rysunek satyryczny karykatura Złota Szpilka

Jacek Frankowski, Mleczko, rysunki satyryczne

Czas czytania:4 minut/y, 48 sekund/y

Jacek Frankowski i inne informacje na temat karykatury i rysunku satyrycznego

Jacek Frankowski – ciekawostki

Kilka ciekawostek związanych z działalnością zawodową Jacka Frankowskiego, m.in. twórcy projektów lalek do telewizyjnego programu “Polskie ZOO”

O początkach
• Moim idolem był wtedy Andrzej Mleczko, ojciec chrzestny mego rysowania; ale gdzież mi było wówczas do niego! Nie przeszkadzało mi to jednak marzyć o zaistnieniu w roli satyryka karykaturzysty. Postanowiłem więc humorystyczne żarciki przetestować na razie na najbliższej rodzinie i znajomych. Pokazywałem dziesiątki rysunków i weryfikowałem reakcje; byłem ciekaw, czy wywołują podobne wrażenia do tych, które ja odnosiłem, podziwiając prace Andrzeja. Niestety, co prawda czasem ktoś się uśmiechnął, ale czy z treści rysunków, czy z moich nieudolnych prób, tego nie wiem…

O szopce i Jaruzelskim
• Kiedy dopracowywałem szczegóły kukiełki Wojciecha Jaruzelskiego, powiedziano mi, że za czasów komuny do telewizji przychodził przed nagraniem umyślny ze Sztabu Generalnego Wojska Polskiego i sprawdzał, czy generalska lalka ma na mundurze tyle samo baretek, co oryginał.

O Janie Pawle II
• Z osobą Lecha Wałęsy wiąże się arcyważne dla mnie przeżycie. W trakcie jego wizyty w Castel Gandolfo Papież Jan Paweł II otrzymał egzemplarz książki z karykaturami prezydenta, zatytułowanej “Przez płot”. Lech Wałęsa wręczył Papieżowi tom otwarty akurat na stronie z moim rysunkiem “Gesty polskie”. Pokazała to telewizja. Oglądałem! Zatkało mnie wówczas i do dzisiaj pozostaję pod wrażeniem, gdy przypominam sobie, jak to Papież, ledwie spojrzawszy na ów rysunek, powiedział: – O, Gesty polskie! Ta zbiorowa karykatura, może właśnie po części z tego powodu, jest najważniejszą pracą w moim dorobku.

Powyższe ciekawostki są krótkimi fragmentami tekstu Piotra Dzięciołowskiego.
2011-05-21. Jacek Frankowski

Wystawa Henryka Derwicha

Wystawę rysunku satyrycznego Henryka Derwicha (1921-1983) “Komiks z życia” otwarto w Poznaniu

Jeszcze tylko do końca maja 2011 r. można oglądać wystawę “Komiks z życia”, której autorem jest Henryk Derwich. Wystawę, zorganizowaną w 90-lecie urodzin artysty, otwarto 5 maja w Bibliotece Uniwersyteckiej (Poznań, ul. Ratajczaka 38/40). Kuratorami wystawy są Małgorzata Derwich, Alicja Szulc. Wstęp wolny.

Derwich był uczestnikiem kampanii wrześniowej. Był ranny w bitwie nad Bzurą, wkrótce trafił do radzieckiego obozu internowanych, skąd zbiegł. Złapany przez Niemców, został wysłany na przymusowe roboty do Bawarii. W 1946 r., wieku 25 lat zadebiutował w amerykańskim tygodniku “The Go Devil Weekly Pictorial”, ukazującym się w strefie okupacyjnej Niemiec. Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych w Poznaniu i rysował dla poznańskiej prasy (Głos Wielkopolski, Express Poznański).
2011-05-25

Mleczko na maturze

Na tegorocznej pisemnej maturze z Wiedzy o społeczeństwie, maturzyści obejrzeli rysunek Andrzeja Mleczko

Tegoroczni maturzyści zdający egzamin maturalny z WoS (Wiedza o społeczeństwie) w zadaniu numer 23, w którym można było uzyskać 1 punkt, musieli zrozumieć tematykę rysunku satyrycznego Andrzeja Mleczko. Zadanie brzmiało:

Podkreśl nazwę zjawiska społeczno-politycznego przedstawionego rysunku.
A. alkoholizm
B. klientelizm
C. ochrona praw człowieka
D. brutalizacja działań władzy
2011-05-22

39. konkurs Ostena rozstrzygnięty

W Sadurski.com wyniki organizowanego w Bułgarii  39 World Gallery of Art on Paper – Cartoon 2011

Organizatorzy konkursu przesłali dziś oficjalny komunikat na temat nagrodzonych w tegorocznej, 39-ej edycji konkursu rysunku satyrycznego. Polacy bez nagród. Poniżej lista nagrodzonych.

First prize for cartoon: Tsocho Peev – Bułgaria
First prize for satiric drawing: Makhmudjon Eshonkulov – Uzbekistan
First prize for comic/strip: Hamidreza Mosayebi – Iran

Special awards (nagrody specjalne):
– Tawan Chuntraskawvong – Tajlandia
– Vladimir Nenashev – Rosja
– Ricardo Clement (Alecus) – Salvador
– Toso Borkovic – Serbia
– Valentin Georgiev – Bułgaria
– Nikola Listes – Chorwacja
– Faruk Soyarat – Turcja
– Nikola Angelkoski – Macedonia
– Mile Manchevski – Macedonia
– Anatoliy Stankulov – Bułgaria
2011-05-19

Wystawa Grzegorza Bąkowskiego

20 maja 2011 r. we Włocławku otwarcie wystawy rysunku satyrycznego Grzegorza Bąkowskiego

Stara Remiza (Włocławek, ul. Żabia 8) zaprezentuje wystawę Grzegorza Bąkowskiego pt. “Mój przyjaciel kot, mój towarzysz pies”. Wernisaż wystawy odbędzie się 20 maja o godzinie 18.00. Wstęp wolny.

Grzegorz Bąkowski – Poznaniak, z wykształcenia polonista, absolwent Uniwersytetu Poznańskiego, na którym obronił pracę „Poetyka dowcipów słowno-rysunkowych”. Od lat związany z prasą poznańską, drukuje też m.in. w Motorze, Przeglądzie, Lex-Pressie, ilustruje książki. Jest autorem zbioru rysunków “Teczka Bąkowskiego” (1997).
2011-05-19

Mleczko i Koza

W tygodniku Polityka będzie rysował Janek Koza, w miejsce Henryka Sawki, który odszedł do Newsweeka

Trwają roszady wśród rysowników satyrycznych w tak zwanych tygodnikach opinii. Newsweek od najbliższego numeru będzie drukował rysunki Henryka Sawki, którego rysunki jeszcze tydzień temu ukazywały się w Polityce.

Miejsce Sawki w Polityce (po dwa rysunki w każdym numerze) od aktualnego numeru, datowanym na 11 maja 2011, zajął Janek Koza (ur. 1971) – autor, którego rysunki od kilku miesięcy publikuje tygodnik Przekrój. Redaktor naczelny Przekroju Artur Rumianek deklaruje, że to mu nie przeszkadza, więc Koza będzie drukował równocześnie i w Przekroju i w Polityce. Koza dołączy do drukowanych od dawna w każdym numerze Polityki: Andrzeja Mleczko i Andrzeja Czeczota.

Jak widać, tygodnik opinii nie zamierzają sięgać po innych rysowników satyrycznych, po prostu wymieniają się nimi, podkupując ich sobie wzajemnie. Z tego wyścigu wycofał się Tomasz Lis, redaktor naczelny Wprost, pod szefostwem którego całkowicie zrezygnowano z druku rysunków satyrycznych.
2011-05-12

Satyrycy ocenią Google

Szymon Majewski i Marek Raczkowski ocenią konkurs plastyczny Google dla uczniów podstawówek

Do końca maja 2011 r. trwa konkurs internetowego potentata Google “Doodle4Google”, skierowany do uczniów klas I-VI szkół podstawowych, polegający na zaprojektowaniu oryginalnego, zmienionego logo wyszukiwarki Google, tak zwanego “doodla”. Rysunki, które zostaną zgłoszone do konkursu, oceni jury, w składzie: satyryk Szymon Majewski, rysownik Marek Raczkowski, rysownik i animator Tomasz Bagiński, Prezes zarządu Klubu Twórców Reklamy Przemysław Bogdanowicz i Fabio Cavallucci – dyrektor Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie. Wybiorą oni dziesięć najciekawszych prac, które trafią do Internetu, a ich twórcy otrzymają laptopy. Osoba, której rysunek spodobał się najbardziej, otrzyma 15.000 zł nagrody, a jej szkoła dostanie 25 tys. zł na stworzenie pracowni internetowej.

Partnerami akcji są: Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP i fundacja TVN Nie jesteś sam.
2011-05-10

Jacek Frankowski i inne informacje z archiwum portalu: (c) Sadurski.com

rysunek satyryczny karykatura Złota Szpilka Poprzedni post Butenko, Gawłowski, Satyrykon
rysunek satyryczny karykatura Złota Szpilka Następny post Karykaturzyści w Australii, rysownicy prasowi