grill grillowanie jak grillować ciekawostki

Jak grillować – eksperci radzą

Czas czytania:3 minut/y, 6 sekund/y

Radzimy jak grillować

Dla wielu Polaków nie ma nic bardziej urokliwego niż ciepły dzień i przyjemny aromat grillowanego mięsa. Od wielu lat stało się to już tradycją, iż pierwszy majowy weekend jest oficjalnym rozpoczęciem sezonu grillowego. Grillowanie, to miłe spędzanie czasu dla członków każdej rodziny. Warto przestrzegać kilku ważnych zasad, wtedy przyjemność grillowania stanie się prawdziwą przyjemnością, a nawet inwestycją we własne zdrowie

Abecadło grillowania

Najczęstszym “przestępstwem” popełnianym przez grillowiczów jest układanie mięsa bezpośrednio na ruszt grillowy. To kardynalny błąd, ponieważ w trakcie grillowania na węglu drzewnym, z tłuszczu wytapianego i skapującego na rozżarzone węgle, mogą powstawać lotne węglowodory aromatyczne. Związki te parując, osiadają na grillowanym produkcie.

– To tzw. wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (WWA), które są związkami szkodliwymi dla zdrowia i mogą być przyczyną powstawania nowotworów – mówią specjaliści, ekspert-rzeczoznawca branży spożywczej dr inż. Paweł Sobczak z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie oraz dr Wioletta Żukiewicz-Sobczak z Instytutu Medycyny Wsi.

– W bardzo prosty sposób możemy wyeliminować to niebezpieczeństwo, podczas grillowania stosując tacki aluminiowe i inne – radzi Marzena Musiela z Zakładów Mięsnych Skiba.

Aby grillować dobrze i smacznie, należy unikać zbyt niskiej temperatury

– Wystarczy, jeśli przeciętny dorosły mężczyzna nie będzie w stanie utrzymać przyłożonej do grilla otwartej dłoni na wysokości 5 cm. To prosty i skuteczny sposób kontroli temperatury. Jeśli położymy mięso na rozgrzany mocno ruszt, gwałtownie ścina się białko, więc wszystkie soki i smaki zostają wewnątrz. A jeśli położymy mięso na zbyt chłodnym grillu, to zaczyna nam się ono kisić, wyciekać na zewnątrz i traci cały smak – zdradza Mirek Drewniak, przewodniczący Loży Ekspertów programu “Doceń polskie”.

Jak grillować? Dobrze wysmaż mięso

We wszystkich rodzajach mięs mogą występować bakterie chorobotwórcze, które podczas oczekiwania na obróbkę cieplną (zazwyczaj w misce obok grilla) mają idealne warunki do rozmnażania. Pożywką jest mięso, a starterem temperatura powyżej 100 stopni Celsjusza. – Tylko dokładne wysmażenie mięsa gwarantuje zabicie drobnoustrojów, które uroki grillowania mogą zmienić w dłuższy pobyt w toalecie. Należy o tym szczególnie pamiętać przygotowując potrawy dla dzieci, gdyż one nie konsumują do grilla napojów alkoholowych – ostrzega dr inż. Katarzyna Godlewska ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego.

Dobór właściwego mięsa

– Na grilla nadaje się niemal każde mięso, ale istotą wykwintnego smaku jest jego świeżość, najwyższa jakość oraz zapewnienie odpowiednich warunków przechowywania. Dlatego produkty warto przewozić i przechowywać w lodówce turystycznej – zaznacza Celina Helbik, dyrektor ds. kontroli i zarządzania jakością ZM Mysław. – Zwracajmy szczególną uwagę na etykiety, zdobyte certyfikaty, nagrody i wyróżnienia firm mięsnych których produkty kupujemy.

A może zakup gotowego, przyrządzonego już mięsa?

– Powinno być ono jednak zakupione u sprawdzonych producentów, z uwzględnieniem dobrej jakości marynat. Należy unikać tanich produktów, najczęściej zawierających kiepskie przyprawy – radzi Józef Konarczak, właściciel Zakładów Mięsnych Konarczak.

Do grillowania nie nadaje się mięso peklowane i konserwowane saletrą

Pod wpływem wysokiej temperatury rozkłada się ono do toksycznych związków. – Grillowanie na węglu drzewnym mięsa i ryb może też zwiększać w nich zawartość produktów utleniania cholesterolu, które przyczyniają się do miażdżycy. W tym przypadku skutecznym sposobem spowalniania procesu utleniania cholesterolu jest mrożenie. Dlatego czasami lepiej jest grillować produkty mrożone (np. krewetki) – mówi dr Wioletta Żukiewicz-Sobczak.

Zdrowe grillowanie

Zdrowe grillowanie, to także stosowanie naturalnych podpałek spalających się całkowicie i w sposób bezwonny. Mięso nie przesiąka ich zapachem i szkodliwymi substancjami. Aby uszlachetnić niezwykłe walory smakowe dobrego polskiego mięsa, dobrze jest przed grillowaniem je zamarynować.

Na rynku dostępna jest bogata oferta różnego rodzaju gotowych marynat, ale można to robić samemu w domu, z prostych, sprawdzonych składników. Mirek Drewniak zdradza swój sekret: – Do każdego mięsa pasuje podstawowa marynata, składająca się z trzech składników: octu, czosnku i oliwy. Oliwa powoduje, że mięso nie jest wysuszone, ocet pozwala mu skruszeć, a czosnek nadaje niepowtarzalny aromat. Pamiętajmy o tym, aby soli użyć jak najpóźniej. Jeżeli mięso posolimy wcześniej, ścina się osocze i nie ma ono pożądanego smaku.

Jak grillować w Sadurski.com (P)

kozica górska tatrzańska dowcip kawał humor dowcipy ciekawostki Poprzedni post Dowcip o kozicy górskiej
Shipshewana Indiana USA Następny post Shipshewana w stanie Indiana, USA