jarmark bożonarodzeniowy Warszawa przysłowia na Boże Narodzenie

Jarmarki bożonarodzeniowe w całej Polsce

Czas czytania:31 minut/y, 53 sekund/y

Jarmark bożonarodzeniowy – jarmarki bożonarodzeniowe

Co roku w grudniu prasa i portale internetowe prześcigają się w informowaniu o jarmarkach bożonarodzeniowych w dużych miastach Polski (m.in. Wrocław, Poznań, Kraków, Warszawa) oraz w dużych, znanych miastach Europy. O tych największych i najpopularniejszych jarmarkach bożonarodzeniowych napisano chyba wszystko, do tego obfotografowano je dostatecznie. I słusznie, bo te realizowane z rozmachem imprezy przedświąteczne, cieszą się dużą popularnością wśród odwiedzających, są starannie przygotowane, mogą budzić zachwyt kolorową, prawdziwie świąteczną oprawą, a wiele z nich ma wieloletnią tradycję.

Media, z wyjątkiem tych lokalnych, chyba zapominają, że jarmarki bożonarodzeniowe organizowane są także w mniejszych miastach, a także w niedużych ośrodkach. Wcale nie trwają przez kilka tygodni, a ustawiane stragany nie są liczone w dziesiątkach. Gromadzą lokalne społeczności i też są od dawna wyczekiwane, nawet jeśli trwają kilka dni lub choćby kilka godzin. Czasami określenie “jarmark bożonarodzeniowy” jest wręcz określeniem na wyrost – jak na skromną, lokalną imprezę. Ale organizatorzy wkładają w nie wiele energii i czasu, aby miały miejsce.

Portal Sadurski.com zaprasza do większych i mniejszych miast Polski, w których przed Bożym Narodzeniem także odbywają się jarmarki bożonarodzeniowe. Specjalnie dla czytelników wyszperaliśmy poniższe informacje, choć oczywiście zestawienie nie jest pełne, bo w grudniu 2017 r. podobne jarmarki odbywały się także w innych miastach i miasteczkach całego kraju.

Województwo dolnośląskie

BIELAWA
Jarmark Bożonarodzeniowy miał miejsce w niedzielę 17 grudnia, na bielawskim rynku. W specjalnie rozstawionych wokół domkach oferowano ozdoby świąteczne, potrawy i ciasta. Na scenie wystąpili lokalni artyści oraz uczniowie miejscowych szkół. Nie zapomniano o animacjach dla dzieci.

BOLKÓW
10 grudnia o godz. 11.00 rozpoczął się Kiermasz Bożonarodzeniowy w Domu Kultury przy ul. Szpitalnej 16. Na stoiskach były świąteczne ozdoby i potrawy, wyroby cukiernicze, pszczelarskie, wędliniarskie. Atrakcje zapewniły występy zespołów ludowych i uczniów szkoły podstawowej w Bolkowie. Były konkursy na potrawę świąteczną, na kartkę świąteczną i szopkę bożonarodzeniową.

CHOJNÓW
Jarmark Bożonarodzeniowy na chojnowskim Rynku miał miejsce 10 grudnia, a początek wydarzenia zaplanowano na godzinę 15.00. W przypadku złej pogody, ten jarmark odbywa się w budynku Domu Kultury (tak było przed rokiem). Oczywiście przygotowano stoiska ze świątecznymi wyrobami (ozdoby, rękodzieło, gorące potrawy i napoje). Gwiazdą imprezy, podobnie jak w minionym roku była kapela góralska Antoniego Gluzy, istniejące od 1979 roku. Wystąpiły też zespoły z gminy Chojnów: Przyjaciółki z Niedźwiedzic i Michalinki z Konradówki i Piotrowic.

KROTOSZYCE
10 grudnia w Zespole Pałacowo-Parkowym w Krotoszycach, od godz. 12.00 rozpoczął się XI Kaczawski Jarmark Bożonarodzeniowy, zorganizowany przez stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Partnerstwo Kaczawskie. W tym roku zaprezentowało się blisko 40. wystawców – artyści, rękodzielnicy, pszczelarze, Koła Gospodyń Wiejskich. Były miody, ciasta i pierniki, pierogi, bombki, stroiki, itp. Na scenie rozbrzmiewały kolędy i pastorałki w wykonaniu lokalnych zespołów ludowych, m.in. Kaczawskie Anioły. Przybył święty Mikołaj z workiem cukierków. Rozstrzygnięto konkurs na „Najpiękniejsze stoisko na Jarmarku”.

JELENIA GÓRA
W dniach 16– 17 grudnia, w godz. 10.00-16.00 w salach i dziedzińcu Jeleniogórskiego Centrum Kultury przy ul. 1 Maja 60 po raz szesnasty odbył się doroczny Jarmark Bożonarodzeniowy, najstarsza tego typu impreza w regionie. Na specjalnych stoiskach lokalni artyści i rzemieślnicy prezentowali swoje dzieła związane z tematyką świąteczną. Były ozdoby – ręcznie malowane bombki, aniołki ze szkła, domki i serduszka z piernika, stroiki, drewniane zabawki, a także świąteczne przysmaki. 15 grudnia w sali widowiskowej JCK przy ul. Bankowej 28/30 odbył się koncert charytatywny „Przytulić Święta”.

LUBAŃ
Jarmark Bożonarodzeniowy w Lubaniu miał miejsce na rynku głównym 22 grudnia. Rozpoczął się o godz. 14 i potrwał do późnych godzin popołudniowych. Były stoiska z ręcznie wykonanymi ozdobami świątecznymi oraz regionalnymi potrawami. Dzieci miały okazję wziąć udział w warsztatach dekorowania pierników oraz przejechać się na kucyku. Jarmark zorganizowali: Łużyckie Centrum Rozwoju w Lubaniu i Miejski Dom Kultury w Lubaniu.

> Kolędy ciekawostki

ŁOMNICA
Coroczny Kiermasz Adwentowy na Folwarku i w Stodole Świątecznej Magii jest największym z tutejszych kiermaszów. Zorganizowano go w kolejne weekendy: 25-26 listopada, 2–3 grudnia i 9–10 grudnia, w godzinach od 11 do 17. Wystawcy prezentowali wyroby, które można było kupić na prezent pod choinkę. Były różne potrawy, świąteczny grzaniec. Zorganizowano warsztaty zdobienia bombek, muzyka na żywo oraz atrakcje dla dzieci.

LĄDEK ZDRÓJ
Jarmark Bożonarodzeniowy zaplanowano na Rynku, sobotę 16. grudnia, w godz.11.00-16.00.

OLEŚNICA
9 i 10 grudnia w godz. 15.00- 0.00 w Sali widowiskowej BiFK przy ul. Kochanowskiego 4 odbył się Artystyczny Jarmark Bożonarodzeniowy. Były m.in. stoiska regionalnych artystów i rękodzielników. Drugiego dnia rozstrzygnięto konkurs na „Tradycyjną ozdobę bożonarodzeniową”, a o godz. 18.00 miał miejsce koncert kolęd, w ramach Oleśnickich Spotkań z Muzyką oraz 70-lecia szkolnictwa muzycznego. Wystąpili uczniowie i absolwenci oleśnickich instytucji muzycznych. Na scenie sali widowiskowej miały miejsce występy artystyczne, m.in. biletowane przedstawienie dla dzieci „Jak Mikołaj urwał się z choinki” oraz koncert kolęd.

OŁAWA
Jarmark Bożonarodzeniowy 2017 organizowany przez Miasto Oława i Gminę Oława odbył się w dniach 16-17 grudnia 2017 r. na oławskim Rynku. Osoby zainteresowane udziałem w charakterze wystawców wcześniej zgłaszały się osobiście lub pocztą, wraz z wypełnioną kartą zgłoszeniową do Wydziału Promocji Urzędu Miejskiego.

RYBNICA
Jarmark Bożonarodzeniowy odbył się 10 grudnia (niedziela) w godz. 10.00-17.00 w Stajni Rybnica. Były specjalne stoiska (a w nich m.in. domowe jedzenie, produkty regionalne), muzyka na żywo, przejażdżki bryczką i na kucyku, warsztaty ze zdobienia pierników i własnoręcznego wykonywania ozdób choinkowych. Z dalekiej Laponii przybył do dzieci Mikołaj z prezentami. Młodzi jeźdźcy na specjalnie przygotowanej hali wzięli udział w Mikołajkowych Amatorskich Zawodach w Skokach przez Przeszkody.

STRZELIN
W niedzielę 10 grudnia 2017 r. w godz. 11.00 – 18.00 na Rynku w Strzelinie zorganizowano V Strzeliński Jarmark Bożonarodzeniowy “Przedsmak Świąt”. Organizatorem był Strzeliński Ośrodek Kultury.

SIECHNICE
Burmistrz Siechnic i Centrum Kultury w Siechnicach zaprosiły mieszkańców na Jarmark Bożonarodzeniowy, który odbył się na Rynku w dniach 9 i 10 grudnia. Mikołajki dla dzieci rozpoczęły się 10 grudnia o godz. 15.00.

ŚWIDNICA
Od 14 do 22 grudnia na Rynku w Świdnicy miał miejsce Jarmark Bożonarodzeniowy i Świdnicka Kolęda. W czterdziestu drewnianych domkach otwartych między godz 10.00-19.00 można było zakupić m.in. ozdoby choinkowe i regionalne produkty (miody, sery, wędliny). Także rękodzieło, wyroby z wełny, kapci góralskie i ceramikę. Na rynku ustawiono zostanie żywą szopkę, a do najmłodszych przybył Mikołaj. 17 grudnia młodzież z MDK zaprezentowała jasełka. Miała miejsce Wigilia wszystkich świdniczan, podczas której harcerze przekazali betlejemskie światełko. Odbyły się też imprezy towarzyszące.

ŚWIEBODZICE
W dniach 9-17 grudnia w godz. 11-18 na rynku, w 12 specjalnie ustawionych drewnianych domkach można było spróbować specjalnych potraw, zakupić ręcznie wykonane ozdoby choinkowe i stroiki świąteczne. Przygotowano szereg atrakcji.

ŚWIERADÓW-ZDRÓJ
W dniach 16-17 grudnia (sobota-niedziela) na Hali Spacerowej Świeradów-Zdrój przy ul. 3 Maja 1 odbył się Jarmark Bożonarodzeniowy. Było wspólne kolędowanie, warsztaty dla dzieci i dorosłych, jasełka, można też było kupić choinkę. Poza tym, w sobotę o godz. 11.00 oraz w niedzielę o godz. 13.00 można było posłuchać kolęd w wykonaniu zespołu Syntonia.

WAŁBRZYCH
Wałbrzyski Jarmark Bożonarodzeniowy odbył się na wałbrzyskim Rynku 9 i 10 grudnia. Organizatorzy przygotowali 100 żywych choinek, wystawcy z miasta i regionu serwowali świąteczne potrawy, były do nabycia pamiątki. Były animacje dla dzieci, prezentacje artystyczne szkół wałbrzyskich, przedstawienia jasełkowe. Prezydent miasta uroczyście oświetlił miejską choinkę. Jarmark zakończył się wieczornym koncertem.

WROCŁAW
Największy na Dolnym Śląsku Jarmark Bożonarodzeniowy miał miejsce między 17 listopada a 22 grudnia w godz. 10.00-21.00. Jak co roku na Rynku Głównym ustawiano drewniane domki, w których wystawcy z różnych zakątków Polski prezentowali swoje wyroby, ozdoby świąteczne. W punktach gastronomicznych można było zakupić przekąski, regionalne potrawy oraz trunki.

jarmark bożonarodzeniowy Wrocław
Jarmark bożonarodzeniowy – Rynek we Wrocławiu

Województwo kujawsko-pomorskie

PRZYSIEK
16 grudnia w godz. 10.00-15.00 Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego Oddział w Przysieku zorganizował doroczny Jarmark Adwentowy. Były produkty regionalne, wyrobów rękodzieła ludowego i artystycznego, był pokaz wykonywania dekoracji świątecznych oraz występy zespołów folklorystycznych.

TORUŃ
W dniach 1-23 grudnia na Rynku Staromiejskim w Toruniu odbył się Jarmark Bożonarodzeniowy. Uroczyście został zainaugurowany 1 grudnia o godz. 18, kiedy to rozbłysła wielka oraz bożonarodzeniowe iluminacje w całym mieście. Oprócz specjalnych stoisk przygotowano wiele atrakcji, m.in. Wielka Świąteczna Parada z bajkowymi postaciami, koncert toruńskiego muzyka Rafała „Zwierzaka” Zielińskiego. Jarmark był czynny od niedzieli do czwartku w godz. 11.00-18.00, a w piątki i soboty w godz. 11.00-21.00.

WŁOCŁAWEK
16 i 17 grudnia w godz. 10-18 na placu Wolności we Włocławku odbył się III Włocławski Jarmark Bożonarodzeniowy. Były stoiska twórców ludowych i rękodzielników. Można było kupić zabawki, ozdoby i upominki świąteczne. Zorganizowano pokaz rzeźbienia w lodzie. Najmłodsi za darmo mogli przejechać się kolejką św. Mikołaja, można było posłuchać kolęd i pastorałek.

Województwo lubelskie

BIŁGORAJ
W Biłgorajskim Centrum Kultury zorganizowano Jarmark Bożonarodzeniowy. Na kilkunastu stoiskach była okazja nabycia unikalnych ozdób i dekoracji świątecznych, można było nabyć prezenty dla najbliższych.
> Biłgoraj ciekawostki

ŁUKÓW
To już tradycja, że 17 grudnia – w ostatnią niedzielę poprzedzającą Święta Bożego Narodzenia, w Łukowie odbywa się Jarmark Bożonarodzeniowy. W tym roku odbył się po raz dziesiąty i został przygotowany przez Gminny Ośrodek Kultury oraz władze gminy i miasta Łuków. Kramy zapełniły Plac Wolności i Solidarności. Były świąteczne potrawy i ciasta oraz ozdoby choinkowe, wyroby rękodzieła. Rozstrzygnięto konkurs Gminnego Ośrodka Kultury na najpiękniejszą choinkową ozdobę (prace do konkursu zgłosiło 151 osób z trzynastu placówek szkolnych i przedszkoli z gminy Łuków, a nagrody przyznano w czterech kategoriach).

Zobacz też:
> Cebularz lubelski

Województwo lubuskie

BLEDZEW
17 grudnia w godz.: 10.00-18.00 przy hali przy SP zorganizowano jarmark bożonarodzeniowy połączony z przeglądem kolęd i pastorałek.

DREZDENKO
Na deptaku przy ul. Kościuszki 9 grudnia, w godz. 10.00-16.00 ze specjalnych straganów sprzedawano m.in. wyroby i potrawy świąteczne, odbył się też koncert kolęd zespołu Coctail Boys.

GORZÓW WIELKOPOLSKI
W dniach 14-17 grudnia jak co roku na Starym Rynku odbył się jarmark bożonarodzeniowy. Na straganach były do nabycia m.in. wędliny, miody, sery i świąteczne dekoracje. Przy katedrze zaparkowały nawet foodtrucki.

MIĘDZYRZECZ
Jarmark bożonarodzeniowy zorganizowano 15 grudnia w godz. 16.30-18.30 w Szkole Podstawowej nr 2. Było śpiewanie kolęd oraz domowe potrawy świąteczne.

OCHLA
3 grudnia w godzinach od 11.00 do 16.00 w Muzeum Etnograficznym w Ochli zorganizowano wydarzenie „Idą Święta.” Połączone je z Mikołajkowymi Targami Aktywności i Biznesu Społecznego, w programie były m.in. warsztaty kulinarne: (wypiekanie chleba, pieczenie i lukrowanie pierników, wspólne lepienie pierogów) oraz warsztaty plastyczne: (tworzenie ozdób z siana, stroików,szmacianek, bombek i ozdób choinkowych). Był też kiermasz świątecznych ozdób i produktów regionalnych.

OŚNO LUBUSKIE
10 grudnia o godz. 14.00, przed ratuszem zainaugurowano Jarmark Bożonarodzeniowy. Dwie godziny później rozpoczęła się miejska wigilia.

PSZCZEW
16 grudnia jak co roku świąteczny jarmark zorganizowano na Placu Magdaleńskim. Tutejsze jarmarki bożonarodzeniowe słyną z wystaw rękodzielników.

RZEPIN
17 grudnia o godz. 15.00 na Placu Ratuszowym zorganizowano wigilię miejską, koncert kolęd, spotkanie z mikołajem. Odbył się Świąteczny Jarmark.

STARE KUROWO
15 grudnia o godz. 17.00 w GOK rozpoczęło się świąteczne spotkanie: gminna wigilia, koncert kolęd i Kiermasz Bożonarodzeniowy.

STRZELCE KRAJEŃSKIE
17 grudnia w godz.: 10.00-18.00 na Starym Rynku zorganizowano Jarmark Bożonarodzeniowy. Na stoiskach można było kupić m.in. ozdoby i potrawy świąteczne. Była Wigilia Miejska i spotkanie ze św. Mikołajem.

SULĘCIN
W SOK-u 10 grudnia w godz. 12.00-16.00 zorganizowano Kiermasz Bożonarodzeniowy.

SZPROTAWA
Gminno-Parafialny Jarmark Bożonarodzeniowy w Szprotawie zorganizowano 9 grudnia, na placu przed ratuszem. Organizatorami byli: parafia pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny oraz urząd miasta. Jarmark odbył się w godz. 10.00-17.00, a w godz. 7.00 do 19.00 zamknięto dla ruchu kołowego ulice: Rynek, gen. Bema, Gen. Andersa. Szprotawianie mogli na jarmarku nabyć wyrobów rękodzielnicze, wypieki, tradycyjne potrawy oraz produkty, które można wręczyć jako prezenty. Na scenie obok występowali lokalni artyści i zespoły, śpiewając polskie kolędy.

SZCZANIEC
16 grudnia w godz. 12-17 odbył się jarmark bożonarodzeniowy. Na straganach były m.in.: karp, choinki, ciasta, dekoracje świąteczne, pierogi i inne potrawy. Były też występy – jasełka, kolędy, występy artystyczne dzieci, a nawet taneczne show.

ŚWIEBODZIN
9 grudnia o godz. 16.00 spod Świebodzińskiego Domu Kultury wyruszył barwny pochód. Przeszedł ulicami Piłsudskiego, Głogowską i Kościelną, aż do Placu Jana Pawła II, gdzie odbyło się świąteczne widowisko, a św. Mikołaj rozdał dzieciom prezenty. Nazajutrz, w godz. 10.00-15.00 odbył się już trzeci Pchli Jarmark. Były stoiska gastronomiczne Kół Gospodyń Wiejskich, rękodzieło artystyczne, miód, itp. Przybył Mikołaj z aniołkami, wystąpił zespół Werwa.

WSCHOWA
3 grudnia w godz 9.00 do 18.00 na rynku we Wschowej odbył się jarmark bożonarodzeniowy. Były stoiska wystawców, występy artystyczne, animacje dla dzieci, a w południe na jarmark przybył św. Mikołaj.

ZIELONA GÓRA
Jak co roku w grudniu, na zielonogórskim deptaku odbywał się Jarmark Bożonarodzeniowy. Rozpoczął się 15 grudnia (trwał do 22 grudnia) i były tu m.in. haftowane obrusy, ozdoby choinkowe, stroiki, anioły oraz świąteczne przysmaki, a nawet grzane wino. Stoiska były czynne w godzinach 12.00 – 19.00. W namiotach Polsko-Niemieckiego Centrum Promocji i Informacji Turystycznej była Świąteczna Warsztatownia czyli warsztaty plastyczne dla dzieci. Wykonywano ozdoby choinkowe, którymi potem udekorowano choinki na zielonogórskim deptaku. W tych w specjalnym namiocie Św. Mikołaja wręczał słodycze i pozował do zdjęć ze wszystkimi chętnymi. 17 grudnia przy Ratuszu, Jego Ekscelencja Ks. Biskup Tadeusz Lityński oraz prezydent Zielonej Góry, Janusz Kubicki zaprosili mieszkańców i gości na Miejską Wigilię. Był koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu wokalistów Zielonogórskiego Ośrodka Kultury, koncert kolęd w wykonaniu zespołu Arka Noego, a harcerze przekazali mieszkańcom światełko betlejemskie.

10 grudnia w godz. 9-16 na Zielonogórskim Rynku Rolno-Towarowym przy al. Zjednoczenia 102 odbył się jarmark bożonarodzeniowy. Serwowano darmowy świąteczny bigos oraz czerwony barszcz, były stoiska z produktami regionalnymi, strefa dla dzieci, a nawet… choinki za złotówkę. 2 grudnia w godz. 9.00-16.00, w Zespole Szkół Plastycznych w Zielonej Górze zorganizowano kiermasz świąteczny. Była okazja kupienia niepowtarzalnych prezentów i ozdób wykonanych przez uczniów.

Województwo łódzkie

ŁÓDŹ
W dniach 1-23 grudnia odbył się coroczny jarmark bożonarodzeniowy na słynnym łódzkim deptaku – ulicy Piotrkowskiej (odcinek pomiędzy ul.Tuwima a ul. Zamenhofa). Stanęło co najmniej 45 drewnianych, świątecznie udekorowanych domków, w których zorganizowano stoiska wystawców z całej Polski. Można było nabyć m.in. świąteczne wypieki, bakalie, chleby, wędliny, produkty regionalne oraz rękodzieło. Było też stoisko ze zdrową żywnością. Były potrawy typowo polskie, ale także serwowane przez gości z Ukrainy i Białorusi. Były wydarzenia związane ze świętami: konkursy, koncerty i pokazy, m.in. występ kapeli góralskiej, kolędy łowickie, występ chóru, jasełka, wspólne kolędowanie.

Co poza tym? Był Zakątek pod jemiołą (pocałunek pod jemiołą podobno zapewnia szczęście w miłości), była wioska św. Mikołaja (a w niej animacje dla dzieci). W pasażu Schillera stanął “anielski młyn” z punktem gastronomicznym. 1 grudnia o godz. 17 spod choinki stojącej na placu Wolności wyruszył w kierunku jarmark świąteczny korowód. 6 grudnia odbył się konkurs na najlepszego św. Mikołaja. Nagrodą dla zwycięzcy był m.in. oraz angaż na jeden dzień pracy na jarmarku. Wśród innych atrakcji były m.in.: pokaz rzeźb lodowych i występy z ogniem. 4 i 5 grudnia w domku św. Mikołaja 12 łódzkich firm wydawało zupę dla potrzebujących. Na organizację jarmarku miasto przeznaczyło 100 tys. zł.

Województwo małopolskie

GORLICE
W weekend 16-17 grudnia Rynek w Gorlicach po raz kolejny zapełnił się stoiskami handlowymi i kolorowymi światełkami. Zorganizowano III Gorlicki Jarmark Bożonarodzeniowy. Młodsi i starsi mogli spotkać się ze św. Mikołajem i jego świtą. Odbył się turniej kulinarny „Gorlicki Mistrz Smaku” (z udziałem trzech drużyn), na skrzypcach i laserowej harfie zagrał krakowski artysta Kamil Skicki. Każdy, kto w sobotę godz. 14:00-17:00 wysłał SMS-a z życzeniami, mógł zobaczyć jego treść na budynku Ratusza dzięki laserom. W niedzielę pokazano żywą szopkę oraz odbyła się szósta Gorlicka Wigilia zakończona występem podopiecznych Młodzieżowego Domu Kultury w Gorlicach oraz wspólnym kolędowaniem. Rozstrzygnięto też konkurs na “Świąteczne Ciasto”. Wystąpiły zespoły Dollars Brothers i Silver, były też wydarzenia o charakterze charytatywnym.

A co oferowano na stoiskach (od godz. 10 do wieczora)? Produkty spożywcze: ciasta i ciasteczka, pierniki, chleb domowy, prozioki, miody, sery, wędliny, zioła i przyprawy, herbatę, a z produktów serwowanych na miejscu: pierogi, uszka i wino grzane. Z innych produktów: choinki naturalne i sztuczne, ozdoby choinkowe, stroiki bożonarodzeniowe, światełka, zabawki, ceramika artystyczna, galanteria skórzana, biżuteria, wyroby z drewna, itd.

WADOWICE
W Wadowicach po raz czwarty zorganizowano jarmark bożonarodzeniowy. Odbywał się przez siedem dni, do 23 grudnia w godz. 9.00 do 17.00. Na osiemnastu straganach można było kupić towary lokalnych producentów, m.in. żywność, przetwory, ozdoby świąteczne lokalnych twórców. Sprzedaży towarzyszyły wydarzenia kulturalne i szereg imprez towarzyszących, np. wspólne kolędowanie, Wigilia charytatywna dla mieszkańców (zorganizowana przez Urząd Miejski, przy wsparciu lokalnych cukierników i restauratorów). Były występy dzieci ze szkół i przedszkoli, konkursy z nagrodami, a uczestników jarmarku odwiedził Święty Mikołaj. Chętnych na zwiedzanie szlaku Karola Wojtyły po mieście, bezpłatnie woziła retro ciuchcia.

województwo mazowieckie

CIECHANÓW
Niemal 30 wystawców z regionalnymi wyrobami, rękodziełem, zabawkami, ozdobami świątecznymi i nie tylko – to część atrakcji 3-dniowego jarmarku bożonarodzeniowego (15-17 grudnia), jaki zorganizowano w Ciechanowie. Była okazja do wspólnego kolędowania podczas Wigilii dla Mieszkańców, były atrakcje dla dzieci (m.in. Święty Mikołaj z elfami), były konkursy (np. konkurs dla uczniów „Choinka z pomysłem”). Wystąpili: Sylwia Lewandowska, Mada Dance, zespół Max, Kolędujące Brzdące, Forte Piano, chór Sine Nomine, a grupa Maori zaprezentowała taniec ognia.

IŁŻA
17 grudnia od godziny 9.00 na iłżeckim Rynku miał miejsce Jarmark Bożonarodzeniowy. Jak przed rokiem, stanęły stragany z pamiątkami i rękodziełem oraz z potrawami świątecznymi. Zorganizowano konkurs na najładniejszą ozdobę świąteczną.

KONSTANCIN
17 grudnia przedświąteczną imprezę zorganizowano także w Konstancinie. Wśród produktów lokalnych można było kupić m.in. miody z Tęczowej Pasieki i Sery Cieciszewskie.

KRASNE
3 grudnia w godz. 10-17 w Gminnym Ośrodku Kultury w Krasnem odbył się Jarmark Bożonarodzeniowy. Swoje dzieła prezentowali rękodzielnicy z terenu gminy Krasne oraz sąsiednich gmin. Co godzinę losowano nagrody wśród uczestników, wystąpiła Schola “Jutrzenka” z Krasnego. Podczas jarmarku można było obejrzeć wystawę prac koronczarskich.

ŁOWICZ
W Łowiczu jarmark bożonarodzeniowy zorganizowano w dniach 15-17 grudnia.

MIŃSK MAZOWIECKI i WĘGRÓW
W Mińsku zorganizowano targ bożonarodzeniowy, nawiązujący do tradycji kupieckich z XVI i XVII wieku. Podobną imprezę przygotowano w Węgrowie.

PŁOCK
W dniach 9-10 grudnia do Płocka przyjechali lokalni producenci z północno-wschodniej Polski ze swoimi wyrobami.

WARSZAWA
Jarmark Bożonarodzeniowy zorganizowano na Bulwarach Wiślanych oraz na dziedzińcu Hotelu Bellotto przy ulicy Senatorskiej. Były regionalne potrawy, ozdoby choinkowe i inne produkty. Wszystko w atmosferze kolęd i udekorowanych choinek. W Parku Rozrywki w Julinku zorganizowano warsztaty z tworzenia łańcucha na choinkę oraz mini choinek świątecznych, były też warsztaty z robienia ciasta i sklejania pierogów. Można było napisać list do św. Mikołaja. Jak zwykle jarmark zorganizowano na warszawskiej Starówce.

jarmark bożonarodzeniowy Warszawa
Jeden z jarmarków bożonarodzeniowych w Warszawie. Obok Złotych Tarasów i dworca Warszawa Centralna

WOLANÓW i JEDLIŃSK
17 grudnia o godz. 14.00 przed budynkiem Urzędu Gminy Wolanów odbyło się Spotkanie Wigilijne. Wystąpił zespoły Wolanianki i Bieniędzice, pokazano przedstawienie w wykonaniu Warsztatów Terapii Zajęciowej z Młodocina Większego, było wspólne kolędowanie. Spotkanie wigilijne odbędzie się tego dnia również o godzinie 18 na rynku w Jedlińsku.

ŻYRARDÓW
Do 17 grudnia główny plac Żyrardowa bardzo się zmienił. Powstała tu osada Fabryka Świętego Mikołaja. Przygotowano wiele atrakcji.

Województwo opolskie

OPOLE
Jarmark Bożonarodzeniowy w Opolu trwał aż do 22 grudnia. Na Rynku stanęło 30 domków, w których można było zrobić zakupy, m.in. świąteczne ozdoby, produkty żywnościowe, różnego rodzaju prezenty. Była karuzela i sztuczny stok, przybyły prawdziwe renifery oraz św. Mikołaj. Jarmark uroczyście otworzył prezydenta Opola, zapalając światła świąteczne. Odbył się też IV Marsz Mikołajów.

KRAPKOWICE
Jarmark Bożonarodzeniowy zorganizowano na rynku, w dniach 14-17 grudnia, w godz. 12.00-20.00.

Województwo podkarpackie

DĘBICA
16 grudnia o godz. 13.00 na dębickim Rynku rozpoczął się Jarmark Bożonarodzeniowy. Dębiczanie mieli okazję kupić m.in. świąteczne ozdoby, prezenty pod choinkę i wyroby cukiernicze. Odbył się też III Świąteczny Bieg Przebierańców (trasa dla najmłodszych miała 600 m długości, dla dorosłych 4 kilometry. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowy medal i poczęstunek.

KRASNE
3 grudnia w Gminnym Ośrodku Kultury w Krasnem odbył się Jarmark Bożonarodzeniowy. Przybyli rękodzielnicy i wystawcy z gminy Krasne oraz m.in. z Rudnika nad Sanem, Niemstowa, Świlczy, Medyni Głogowskiej. Można było zobaczyć wystawę prac koronczarskich, była loteria fantowa, wystąpiła Schola “Jutrzenka” z Krasnego.

PRZEMYŚL
W dniach 15-17 grudnia na Rynku Starego Miasta odbył się Świątecznego Jarmark Bożonarodzeniowy. Dla wystawców przygotowano oświetlony namiot o wymiarach 7 m x 12 m, wyposażony w drewniane stoły. Można było kupić prezenty pod choinkę, były m.in. bombki choinkowe, wigilijne dekoracje, wyroby rękodzielnicze, biżuteria, choinki. Nie zapomniano o świątecznych przysmakach: pierogi, uszka, domowe ciasta, wędliny, sery, miody. 17 grudnia w klubie Piwnice Centrum Kulturalnego w Przemyślu zorganizowano jarmark, promujący sztukę ludową regionu. Byli twórcy ludowi z Podkarpacia, zespół folklorystyczny śpiewający kolędy i pastorałki, degustacja potraw wigilijnych. Rozstrzygnięto konkurs na „Szopki domowe i akcesoria kolędnicze”.

RZESZÓW
19 grudnia na rzeszowskim Rynku wystartowało świąteczne miasteczko i rozpoczął się jarmark bożonarodzeniowy, który trwał do 30 grudnia w godz. 12-20. Oczywiście można było zrobić świąteczne zakupy. Na scenie wystąpił Chór Akademicki Uniwersytetu Rzeszowskiego, artyści z Centrum Sztuki Wokalnej, zespoły Guitar Force, The Freeborn Brothers, Dzikie Wino, Loka. Był poczęstunek i degustacja regionalnych potraw wigilijnych przygotowanych przez Zespół Szkół Gospodarczych w Rzeszowie, wspólna modlitwa i dzielenie się opłatkiem, pokaz taneczny i fireshow. 26 grudnia był Imprezowy Szczepan czyli muzyka z DJ-em.

jarmark bożonarodzeniowy Rzeszów
Jarmark bożonarodzeniowy – Rzeszów, Rynek

SANOK
Po raz siódmy zorganizowano Jarmark Bożonarodzeniowy na Rynku Galicyjskim w Skansenie w Sanoku. Odbył się 17 grudnia w godz. 12-14. Były regionalne przysmaki, ozdoby choinkowe. Sanocka Młodzieżowa Orkiestra Dęta „Avanti” zagrała kolędy, a pod koniec przybył św. Mikołaj. W sali konferencyjnej (pierwszy budynek po lewej stronie przy wejściu na Rynek galicyjski) pokazano żywą szopkę (w programie m.in. kolędowanie w wykonaniu Zespołu „Cassiopeia”, inscenizacja „Opowieści Wigilijnej” Karola Dickensa przygotowana przez uczniów II LO. W pracowni edukacyjnej odbyły się warsztaty wyrobu ozdób choinkowych.

Województwo pomorskie

CHOJNICE
X Jarmark Bożonarodzeniowy odbył się w dniach 8-10 grudnia – w samym centrum miasta, na chojnickim rynku. Na stoiskach znalazły się m.in. świąteczne smakołyki, sery, wyroby wędliniarskie, ryby, miód, ozdoby, rękodzieło artystyczne, ceramika i wiele innych produktów które mogą posłużyć jako prezenty. Z programem artystycznym wystąpiły dzieci z miejscowych szkół, kapela Kaszëbe, Big Band Chojnice, były animacje dla dzieci (malowanie bombek do Chatki Mikołaja – potem otwarto tu szopkę ze zwierzętami), pokaz „Plenerowy piec do wypieku ceramiki Jarosława Urbańskiego, także „Staropolskie Kolędowanie” w wykonaniu Stowarzyszenia „Dworek Polski” oraz wizyta św. Mikołaja.

GDAŃSK
Gdański Jarmark Bożonarodzeniowy na Targu Węglowym w tym roku potrwał od 2 do 23 grudnia, był czynny w godz. 11-20, a w soboty i niedziele do godz. 21. Atrakcje zorganizowano także wewnątrz Zbrojowni, przy kole widokowym na Wyspie Spichrzów i przy wejściu do Parku Oliwskiego. 2 grudnia w całym mieście rozbłysły iluminacje (Gdańsk wydał na nie 1,2 mln zł). Centrum jarmarku był anielski młyn – 8-metrowa, trójpoziomowa szopka z ruchomymi figurami. W domku obok zamieszkał duży łoś imieniem Lucek, mówiący głosem aktora Jarosława Boberka. Na 4-metrowej wysokości górce lodowej były trzy tory saneczkowe o długości 35 metrów, a sprzęt do zjazdów był dostępny w wypożyczalni. W Gdańsku-Oliwie jak co roku znów przygotowano oryginalną szopkę z piasku. Były wigilie dla potrzebujących, Mikołaje na motocyklach i świąteczny tramwaj.

jarmark bożonarodzeniowy Gdańsk
Jarmark bożonarodzeniowy – Targ Drzewny, Gdańsk

SOPOT
Sopocki Jarmark Świąteczny był dosyć skromny, a stoiska ustawiono w ogrzewanej hali na placu Przyjaciół Sopotu. 17 grudnia na Placu Przyjaciół Sopotu przygotowano tradycyjną wigilia dla mieszkańców.

STARA KISZEWA
Kiszewski Jarmark Bożonarodzeniowy, to m.in. występy artystów z gminy Stara Kiszewa, jasełka w wykonaniu podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy w Konarzynach, domowe potrawy wigilijne. W Fabryce Elfów można było napisać list do św. Mikołaja i nauczyć się dekorowania pierników, dla dzieci przygotowano zabawy i animacje z Elfami i Śnieżynkami oraz spotkanie ze Świętym Mikołajem, który chętnie pozował do zdjęć.

TCZEW
Jak co roku w ostatni przedświąteczny weekend na placu Hallera zorganizowano Jarmark Bożonarodzeniowy. Na stoiskach były m.in. wędliny, sery, chleb litewski, kwas chlebowy, konfitury, domowe pierogi, miody pitne, zupa grzybowa, barszcz, ciasta domowe oraz wyroby rękodzielnicze (stroiki, bombki, świece) oraz inne wyroby. Był też stosika gastronomii z ciepłym posiłkami. A jakie dodatkowe atrakcje? Był korowód z Królem i Królową Śniegu, święty Mikołaj rozdający drobne i zachęcający do wspólnej zabawy. Dzieci mogły uczestniczyć w warsztatach rękodzieła w „Zimowej krainie” (wykonanie ozdób choinkowych, kartek świątecznych, pacynek). Wśród uczestników konkursów co godzinę losowano choinki, byłą nawet fotobudka.

ŻUKOWO
2 i 3 grudnia na Placu Mariackim, pod wysmukłą wieżą kościoła ponorbertańskiego odbył się międzynarodowy Jarmark Bożonarodzeniowy. Oprócz stoisk z rękodziełem z Kaszub, swoje stragany przygotowały gminy partnerskie z Francji, Niemiec oraz ze Świdnicy. Była okazja nabycia prezentów oraz skosztowania specjałów kuchni kaszubskiej, niemieckiej, francuskiej i dolnośląskiej. Kolędy zaśpiewali m.in. Juan Felipe Alvarado, kapela góralska i artyści z Gminy Żukowo. Jarmark zakończył pokaz fajerwerków.

Województwo śląskie

BĘDZIN
17 grudnia na bulwarach Przemszy w Będzinie zorganizowano jarmark bożonarodzeniowy. Było szereg stoisk z wyrobami świątecznymi oraz straganów gastronomicznych. Były gry i zabawy, świąteczne koło fortuny (do wygrania m.in. tablet), było wspólne śpiewanie kolęd oraz pokaz magii i iluzji. Dla każdego przygotowano bezpłatny, ciepły posiłek.

BRENNA
Jarmark bożonarodzeniowy odbył się w Parku Turystyki, w dniach 16 – 17 grudnia. Wśród atrakcji były: pieczenie i dekorowanie pierników; jasełka, przedstawienie świąteczne oraz spotkanie ze św. Mikołajem.

CZĘSTOCHOWA
Jarmark bożonarodzeniowy odbył się w dniach 16 – 21 grudnia, na Alei Najświętszej Maryi Panny.

GASZOWICE
9 grudnia w godz. 12-19 jarmark bożonarodzeniowy zorganizowano też w Gaszowicach. Była sprzedaż choinek ozdób i prezentów świątecznych, rozgrzewające napoje oraz występy dzieci i młodzieży.

GLIWICE
Gliwicki Rynek między 6 a 22 grudnia zamienił się w świąteczną krainę. Jarmark Bożonarodzeniowy (z jeszcze większą liczą domków niż przed rokiem), to okazja do kopienia m.in. ozdób świątecznych, ceramiki, rękodzieła, miodów, wędlin i serów. To także okazja do skosztowania świątecznych potraw i grzanego wina. Dzieci mogły spotkać Mikołaja i zrobić z nim zdjęcie w śnieżnej kuli. Porządku pilnowały elfy, cyrkowcy oraz… Minionki. Na scenie wystąpili: zespół Gospel Sound, grupa taneczna Gwar, zespół góralski, były pokazy taneczne, pokaz iluzjonisty i chemiczne show. Zaprezentowano spektakl „Renifer i Bałwanek atakują Gliwice”. Akrobaci pokazali ewolucje na wielkich obręczach, wystąpiła mistrzyni hula-hoop, kobieta guma i iluzjonista. Wystąpili uczestnicy „The Voice of Poland”: Katarzyna Dereń, Arek Kłusowski, Małgorzata Nakonieczna i Ernest Staniaszek.

JASTRZĘBIE-ZDRÓJ
Przez 3 dni trwał w Jastrzębiu Jarmark Bożonarodzeniowy. Oprócz stoisk produktami, przygotowano dodatkowe atrakcje. Były wspólne kolędowanie z zespołem Tomasza Ciby i Big Bandem Borynia, był świąteczny występ orkiestry Kurcbend i występ zespołu folklorystycznego Niezapominajki. Wręczono nagrody w konkursach na najładniejszą ozdobę świąteczno-choinkową oraz na najciekawszy kalendarz adwentowy.
> Jastrzębie-Zdrój ciekawostki

JAWORZNO
Na rynku w Jaworznie od 2 do 22 grudnia po raz pierwszy zorganizowano Jarmark Bożonarodzeniowy (nie licząc kilkugodzinnych imprez w latach ubiegłych). Można było kupić lokalnie wykonane wyroby rękodzieła, nawet za symboliczną złotówkę. Były też miody, ozdoby, ciasta, łazanki z kapustą, chleb ze smalcem i grzane piwo. Za zakupy powyżej 30 złotych, każdy otrzymywał choinkę od organizatora. Był koncert kolęd, spotkanie z Mikołajem, warsztaty zdobienia pierniczków oraz tworzenia ozdób świątecznych.

KATOWICE
Już 24 listopada na katowickim rynku zaczął się Jarmark Bożonarodzeniowy, który trwał do 23 grudnia. Niemal 50 wystawców z Polski, Francji, Węgier, Białorusi i Litwy, a na stoiskach rękodzieło, świąteczne ozdoby, ręcznie malowane bombki, ceramika, wędliny i wiele innych produktów. Wśród atrakcji nie-handlowych, miały miejsce m.in. (bezpłatne) kino plenerowe dla dzieci i parada mikołajkowa. Jarmark bożonarodzeniowy zorganizowano też w dzielnicy Nikiszowiec (przy pl. Wyzwolenia), w dniach 8–10 grudnia. Było aż 230 wystawców oraz 18 punktów gastronomicznych. Można było skorzystać karuzeli wiedeńskiej i pociągu Świętego Mikołaja, przygotowano widowisko „Pingwiny z zimowej krainy”, a w kościele św. Anny odbył się koncert Józefa Skrzeka.

MIASTECZKO ŚLĄSKIE
3 grudnia na parkingu obok kościoła w Miasteczku Śląskim zorganizowano jarmark adwentowy. Wśród atrakcji było spotkanie ze św. Mikołajem.

MIKOŁÓW
Jarmark bożonarodzeniowy w Mikołowie miał miejsce w dniach 15-16 grudnia. w Miejskim Domu Kultury.

OBORNIKI ŚLĄSKIE
Tu jarmark bożonarodzeniowy zorganizowano 9 grudnia.

PSZCZYNA
Jarmark bożonarodzeniowy zorganizowano na Rynku, w dniach 15-17 grudnia. W Pszczynie były koncerty, żywa szopka, karuzela i animacje dla dzieci.

RACIBÓRZ
W dniach 7-10 grudnia na Rynku w Raciborzu zorganizowano jarmark bożonarodzeniowy. Wystawcy z Polski i Czech sprzedawali różnego rodzaju produkty – zarówno do spożycia, jak i dobre na prezenty. Dla dzieci przygotowano karuzelę i kolejkę, odbyło się spotkanie z bajką i spotkanie z Mikołajem i strażakami, były też pokazy filmowych bajek. Były pokazy WOPR i straży pożarnej, warsztaty i konkursy z raciborską biblioteką, przygotowano też 3 tys. porcji świątecznej potrawy. Były też atrakcje muzyczne: występu chórów i zespołów wokalnych i pokaz taneczny.

RUDA ŚLĄSKA
Rudzki Jarmark Bożonarodzeniowy trwał 3 dni i zorganizowano go na placu Jana Pawła II w dzielnicy Nowy Bytom. Oczywiście były stoiska, na których można było dokonać świątecznych zakupów, a także atrakcje artystyczne. Najmłodsi mieszkańcy Rudy Śląskiej mieli okazję wspólnie ze świętym Mikołajem wykonać świąteczne dekoracje, którymi ozdobili choinki. Dzieci z przedszkola przygotowały jasełka, wystąpił Chór św. Barbary z parafii pw. św. Barbary w Bykowinie oraz Zespół „Od Serca” z Ośrodka Najświętszego Serca Jezusa w Halembie. Odbyła się Wigilia dla mieszkańców oraz charytatywny Bieg Mikołajów.

RYBNIK
Od 4 do 23 grudnia trwał Jarmark Bożonarodzeniowy na rybnickim rynku. Różnego rodzaju produkty, głównie z myślą o nadchodzących świętach, sprzedawano w 20. drewnianych domkach. Wśród dodatkowych atrakcji były: piernikowy domek, domek wiatrak i mostek życzeń.

TARNOWSKIE GÓRY
Pod Ratuszem, między 15 a 17 grudnia po raz piąty w Tarnowskich Górach zorganizowano jarmark bożonarodzeniowy. Chór pracowników Urzędu Miejskiego i Starostwa Powiatowego (i nie tylko on) zaśpiewał kolędy. W miasteczku Mikołaja prowadzono animacje dla dzieci (np. warsztaty zdobienia pierników). Można było za darmo skorzystać z karuzeli, były też elfy, Mikołaj i inne świąteczne postacie w przebraniach.

TYCHY
W dniach 14-17 grudnia na świątecznie udekorowanym Placu Baczyńskiego w Tychach miał miejsce IX Tyski Jarmark Bożonarodzeniowy. Oprócz atrakcji do kupienia na stoiskach, były atrakcje artystyczne, np. występy muzyczne: Honeycomb Trio, God’s Property z zespołem, zespół Turnioki. Był fireshow, spektakle dla dzieci „O jednym utopcu, który nie lubił śniegu” oraz „Mikołajki-Zapominajki”, interaktywny program „Renifer i Bałwanek w poszukiwaniu Mikołaja”, a dzieci mogły uczestniczyć w warsztatach zdobienia pierników i spotkać św. Mikołaja. Wystąpiły też gwiazdy: Kayah i Skaldowie, był pokaz kulinarny.

WODZISŁAW
Od 16 do 22 grudnia na rynku zorganizowano Wodzisławski Jarmark Bożonarodzeniowy. Na stoiskach można było kupić wiele towarów i potraw, ale były też inne atrakcje. Przygotowano Wigilię dla mieszkańców, Ice Show (na oczach widzów z lodowego bloku wycięto rzeczywistych rozmiarów sanie i renifery. Były koncerty kolęd Roksany Ostojskiej, Oliwii Węgrzyk, ZPiT Vladislavia. Teatr Wodzisławskiej Ulicy zaprezentował spektakl Karola Dickensa “Opowieść wigilijna”. Były animacje dla dzieci oraz spotkanie z Mikołajem, Aniołkami i Śnieżynkami. Muzyczną gwiazdą był zespół Feel.

ZABRZE
W dniach 1–22 grudnia 2017 r. na Placu Wolności w Zabrzu zorganizowano Jarmark Bożonarodzeniowy “Idą święta”. Swoje wyroby sprzedawało 20. wystawców. Wśród produktów, były: sery regionalne z Istebnej, oscypki, wędliny wędzone naturalnie, miody pszczele, wina o różnych smakach, owoce, ozdoby choinkowe, ryby wędzone i marynowane, bakalie, pierniki, zabawki. Były też potrawy serwowane na miejscu, np. placki ziemniaczane, bigos i krokiety z barszczem. Można też było kupić choinki oraz wziąć udział w Paradzie Świętego Mikołaja z reniferem. Dzieci mogły obejrzeć bajki: Fabryka śniegu i Psotne Elfy, zorganizowano Wigilię dla mieszkańców, był pokaz żonglerki i konkursy.

ZĄBKOWICE ŚLĄSKIE
Ponad 130 wystawców pojawiło się na tegorocznym Jarmarku Bożonarodzeniowym w Ząbkowicach Śląskich. Można było kupić niemal wszystko, od świątecznych ozdób, po potrawy wigilijne, miody, sery i wędliny. Wystąpiły zespoły: Złocienie, chór Echo i Kwiat Pokoju, duet Santo i uczniowie ze szkoły muzycznej Casio w Ząbkowicach Śląskich. Gwiazdą jarmarku był góralski zespół Turnioki. Była żywa szopka, degustacje potraw świątecznych i konkursy, np. na najładniejszy stroik bożonarodzeniowy.

ŻORY
Od 1 do 22 grudnia na Rynku ok. 30 wystawców w białych domkach sprzedawało swoje wyroby – świąteczne smakołyki oraz potencjalne produkty na prezenty. Zaprezentowano spektakle “Kraina lodu” oraz “Halo, halo, Mikołaju”. Odbyło się spotkanie z Mikołajem, niedźwiedziem polarnym i elfami, były warsztaty ozdób świątecznych, pokaz kulinarny i Wigilia dla mieszkańców.

ŻYWIEC
W dniach 20-22 grudnia na Rynku zorganizowano jarmark bożonarodzeniowy.

Województwo świętokrzyskie

KIELCE
Na kieleckim rynku do 22 grudnia, w godzinach 11-19 miał miejsce Jarmark Bożonarodzeniowy. Rozstawiono wenecką karuzelę, która najbardziej uradowała najmłodszych. Dorośli woleli stoiska m.in. z karpiami, wędliny, wyroby regionalne, sery i pieczywo. Można był napić się grzanego wina (korzennego, aroniowego lub malinowego) albo zjeść góralskiego oscypka z grilla. Sprzedawano też choinki (od 60 do 150 zł, w zależności od wielkości i gatunku drzewka. Przygotowano też sztuczny stok do jazdy na dmuchanej oponie, można też było zrobić zdjęcie ze św. Mikołajem.

OPATÓW
3 grudnia, w sali gimnastycznej w Opatowie po raz drugi odbył się Jarmark Bożonarodzeniowy”. Były świąteczne dekoracje, bombki, oferowano świąteczne potrawy, ciasta i inne artykuły. Pomysłodawcą i głównym organizatorem było Koło Gospodyń Wiejskich z Opatowa oraz Opatowskie Stowarzyszenie Kulturalno-Sportowe. Artyści (uczniowie gimnazjum oraz członkowie stowarzyszenia) zaśpiewali polskie kolędy i pastorałki. Uczniowie podstawówki wystąpili w spektaklu „O Kasi, co gąski zgubiła”.

STARACHOWICE
W dniach 15-17 grudnia na Placu Pod Skałkami odbył się Starachowicki Jarmark Bożonarodzeniowy. Wystąpili kolędnicy, było wspólne ubieranie choinki i kolędowanie oraz Miejska Wigilia. Atrakcja była Żywa Szopka z Sanktuarium Kałków-Godów. Zorganizowano też bicie rekordu Polski w ilości osób jedzących jabłka w czasie 5 minut. Przybył też św. Mikołaj.

Województwo warmińsko-mazurskie

GOŁDAP
To już dziewiąta już edycja Jarmarku Bożonarodzeniowego, a jego organizatorem było Starostwo Powiatowe w Gołdapi. Kilkugodzinny jarmark przygotowano w centrum miasta. Była okazja, aby zrobić zakupy na świąteczne stoły oraz prezenty pod choinkę. Imprezę uświetniły występy artystyczne i konkursy, np. konkurs na najładniejsze stoisko, na najpiękniejsze przebranie świąteczne.

NOWE MIASTO LUBAWSKIE
Jarmark bożonarodzeniowy zorganizowano na nowomiejskim rynku. Był to już ósmy, rekordowy pod względem ilości stoisk (ponad 60), jarmark. Został zorganizowany przez Starostwo Powiatowe w Nowym Mieście Lubawskim, we współpracy z innymi instytucjami.

> Woj. warmińsko-mazurskie

Województwo wielkopolskie

GORZYCE WIELKIE
3 grudnia zorganizowano jarmark bożonarodzeniowy w Gorzycach Wielkich.

KOŚCIAN
Jarmark Bożonarodzeniowy odbył się na kościańskim rynku w dniach 8-10 grudnia. Była zagroda z reniferami i poczta Świętego Mikołaja, dla dzieci przygotowano warsztaty rękodzieła (m.in. zdobienie pierników), z koncertami kolęd wystąpili Christmas Band, Flow Garden, Rosalie Chatwin i Sara Kicińska. Finałem uroczystości był koncert charytatywny w Kościańskim Ośrodku Kultury.

PIŁA
Pilski Jarmark Bożonarodzeniowy zorganizowano na Placu Staszica. Zamontowano tu stragany i lunapark. Były stoiska gastronomiczne z ciepłymi daniami oraz artykułami i potrawami świątecznymi także żywa szopka. W dużym namiocie miejskim odbywały się koncerty oraz miejska wieczerza wigilijna. Przygotowano paradę bożonarodzeniową (ulicami miasta przeszedł orszak z udziałem grupy Teatr Żywy z Bielawy). Inny orszak dotarł na Plac Staszica i był w nim Św. Mikołaj, eskortowany przez motocyklistów. Po koncercie (Anny Faber grająca na harfie, Tytus Wojnowicz z zespołem) i życzeniach odbyła się Wigilia Miejska. Ciepły poczęstunek przygotowali pilscy restauratorzy.

RAWICZ
9 grudnia na rynku w specjalnych straganach sprzedawano różne towary, nie tylko świąteczne. Było wspólne kolędowanie (z udziałem orkiestry dętej i chóru z Sarnawy, było spotkanie ze Świętym Mikołajem, a deptaku zorganizowano giełdę staroci. Dla dzieci przygotowano zimową paradę szczudlarzy, a w ratuszu Pracownię Świętego Mikołaja, w której mogły przygotować świąteczne ozdoby. Kiermasz przedświąteczne przygotowały też Jutrosin (w Centrum Kultury i Rekreacji) oraz Pakosław (w szkole podstawowej).

OSTRÓW WIELKOPOLSKI
Jarmark Bożonarodzeniowy odbywał się w dniach 11-20 grudnia, w godz. 10:00 – 18:00. Na rynku ustawiono bożonarodzeniową szopkę z prawdziwymi zwierzętami oraz drewniane domki m.in. z ozdobami choinkowymi, figurkami, biżuterią, wyrobami wędliniarskimi, miodami i chlebem. W “Gospodzie Jarmarkowej” na rynku serwowano potraw regionalnej kuchni, a także góralskie oscypki z żurawiną, gofrów i watę cukrową. Obok była karuzela wenecka, zjeżdżalnia pontonowa, gry zręcznościowe oraz kino 7D.

OSTRZESZÓW
Pod ostrzeszowską Basztą po raz szósty pod zorganizowano Jarmark Bożonarodzeniowy, Była okazja do zrobienia przedświątecznych zakupów oraz ozdób choinkowych. Nie zabrakło muzyki i kolęd.

Województwo zachodniopomorskie

GOLENIÓW
Jarmark bożonarodzeniowy w Goleniowie zorganizowano po raz pierwszy. Odbył się w dniach 15 -24 grudnia. Były stragany z różnymi produktami, nie tylko świątecznymi, były też koncerty i inne wydarzenia artystyczne.

KOŁOBRZEG
Przez cały grudzień w Kołobrzegu miał miejsce 2. Jarmark Bożonarodzeniowy.

KOSZALIN
Do 18 grudnia w godz. 11-21 50-ciu wystawców oferowało swoje produkty na jarmarku bożonarodzeniowym, zorganizowanym na Rynku Staromiejskim w Koszalinie. W kramach były m.in. ekologiczne wyroby, sery, wędliny, pieczywo, ciasta, miody pitne, wina z lokalnej winnicy, świąteczne dekoracje i inne produkty przygotowane z myślą o świątecznych prezentach. Były także foodtrucki. W specjalnej zagrodzie można było zobaczyć renifery, obok była karuzela, można też było wypiec pierniki w towarzystwie św. Mikołaja. A w niedzielę… rozdawano choinki.

SZCZECIN
11 dni, od 7 do 17 grudnia trwał najdłuższy z dotychczasowych jarmarków bożonarodzeniowych w Szczecinie. Zorganizowano go w centrum miasta (pl. Żołnierza Polskiego, Aleja Kwiatowa i pl. Lotników) i był czynny w godz. 10.00 – 20.00 (w soboty i niedziele do 22.00). Były spotkania z Mikołajem i śnieżynkami, przejażdżki na weneckiej karuzeli (za 1 zł), Jemiołowy Zakątek, konkursy z nagrodami. Były warsztaty dekorowania pierników, czytanie bajek, koncerty kolęd i pastorałek, rozstrzygnięcie konkursów na najlepszy produkt jarmarku i najpiękniejsze prace plastyczne w konkursie pt. „Pokaż moje ulubione miejsce w Szczecinie”. Z kolędami wystąpili soliści z Domu Kultury Klub Skolwin oraz szkoły podstawowej nr 69, pokazano interaktywny spektakl “Gdzie się podział Święty Mikołaj”, był koncert kolęd w wykonaniu Chóru Concertino i Chóru Kameralnego ZUT w Szczecinie. Był pokaz taneczny do przebojów świątecznych „Wyśpiewaj Święta”, a dziennikarz radiowy Roman Czejarek odbył z chętnymi spotkanie autorskie “O Szczecinie i nie tylko” oraz inne atrakcje.

3 grudnia na Pogodnie w Szczecinie (plac im. W. Pawłowskiego przy ul. Brodzińskiego) odbył się pierwszy jarmark bożonarodzeniowy. Podczas kiermaszu będzie można kupić świąteczne ozdoby, ciasta, rękodzieło oraz zaopatrzyć się w prezenty świąteczne. Świąteczne atrakcje i występy zorganizowano też na Zamku Książąt Pomorskich. Były koncerty, spektakle teatralne, czytanie bajek oraz kino dla najmłodszych. Stragany na Dziedzińcu Menniczym czynne były 9 i 10 grudnia. Najmłodsi chętnie korzystali z baśniowej karuzeli weneckiej. Przy Wieży Dzwonów święty Mikołaj opowiadał o swojej rodzinnej krainie, a do jego skrzyni można było wrzucić listy ze swoimi marzeniami. Świąteczny kiermasz zorganizowano też w Off Marinie przy ul. Chmielewskiego 18 na Pomorzanach. Można było kupić świąteczne ozdoby, wypieki i inne produkty. 16 i 17 grudnia targi świąteczne odbyły się w Arenie Szczecin.

SZCZECINEK
Jarmark bożonarodzeniowy w Szczecinku zorganizowano na placu Wolności. To ustawiono drewniane stragany, w których kupcy sprzedawali swoje towary. Były tu świąteczne ozdoby, swojskie wyroby wędliniarskie, przetwory, można też było kupić choinkę. Najwięcej atrakcji przygotowano na zakończenie jarmarku. Były występy sceniczne utrzymane w świątecznym klimacie (wystąpili m.in. uczniowie szczecińskich szkół), były konkursy z nagrodami (można było wygrać np. choinkę). Przybył św. Mikołaj, był też poczęstunek świąteczny dla mieszkańców.

Portal Sadurski.com życzy wszystkim Wesołych Świąt!

Teksty i zdjęcia: (c) Sadurski.com

muzeum toalet Praga Praha Poprzedni post G**niany interes czyli Muzeum Kibelków
karykaturzysta na wesele cennik poradnik karykatury Następny post Karykaturzysta na event i na wesele