmisji meczów w telewizji, jak i w Internecie. To nie wszystko, bo Ekstraklasa promuje się także w grach elektronicznych
 
Najważniejszym krokiem było podpisanie przez Ekstraklasę S.A. umowy ze stacjami telewizyjnymi. Canal + (platforma nc+) i TVP będą pokazywały piłkarską ligę w sezonie 2019/20 i w 2020/21. Łącznie obie stacje miały zapłacić na te prawa ok. pół miliarda złotych.

Rekordowe 250 mln zł od telewizji

Wszystkie 296 meczów w sezonie będzie transmitowanych na platformie nc+, a jednocześnie TVP pokaże w telewizji otwartej aż 37 meczów – po jednym spotkaniu rozgrywanym w sobotę lub niedzielę w każdej kolejce. Jak poinformowała spółka Ekstraklasa SA wartość kontraktów z nadawcami, obejmująca licencje i koszty produkcji sygnału telewizyjnego, ma osiągnąć rekordowy poziom blisko 250 mln zł na sezon. Daje to polskiej lidze awans z 11. miejsca na 8. pozycję w Europie pod względem wartości praw mediowych.

Skróty z meczów ekstraklasy też będą

Transmisje to jedno, a prawa do fragmentów spotkań i goli, to drugie. Najciekawsze fragmenty każdego meczu użytkownicy oficjalnej aplikacji Ekstraklasy będą mogli zobaczyć jeszcze w trakcie jego trwania. Podczas każdego spotkania użytkownicy aplikacji otrzymają powiadomienia z dwudziestosekundowymi klipami z bramkami i innymi ciekawymi akcjami. Po każdym spotkaniu stacje TVP oraz TVN pokażą w ramach uprawnienia News Access dwuminutowe skróty meczowe w swoich programach informacyjnych. Po 10 minutach od ostatniego gwizdka pięciominutowe skróty meczowe będą zaś dostępne w aplikacji ligowej Ekstraklasa.TV oraz w nowym serwisie www.ekstraklasa.tv. Prawa do dystrybucji tych skrótów będą miały również nc+, kluby Ekstraklasy oraz PZPN, a także jeden z portali. Ekstraklasa prowadzi jeszcze rozmowy z potencjalnymi partnerami w tym obszarze.

Własny streaming ligi

Nowością w zbliżającym się sezonie ligowym będzie to, że wszystkie mecze Ekstraklasy będą dostępne po raz pierwszy na całym świecie, z wyłączeniem Polski, w ramach własnego płatnego serwisu wideo-streamingowego. Jest on adresowany do wszystkich fanów polskiej ligi za granicą, a w szczególności do – szacowanej na prawie 20 milionów ludzi – Polonii rozsianej po całym świecie! To nie koniec. Na bazie licencji i sublicencji w siedmiu bałkańskich krajach tj. w Serbii, Chorwacji, Północnej Macedonii, Czarnogórze, Kosowie, Słowenii, Bośni i Hercegowinie prawa do transmisji meczów Ekstraklasy nabyła telewizja Planet Sport, będąca własnością Telekom Austria.

Międzynarodowe prawa bukmacherskie

Ekstraklasa skomercjalizowała także prawa bukmacherskie, podpisując kontrakt z międzynarodową firmą IMG. Na jej podstawie poza Polską, mecze na żywo będą pokazywane w bukmacherskich punktach stacjonarnych oraz na platformach internetowych zagranicznych bukmacherów. W kraju, negocjacje dotyczące praw do transmisji meczów Ekstraklasy w lokalach prowadzi jeszcze nc+, który współpracuje przy tym projekcie z ligową spółką.

Ekstraklasa Games, czyli esportowa rywalizacja klubów

Liga piłkarska w Polsce nie tylko stawia na sieć internetową, ale także na miłośników gier komputerowych. Nic więc dziwnego, że z Ekstraklasą mamy już do czynienia także w esporcie. Pionierem tej symbiozy była Legia Warszawa, która stworzyła drużynę Legia eSports i zakontraktowała pierwszego zawodnika gry FIFA 17. Był to krok do pójścia dalej i stworzenia ligi. Niedawno zakończyły się pierwsze rozgrywki największego w historii turnieju gry FIFA w Polsce – Ekstraklasa Games, który odbył się pod patronatem piłkarskiej Ekstraklasy. Oglądalność w telewizji i Internecie była na poziomie 1,72 mln. Mecze z fazy ligowej i wielkiego finału były transmitowane w Polsat Games, a także online. Najlepsza okazała się ekipa ze Szczecina, która w finale pokonała Legię Warszawa. W nagrodę Pogoń otrzymała 20 tysięcy złotych. Po fazie grupowej awansowało osiem najlepszych ekip z zasadniczej części sezonu Ekstraklasa Games, a mianowicie Legia Warszawa, Jagiellonia Białystok, Lechia Gdańsk, Pogoń Szczecin, Lech Poznań, Zagłębie Sosnowiec, Piast Gliwice i Zagłębie Lubin. Dwie najlepsze drużyny z każdej z grup dostały się do półfinałów. Gracze rywalizowali nie tylko o nagrody finansowe, medale i puchary, ale też o punkty do globalnego rankingu FIFA 19 Global Series dostępnego na fifa.gg. Ekstraklasa Games ma status ligi partnerskiej EA SPORTS – Official League Qualifier. To największy polski turniej dający możliwość walki o punkty w rankingu FIFA 19 Global Series, który jest podstawą do kwalifikacji na mistrzostwa świata w FIFA.

Jak widać, pole do popisu i do rozwoju Ekstraklasy jest olbrzymie. Oby w takim samym tempie rósł poziom rozgrywek sportowych i wtedy wszyscy będą równie zadowoleni.

Transmisje meczów. Dziękujemy za współpracę. Linki zdjęte 20 lipca 2021. W przypadku chęci przedłużenia prosimy o kontakt.
https://www.s*s.pl/pl/sts-tv/
https://m.s*s.pl/pl/sport/184