Karykaturzysta na event i na wesele

karykaturzysta na wesele cennik poradnik karykatury

Karykaturzysta na eventy

Gdybym otrzymał zadanie znalezienia śpiewaka operowego na koncert w filharmonii, miałbym poważny problem. Kompletnie na tym się nie znam, nigdy operą się nie interesowałem. Nawet nie jestem w stanie wymienić choćby jednego nazwiska śpiewaka operowego z Polski.

Podobnie jest z firmami eventowymi, które mają załatwić karykaturzystę na firmowy event. I z osobami, które gdzieś słyszały, że karykaturzysta rysujący na weselu, to świetny pomysł. Obecnie chcą dobrze wywiązać się z zadania czyli znaleźć odpowiedniego, a może nawet najlepszego kandydata.

Od czego zacząć?

Jeśli twoja wiedza na temat karykatury kończy się na tym, że kiedyś będąc w Zakopanem widziałeś karykaturzystę na Krupówkach, jeśli nie jesteś w stanie wymienić bez zastanowienia choćby jednego polskiego karykaturzysty – czeka cię prawdziwe wyzwanie. Jesteś kompletnie zielony w temacie karykatura, choć coś ci podpowiada, że poradzisz sobie. Wydaje ci się, że umiesz rozpoznać profesjonalne karykatury od amatorskich. Bo jedne karykatury podobają cię się bardziej, inne mniej.

Niestety, wiele osób nie ma wyczucia piękna i amatorskie, kiczowate obrazki, na których można policzyć ilość narysowanych rzęs na powiece oka, wydają im się piękniejsze od karykatur wykonanych przez profesjonalistę. Skoro jest duże prawdopodobieństwo, że możesz się mylić, możesz wybrać źle – przeanalizuj kilka poniższych podpowiedzi.

Odpowiedni wybór

Jeśli będąc w każdym sklepie, celowo lub podświadomie zawsze wybierasz najtańszy towar – na pewno nie wybierzesz dobrego karykaturzysty na imprezę. Wybierzesz najtańszego i kiepskiego amatora, a potem będziesz rozczarowany.

karykatury na żywo wesele karykaturzysta event atrakcje

Karykatury na żywo. Najszybsi na świecie na  taką karykaturę potrzebują…100 sekund

Jeśli na widok długiej półki z butelkami wina szukasz wzrokiem po cenach, przy każdej butelce widzisz inną cenę od 150 do 10 złotych. Dziwisz się jak to możliwe i nie potrafisz wyciągnąć z tego faktu wniosku – pomyśl przez chwilę. Dlaczego cena każdej butelki wina jest inna? Przecież w każdej jest taka sama ilość płynu, (prawie) taki sam procent alkoholu i (jak ci się wydaje) każda zawartość smakuje podobnie.

Na cenę każdej butelki wina ma wpływ wiele czynników. Począwszy od nazwy (znana marka), miejsca produkcji (Kalifornia, Hiszpania, Bułgaria, itd), po całą masę innych czynników, o których nie masz i nie musisz mieć pojęcia. A skoro kompletnie się na tym wszystkim nie znasz – coś cię korci, żeby kupić butelkę za 10 złotych. Wino to wino, butelka to butelka, i tak wypijecie – czy to będzie tanie czy drogie wino, tak?

Wszystko ma swoją (rynkową) cenę. Dobry towar kosztuje więcej, towar lichy, marnej jakości jest tani. Podobnie jest z karykaturzystami. Ci najlepsi mają dużo pracy i nie zależy im, aby koniecznie przyjąć każde zlecenie. Wiele terminów mają zajętych. O najlepszych zabiegają klienci, choć mają na pewno wyższe ceny od amatorów. Dla ich klientów liczy się coś więcej niż niska cena.

Karykaturzysta jak wino

Nie przez przypadek powyżej pojawił się przykład wina. Wino (dobre wino) leżakuje, musi poczekać trochę czasu aż trafi do sprzedaży i konsumpcji. Tanie wino koneserowi czyli znawcy, na pewno nie będzie smakować. Podobnie jest z karykaturzystami.

Do mistrzostwa dochodzi się latami i tysiącami wykonanych karykatur. Liczy się nie tylko talent, ale i doświadczenie. Młody karykaturzysta coś tam umie, ale najprawdopodobniej nie będzie dobry, jak karykaturzysta codziennie tworzący karykatury od 20 czy 30 lat. To kolejna porada – wybierz doświadczonego, profesjonalnego karykaturzystę.

Karykaturzysta ne eventy – podsumowanie

Mógłbym tu napisać szereg kolejnych porad i zanudzić wszystkich czytających, ale na tym poprzestanę. Pamiętaj, że najważniejszym kryterium wyboru winna być osoba karykaturzysty. Karykatury nie rysują się same. Tworzy je ręka artysty poprzez jego osobowość i doświadczenie, jego wyjątkowe widzenie świata i ludzkich twarzy. Jeśli nie masz pojęcia o świecie karykatury, nie kieruj się atrakcyjną ceną. Wybierz doświadczonego fachowca. A jeśli to tego będzie rysował szybko (a tobie zależy, aby jak najwięcej uczestników imprezy dostało swoją dowcipną, oryginalną podobiznę) – wybierz tego, który oprócz wspomnianych już walorów po prostu szybko rysuje.

Szczepan Sadurski satyryk karykaturzysta

Karykaturzysta na eventy: (c) Szczepan Sadurski

W ostatnich latach narysował kilkadziesiąt tysięcy karykatur na ponad 500. imprezach w Polsce oraz innych krajach Europy, USA i Australii. Po jednej z imprez w Nowym Jorku prasa pisała, że jest jednym z najszybszych karykaturzystów świata. Od wielu lat tworzy dla rysunki satyryczne – dla prasy, branży reklamowej, podręczników szkolnych. Rysuje w programach telewizyjnych. Szef Karykatury.com – karykaturzyści, których znasz z prasy i TV.