brama torii ciekawostki Japonia Fuji Inari Kioto

Japonia. Co to jest torii?

Czas czytania:3 minut/y, 31 sekund/y

Kultura, historia, religia Japonii. Brama torii ciekawostki

* Torii, to stricte japoński fenomen kulturowo – architektoniczny, nie spotykany w innych krajach wschodu.

* Słowo torii oznacza: “grzęda” lub “żerdź dla ptaka”.

Jak wygląda torii?

Jest to budowla wolnostojąca, zwykle przed świątynią. Zbudowana z dwóch pionowych, lekko skośnych słupów, od góry połączonych dwiema belkami. Do budowy torii nie używa się gwoździ.

Symbolika torii

Torii, to brama prowadząca do świata bogów. Prowadzi ze świata skończonego, ziemskiego, zakończonego śmiercią, do świata nieskończonego.

Kiedy pojawiły się torii?

Pierwsze torii pojawiły się w okresie Heian (795-1185). Najstarsze istniejące obecnie torii znajdują się obok świątyni Kasuga, Izumo oraz Ise.

brama torii ciekawostki Japonia Takayama
Takayama, betonowa brama torii nad jezdnią. Ciekawostki o torii

Gdzie stawiane są torii?

Tam, gdzie może mieszkać kami (bóg, duch – najważniejsza istota opierającej się na mitologii religii shinto). Dlatego torii stawiane są w różnych miejscach – w wodzie, na przybrzeżnych skałach lub w przydomowym ogródkach i innych miejscach wyjątkowych dla shinto. Czasami torii stawiane są też w miejscach nie mających konotacji religijnych, np. obok bazaru, drogi.

brama torii ciekawostki Japonia Nikko
Brama torii przed wejściem do religijnego kompleksu w Nikko. Ciekawostki o Japonii

Torii w mitologii

Istnienie torii wywodzi się z jednego z japońskich mitów. Bogini słońca Amaterasu skryła się przed innymi bogami w jaskini, a świat pogrążył się w ciemnościach. Bogowie i duchy chciały ją wywabić na zewnątrz. U wejścia zbudowano grzędę, na której siadły ptaki o nieziemskich głosach i zaczęły śpiewać. To wywabiło boginię. Gdy wyszła, na świecie znów zrobiło się jasno. Od tego czasu Japończycy budują torii przed każdą świątynią i chramem.

W religii shinto ptaki są wysłannikami bogów.

brama torii ciekawostki Japonia Matsumoto
Czerwone torii obok świątyni w centrum Matsumoto. Ciekawostki o Japonii

Słynna pomarańczowa torii w Miyajima

Wyspa Miyajima (Itsukushima) leży na Morzy Japońskim, ok. 20 km od Hiroshimy. Można tu dojechać koleją. Aby dotrzeć do kompleksu świątynnego i dotrzeć na wyspę, należy wsiąść na prom. Już z daleka widać słynną pomarańczową torii i turyści robią jej pierwsze zdjęcia.

brama torii ciekawostki Japonia Miyajima
Słynna brama torii na wyspie Miyajima. Ciekawostki o Japonii

160 metrów od głównej świątyni kompleksu w 1168 r. postawiono wielką bramę O-torii. Obecna konstrukcja znajduje się w tym samym miejscu i stoi od 1875 roku. Ma wysokość ponad 16 metrów wysokości, 23 metry szerokości i waży 60 ton. Główny filar wykonano z drzewa kamforowego i ma ok. 600 lat.
Jej daszek zrobiono z desek cyprysu. Na końcu została pomalowana czerwoną laką, a taki kolor ma chronić torii przed złymi duchami.

Z powodu przypływów i odpływów, torii w Miyajima czasem stoi w wodzie (dlatego nazywana jest pływającą bramą torii, wtedy niektórzy podpływają do niej łódkami), a czasem można po niej dojść na piechotę.

Torii na wyspie Miyajima jest największą bramą torii.

W 1643 roku konfucjański myśliciel Hayashi Razan uznał, że torii na Miyajima jest jednym z trzech najpiękniejszych widoków Japonii (nihon-sankei – czyli trzy japońskie pejzaże).

brama torii ciekawostki Japonia Fuji Inari Kioto Kyoto
Korytarz z bram torii na terenie świątyni Fuji Inari w Kioto

Światynia Fushimi Inari w Kioto

Kompleksy świątynne mają więcej niż jedną bramę torii. Świątynia Fushimi Inari w Kioto ma ich tysiące. Ufundowali je pielgrzymi, stawiając jedna obok drugiej. W ten sposób na wzgórzu porośniętym lasem powstał korytarz (rozgałęziony w kilka stron) długości kilku kilometrów, przez który idą pielgrzymi. Spacer na szczyt, do świątyni, może trwać dwie godziny lub dłużej.

Korytarz pomarańczowych torii (z jednej strony mają napisy w języku japońskim) na terenie Fushimi Inari jest niezapomnianym przeżyciem. W wakacje i w dobą pogodę w nie można zrobić zdjęcia, na którym nikt nie wszedł w kadr.

brama torii ciekawostki Japonia Fuji Inari Kioto Kyoto
W pobliżu świątyni Fuji Inari w Kioto. Pielgrzymi zostawiają tu również miniaturowe torii

Inne ciekawostki o torii

* Według wierzeń, wetknięcie monety w drewnianą torii powoduje, że spełni się marzenie tej osoby.

* Przedstawienia bram torii pojawiają się też w japońskiej sztuce. Na przykład na dawnych drzeworytach „Fujisawa“ autorstwa Ando Hiroshige (1797-1858).

* W Polsce ukazuje się magazyn Torii, czasopismo dla miłośników Japonii. Są też zegarki marki Torii.

Ciekawostki o torii + zdjęcia: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Hakone
> Kraj kwitnącej wiśni
> Kuchnia japońska

ilustracje prasowe gazety prasa Dziennik Zachodni Poprzedni post Czy warto czytać gazety?
pawian dowcipy o zwierzętach-afryki dowcipy Afryka zwierzęta Następny post Dowcipy o zwierzętach Afryki